Máslový čaj je tradiční tibetský nápoj. V Tibetu se mu říká Po cha, popíjí se zde celý po den, stejně jako u nás se pije káva. Já kávu miluju, ale ráda vyzkouším i něco jiného.

Tibetská kuchyně mě vždycky zajímala. Přijde mi, že tibetských receptů je docela poskrovnu, a proto jsem ráda, když nějaký objevím. Máslový čaj mi zněl strašně dobře a těšila jsem se, až ho ochutnám. Vždycky jsem chtěla ochutnat máslový ležák z Harryho Pottera a tohle znělo podobně:-D.

 

Jak máslový čaj chutná?

Tento čaj je velice jemný s máslovo-smetanovou chutí. Ano, opravdu obsahuje máslo, není to jen název čaje. Právě máslo a smetana dodávají čaji jeho jedinečnou chuť. Je vynikající a rozhodně je to zajímavý nápoj, který stojí za ochutnání.

 

Jaký čaj použít?

Kromě másla a smetany budete také potřebovat černý čaj. Přemýšlela jsem nad tím, jaký čaj použít. Tibetský čaj jsem bohužel nesehnala. Poprvé jsem sáhla po čaji Earl grey a výsledek byl velice jemný. Podruhé jsem použila čaj Pu-erh. Řekla bych, že čaj s Pu erh čajem mi asi chutnal více. Je přeci jen chuťově výraznější. U toho prvního bylo cítit hlavně máslo a smetana a to bylo taky moc dobré, ale u Pu erhu cítíte i chuť černého čaje a proto bych se spíše přikláněla k němu.

 

Suroviny:

  • 500ml vody
  • 60g smetany ke šlehání
  • 30-50g másla*
  • 25-50g krupicového cukru (může být i třtinový)
  • 2 lžičky černého čaje Pu erh/ 2 sáčky 
  • 1/8 lžičky himalájské soli
  • Misky na podávání (použila jsem misky na polévku z tržnice Sapa)

*Musí to být opravu pravé máslo, nikoliv Creme bonjour, Zlatá Haná a podobné tuky.

 

Příprava

  1. Vodu přiveďte k varu.
  2. Čaj vysypte ze sáčků a nasypte do vroucí vody. Vařte po dobu 3 minut.
  3. Poté čaj přeceďte přes jemné síto.
  4. Přidejte máslo, sůl a smetanu ke šlehání. Čaj oslaďte podle chuti. Já mám ráda čaj sladší..
  5. Nyní použijte tyčový nebo stolní mixér a čaj mixujte po dobu 2-3 minut. Vytvoří se tím pěna a hlavně se propojí všechny chutě. Pokud nemáte mixér, můžete čaj několikrát přelít z hrnku do hrnku. Při přípravě marockého čaje z máty se přelévání používá právě pro propojení chutí, takže je to také možnost.
  6. Čaj se podává v miskách, namísto hrnků. Nejlépe chutná horký, právě uvařený.

 

TIP:

Na podávání čaje jsem použila čínské misky, které jsem koupila v pražské tržnici Sapa. Podle mě se na čaj skvěle hodí, co říkáte?

 

A co to mám vlastně dobrého k čaji? Jsou to mrkvové šátečky plněné povidly. Recepte najdete na:

Mrkvové šátečky