Posledních pár měsíců používám na vlasy pouze cizrnový šampon. Jsem s ním velice spokojená. Protože mám ale ráda změny, vyzkoušela jen šampon z rýžové a cizrnové mouky. Četla jsem, že se na mytí vlasů dají použít všechny mouky bez lepku. Cizrna má skvělé výsledky, tak jsem si udělala mix cizrnové a rýžové mouky v poměru 1:1.

Nejdříve bych ale chtěla říct, že už několik let nepoužívám žádné přípravky na vlasy. Žádné šampony, gely, laky. Tedy kromě barvy na vlasy jednou za 2-3 měsíce, ale to brzo také změním. Vlasy, které jsou zvyklé na šampon i stylingové přípravky budou potřebovat čas se přizpůsobit. Přesněji řečeno budou potřebovat detox. Používáním šamponu vymyjete z vlasů kožní maz a pokožka ho musí znovu vyprodukovat. Vlasy se tak rychle mastí a nutí vás k častému mytí.

Pokud se chcete zbavit chemie a všech těchto přípravků, budete si na výsledky chvilku muset počkat. Mytí vlasů jedlou sodou nebo moukou bude fungovat, ale výsledky nebudou tak dobré. Ze začátku můžete počítat s tím, že si vlasy budete muset mýt častěji než jste zvyklí a taky že asi nebudou vypadat nejlépe. Budou chtít svou dávku chemie.

Když to ale vydržíte, bude výsledek stát za to. Vlasy budou zdravější, lesklejší, nebudou tolik padat a možná se zbavíte i lupů. Mytí vlasů bude nutné tak 2-4x do měsíce. Teď se to třeba zdá nemožné, ale uvidíte sami, že není. Já jsem si myla vlasy 2x denně. Teď 1 týdně, nebo když chci i po dvou týdnech. Důležité je nepoužívat stylingové přípravky a omezit i fén, který je jen zbytečně ničí. Všechny masky, gely, laky, šampony, kondicionéry…pokud chcete vlasy detoxikovat, musíte všechno vynechat. Jen tak se vlasy uzdraví a zvyknou si na novou metodu vlasů.

 

Mytí vlasů moukou?

  • Ano, opravdu je to možné. Začínala jsem na tuhých šamponech, pak na jedlé sodě a octu. Nyní používám mouku. Zní to asi divně, ale ono to funguje. Mouka z vlasů odstraní mastnotu a také nečistoty. Stačí si směsí mouky a vody chvilku vlasy i pokožku masírovat nebo i nechat krátce působit. Důležité je ale použít pouze mouku bezlepkovou. Lepek by vám na hlavě udělal akorát tak bahýnko.
  • A co pěna? Na pěnu zapomeňte. Mouka žádnou pěnu nevytvoří. Pěna ale k umytí vlasů není nutná a funguje to i bez ní. Pěny se tedy budete muset vzdát.  Je to jen o zvyku. Za chvilku už vám to ani nepřijde😊.
  • Používejte větší množství: Na mytí vlasů se používá větší množství než běžně používáte šamponu. Vlasy se čistí hlavně mechanicky-drhnutím. Je tedy potřeba vlasy kompletně pokrýt moukou. Na 1 umytí používám tak 30 gramů mouky s 30-50ml vody. Vytvořím si pastu a tou vlasy umyju. Mám středně dlouhé vlasy a je to akorát.
  • Tato metoda se nazývá: No poo – tedy metoda bez šamponu.
  • Mouka neobsahuje parabeny, konzervanty, parfémy, ani jiné ingredience s nejistým vlivem na zdraví.
  • Je vhodná pro vegany

 

Šampon z rýžové a cizrnové mouky

= 1 dávka pro středně dlouhé vlasy

15g rýžové mouky

15g cizrnové mouky

50g vody

 

Mouky prosijte a smíchejte s vodou. Prosití odstraní větší kousky, které by vám mohly zůstat na vlasech. V rýžové většinou nejsou, ale v cizrnové ano.

Použití: Vlasy namočte a naneste do nich připravený šampon. Důkladně promasírujte vlasy i vlasovou pokožku. Nechte chvilku působit a dobře smyjte vodou.

 

Oleje:

Aby se vlasy nevysušovaly, můžete po umytí do mokrých konečků vetřít malé množství oleje. Nanášejte ho na vlhké vlasy. Oleje pomáhají zadržovat vodu ve vlasech a tím zabraňují lámání a třepení. Používám kokosový olej, arganový nebo mandlový.  Skvělý je také olej z meruňkových jader.

 

Rozčesání vlasů:

Aby šly vlasy dobře rozčesat, použijte jako kondicionér oplach z jablečného octa. Smíchejte pár lžic jablečného octa s hrnkem studené vody a vlasy s ním po umytí přelijte. Množství octa si můžete upravit, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku (chce to zkoušet). Dobře opláchněte.

Vlasy jsou po umytí jiné, než po umytí šamponem a kondicionérem. Ocet tomu ale hodně pomůže. Chvilku nechte vlasy uschnout a poté rozčešte hřebenem se širokými zuby. Poté používám dřevěný kartáč s kančími štětinami. Četla jsem, že do vlasů roznese kožní maz a vlasy jsou pak krásně lesklé. Mám už několikátý a vlasy jsou opravdu krásně lesklé.

 

Rýžová a cizrnová mouka

 

Rýžovou mouku použijte hladkou. Obě mouky mám z Biosféry www.biosfera.cz

Hladká rýžová mouka

 

Cizrnovou mouku před použitím prosijte. Přeci jen tam mohou být i větší kousky a ty by vám mohly zůstat ve vlasech. Párkrát sem zapomněla a stačilo vlasy důkladně pročesat. Teď už mám v koupelně připravenou sklenici prosáté mouky smíchané s rýžovou a jen je vždycky smíchá s vodou.

Cizrnová mouka