Roste vám na zahradě červená růže? Nám také. Na tuhle nádhernou květinku se nemůžu vynadívat. Je tak krásná a ta rudá barva…jedním slovem je dokonalá. Bylo mi líto, že tato kráska odkvete a popadá na zem. Tenhle rok jsem ale konečně našla to, co jsem hledala. Nebyla jsem si jistá, jestli mohu růži použít jinak než na ozdobu, teď už to vím. Růže se totiž používá i v kuchyni i kosmetice. Tedy o té kosmetice jsem to věděla, ale o kuchyni ne. První rok jsem konečně nedopustila, aby lístky odkvetly a místo toho jsem růže sklidila (nejdřív jsem si samozřejmě užila její krásu).
Růži stačí nasušit a máte základ do všech receptů. Čerstvá se používá také, jenže doba, kdy budete mít po ruce čerstvou růži, je značně omezená. Sušená růže vám vydrží celý rok (i déle).
Na co tedy lze sušenou růži použít? Z kosmetiky jsou to pleťové krémy, koupelové soli, peelingy, nebo růžová voda. V kuchyni z růže připravíte čaj, růžový ocet, olej, růžovou vodu, cukr nebo polevu. To není špatné😊.
Dnes si připravíme základ a tou je sušená růže. Pod článkem pak najdete odkaz na růžové recepty. Víc růže, než na tyto recepty mi nezbylo, tak zase příští rok. Už jsem si nakoupila pár nových abychom měli větší úrodu😊
Budete potřebovat:
- Lístky čerstvě natrhané růžové růže
- Sušička nebo pečící papír
Postup:
V první řadě bych chtěla říct, že růže nesmí být nijak chemicky ošetřená. Proto ji netrhejte nikde, kde byste si tím nebyli jistí.
Použít můžete vykvetlé rostliny i poupátka. Odřízněte květ růže. Postupně otrhejte lístky. Vše kromě lístků vyhoďte.
Nyní listy proberte. Ošklivé, nakousané listy vyhoďte.
Poté lístky rozložte na pečící papír nebo do sušičky.
Na pečícím papíru sušte listy 1-2 dny až budou úplně suché. Sušte je mimo dosah sluníčka.
V sušičce nastavte teplotu na 50-60 stupňů. Růži kontrolujte po 2-3 hodinách, dokud nebude zcela suchá. Zatím jsem sušila jen na papíru, proto nevím, jak dlouho to bude v sušičce trvat.
Usušené listy přendejte do sklenice nebo dózy a uzavřete
Skladování: při pokojové teplotě
Trvanlivost: 1 rok