Chai je jeden z nejchutnějších nápojů které jsem kdy ochutnal. Mám několik variant aby pokaždé chutnal trochu jinak. V Indii také nenajdete jeden správný recept. Každý má ten svůj osvědčení a mnohdy se dost různí. Důvodem proč mi tak chutná je podle mě skrytý v tom rituálu spojeného s přípravou čaje. Příprava klasického ovocného nebo černého čaje spočívá jen v zalití sáčku vodou. Připravit chai ale znamená namíchat koření, povařit, vylouhovat černý čaj a vše pak přecedit. Vložíte tedy do toho svůj čas a péči, to se vám ale vrátí v podobně vynikajícího, nádherně vonícího šálku horkého čaje😊
SurovinY
- 250ml vody
- 120ml mléka
- 2-4 lžičky cukru
- 2 sáčky černého čaje*
- 10 semínek fenyklu
- 4 lusky kardamomu
- 1cm silné kolečko zázvoru
- Kousek skořice nebo 1/8 lžičky mleté
Volitelné:
- špetka mleté kurkumy (protizánětlivá)
- špetka mletého černého pepře (posiluje léčivé účinky kurkumy)
*dobrý černý čaj bez příchuti. U rodičů jsem použila nějaký levný černý čaj a nedalo se to pít. Když použijete sypaný černý čaj bude chutnat ještě lépe. Bohužel jsem si nezapsala kolik lžic sypaného na tohle množství čaje použít. Brzy to tu ale opravím.
Příprava
Vodu a mléko přiveďte k varu společně s kořením: fenyklem, kardamomem a skořicí. Přidejte i oloupaný zázvoru pokrájený na malé kostičky. Vařte po dobu 2 minut.
Hrnec odstavte ze sporáku, přidejte sáčky černého čaje a nechte vylouhovat podle návodu. Čaj můžete louhovat kratší dobu pro slabší nebo déle pro silnější. Nepřekračujte ale dobu uvedenou na obale jinak bude čaj hořký. Sáčky vyhoďte.
Čaj přeceďte přes síto, podle chuti oslaďte a podávejte.
Skladování a trvanlivost: čaj nejlépe chutná čerstvý. Obsahuje černý čaj a tak postupem času hořkne. Koření svařené s mlékem si ale dopředu připravit můžete. Po svaření přeceďte a koření vyhoďte. Pro přípravu kořeněnou směs přiveďte k varu, odstavte a dejte do ní vylouhovat černý čaj.