Poslední 2 měsíce testuji 5 druhů káv, konkrétně kávy z Jávy, Austrálie, Indie, Kostariky a Conga. Abych kávy opravdu otestovala, ochutnala jsem je nejen samotné, ale také jsem je použila jsem k přípravě různých kávových nápojů, vyzkoušela různé způsoby přípravy a udělala z nich i pár sladkých kávových receptů. Dnes začnu hodnocením australské, kávy pěstované na plantáži Skybury.

 

Popis

  • Název: Australia Skybury Plantation
  • Země původu: Austrálie
  • Typ: zrnková, 100% arabica
  • Váha: 50 gramů
  • Cena: 310Kč
  • Kde jsem ji pořídila: www.kopiluwak.eu.
  • Káva je pražená v pražírně Kopi luwak – je tedy čerstvě pražená. Praženo na stupeň Full city.

 

Info o kávě:

Tato káva je pěstována, zpracována a balena přímo na území plantáže Skybury. Jedná se o odrůdu arabica „typica“, ale postupně je nahrazována za odrůdu „Bourbon“.

Zajímavost: Díky propracované zemědělské technologii je schopno obhospodařovat roční produkci (cca 150 tun zelené kávy) pouze 8 lidí!

 

Velký test kávy:

Zajímalo mě, jak se chuť kávy mění při použití různých metod přípravy. Proto jsem si pořídila 5 malých skleniček a připravila kávu pěti různými metodami. Nad připravenými kávami jsme si sedli s Jardou a společně hodnotili. Předem bych chtěla říct, že nejsem odborník na kávu, ale to není většina lidí. Každý přesto může zhodnotit, jak mu káva chutná😊.

Pro přípravu kávy jsem použila: moka konvičku Bialetti mini express, Cafflano Kompresso, Phin filtr, Hario V60 a Aeropress.

 

Příprava kávy – postup:

 Nejdříve jsem si kávu namletla na požadovanou hrubost mletí vhodnou pro jednotlivé kávovary. K mletí jsem použila tento ruční mlýnek:

 

 

Bialetti konvička

10 gramů středně mleté kávy jsem dala do síta. Do spodní nádoby jsem nalila 80 ml studené vody. Poté jsem konvičku dala na sklokeramickou desku, kterou jsem zapnula na stupeň č. 3. Je to duo konvička, káva po zahřátí vyteče dvěma tryskami rovnou do hrnečků. Káva byla hotová za cca 7 minut. Nemá se zahřívat na vysokou teplotu, proto jsem zvolila nižší stupeň.

 

Cafflano Kompresso

12 gramů jemně namleté kávy jsem dala do síta, upěchovala a zašroubovala. Do Cafflana jsem poté nalila 50ml vody o teplotě 96 stupňů a zmáčknutím pístu kávu přefiltrovala do spodní nádobky.

 

Phin filtr

V tomto případě jsem kávu namlela nahrubo, aby nepropadávala filtrem. Použila jsem 10 gramů kávy. Kávu jsem dala do filtru, zarovnala. Kávu jsem spařila 20ml vody o teplotě
95 stupňů a poté nalila zbylých 30ml vody. Poté jsem filtr zakryla víkem a nechala překapat do hrníčku.

 

Hario V60

Hario filtr jsem vyložila kávovým filtrem a propláchla ho horkou vodou, aby pěkně přilnul. Přidala jsem 12 gramů středně namleté kávy. Kávu jsem nejdříve spařila stejně jako v případě Phin filtru, malým množstvím vody. Poté jsem kávu zalila 120ml vody o teplotě 95 stupňů. Vodu jsem nalévala pomalu, aby se káva extrahovala 2 minuty.

 

Aeropress

Pro aeropress jsem použila středně namletou kávu. Do síta jsem vložila papírový filtr a prolila ho horko vodou. Poté jsem ho našroubovala zpátky. Přidala jsem 16 gramů kávy a tu jsem zalila 100ml vody o teplotě 85 stupňů. Kávu jsem promíchala a nechala 1 minutu extrahovat. Stlačením pístu po dobu 20 sekund jsem kávu přefiltrovala do spodní nádoby.

 

Přípravy kávy jsem si načasovala tak, aby byly kávy hotové tak nějak stejně. První jsem dala dělat kávu v moka konvičce, to chvilku trvá, pak do Phin filtru a Hario. Nakonec jsem připravila kávu v Aeropressu a Cafflanu, což je otázka chvilky.

Tak to by bylo, kávy jsou připravené a můžeme jít testovat.

 

Hodnocení:

Moka konvička Bialetti

Káva byla velice jemná, řekla bych, že byla druhá nejslabší (sílou, ne chutí😊).

Po přidání mléka: Káva je chutná i bez cukru (a to je u mě co říct). Káva má čokoládové aroma, tím mi připomněla moka kávu.

S mlékem i cukrem: S cukrem se zvýraznily chutě, teď už měla káva o něco výraznější chuť. Chuť čokolády je po přidání mléka a cukru ještě výraznější.

 

Cafflano Kompresso

Tato káva byla se všech nejsilnější. Chuťově kyselejší. Přidala bych do ní více vody nebo mléka a cukr.

S mlékem: Výrazná chuť hořké čokolády.

S mlékem a cukrem: Káva byla stále ještě trochu kyselá, jak jsem psala na začátku, ale nebylo to už tak hrozně. Přidala jsem jen trošku mléka, příště bych přidala ještě více mléka nebo vody. Káva mi chutnala pouze s mlékem a cukrem, bez byla na mě moc výrazná a silná.

 

Phin filtr

Středně silná káva, tedy tak akorát.

S mlékem: Je cítit aroma hořké čokolády. Čokoládu mám ráda, tohle kafe mi chutná.

S mlékem a cukrem: Chuť čokolády a kávy je výraznější, než byla u kávy bez cukru. Za mě rozhodně s mlékem a cukrem. Možná je to ale tím, že mám zkrátka ráda kávu s mlékem a cukrem. Kdo je zvyklí na silné espresso nebo jiné silné kávy bez mléka, bude jistě spokojený.

 

Hario V60

Káva z Hario filtru byla ze všech testovaných nejslabších. Chuť není ani trochu kyselá. Velice jemná chutná káva. Je zajímavé, jak jsou výsledky odlišné. Takový rozdíl jsem nečekala.

S mlékem: Tato káva je dobrá i bez cukru, pouze s mlékem nebo bez něj. S mlékem má káva připravená v Hario filtru nejjemnější chuť ze všech ochutnaných.

S mlékem a cukrem: Vynikající, jemná, lehká a osvěžující chuť. Můj favorit😊.

 

Aeropress

Káva připravená v Aeropressu měla výraznou chuť, ale ne tolik jako espresso. Řekla bych, že je to silná káva. Čokoládové aroma kávy je o něco méně výraznější, než byla u kávy připravené v Cafflanu nebo Phin filtru.

S mlékem: Chuť čokolády je výraznější po přidání mléka, zato kávovou chuť mléko zjemnilo.

S mlékem i cukrem: Dobré kafe, ne moc silné – tak akorát. Cukr ještě více zvýraznil chuť hořké čokolády. Oslazením kávy krásně vytáhnete chutě, které v ní byly ukryté a budete je moci lépe rozeznat. Třeba u vína nikdy nepoznám to, co tam mám cítit. Jsem ráda, že u kávy to tak není.

 

 

Kdybych měla kávy seřadit podle síly od nejslabší k nesilnější, bylo by to takto: Hario, Bialetti, Aeropress, Phin filtr a jako poslední Cafflano.

 

Vůně: Káva voní jako hořká čokoláda, U Cafflana byla vůně čokolády nejvýraznější. Ještě jsem v kávě cítila jinou vůni, takovou dřevitou? Nejsem si jistá, jak to popsat.

 

Vítěz:

Kdybych si měla vybrat vítěze, byla by to Bialetti konvička. To je velice zajímavé, protože jsem si po testování všimla, že je na obalu kávy tento způsob přípravy doporučení.  Káva není tak silná, což mi vyhovuje. Jsem hodně zvyklá na kávu s mlékem a cukrem, a to určitě ovlivnilo můj výběr. Někdo, kdo pije jen espresso bez cukru a mléka by jistě volil spíše Cafflano nebo Phin filtr.

Po testech jsem z kávy připravovala ještě mnoho receptů. Pro recepty jako je Caffe Latte, Latte Macchiato a jiné recepty s mléčnou pěnou se mi osvědčilo Cafflano Kompresso. Samotné esspresso z Cafflana je na mě moc silné, ale do těchto receptů je potřeba silná káva, a proto je vynikající. Všechny přípravy kávy mi ale chutnaly a proto je budu i nadále střídat – podle chuti, příležitosti a hlavně toho, jestli budu pít kávu samotnou anebo z ní budu připravovat nějaký kávový nápoj.

 

Také jsem využila čokoládových tónu, které tato káva má a použila ji do receptů, ve kterých je čokoláda. Takové Marocchino nebo australská ledová káva s čokoládovým sirupem byla vynikající!

 

Tato káva mi moc chutnala, a i všechny nápoje, které jsem z ní připravila. Možná je o něco dražší, ale zase to stojí za to. Je to kvalitní káva s velice příjemnou chutí. S touhle kávou podle mě vedle rozhodně nesáhnete.

 

Z kávy jsem ještě připravila tyto nápoje:

Australská ledová káva

Tohle je neskutečná dobrota: kafe, čokoláda, mléko, zmrzlina, šlehačka a čokoládový sirup. Tomu nejde odolat:-P: Recept.