Tohle je první chléb roku 2021, který jsem pekla. Hodně mě zaujala skupina Amišů – je to skupina, která žije jako kdysi. Neznají auta, elektřinu…prostě dělají všechno po staru. Líbí se mi jejich recepty, jsou takové čisté, pouze ze základních surovin. Jako první chléb tohoto roku jsem vybrala právě tento recept.

Při pečení jsem musela upravit množství mouky a cukru. Výsledkem totiž bylo řídké těsto namísto bochníku, který z toho měl vzniknou. Nakonec jsem musela přidat celých 210 gramů mouky, což je pořádný rozdíl. Možná že ta naše české mouka saje jinak anebo u Amišů prochází jiným výrobním procesem a tím se mění i její chování. Dále jsem snížila množství cukru, protože ho bylo dost. I tak se vám může zdát, že je ho hodně, ale víte co? Mě ten nasládlý chleba strašně chutná!

Nakonec jsem vytvořila 2 verze – 1 sladší a jednu méně sladkou. Ta sladší je luxusní s máslem, čokoládovou pomazánkou nebo máslem. Chutná jako naše vánočka, jen tam nejsou rozinky. Kupodivu mi chutná i s máslem a šunkou. Ta nasládlá chuť mě zkrátka baví. Druhá varianta je slanější a s menším množstvím cukru. Prostě taková klasika.

 

Jaký chleba je?

Rozhodně nepočítejte, že by se podobal Šumavě nebo jinému chleba jaký znáte. Nikdy jsem podobný chléb nejedla. Vlastně jen Hokaido milk bread – Japonský mléčná chléb je tomu hodně podobný. Je sladší a těsto je tak nadýchané a měkoučké.

Výsledek mě neskutečně překvapil. Spolu s cibulovým chlebem se tento recept umístil na nejvyšší pozici nejlepších chlebů, které jsem kdy ochutnala. Slaný jsem si dala ke guláši, indickému kari a taky se šunkou. Sladší verzi taky se šunkou, ale většinu jsem snědla s máslem a džemem. Až příště dostanu chuť na vánočku, udělám si radši tenhle chléb, protože je to mnohem méně pracnější, a hlavně moje vánočka nikdy nebyla tak měkká a nadýchaná. Rozhodně doporučuju!

 

Slanější verze

  • 930g hladké mouky (pšeničné)
  • 250g vlažné vody
  • 250g vlažného mléka
  • 55g slunečnicového oleje
  • 50g krupicového cukru (můžete dát i méně)
  • 2 sáčky sušeného droždí (14 gramů)
  • 3 lžičky soli (20g)

+ 2 lžíce rozpuštěného másla na potření

 

Sladší verze

  • 930g hladké mouky (pšeničné)
  • 250g vlažné vody
  • 250g vlažného mléka
  • 55g slunečnicového oleje
  • 100g krupicového cukru (můžete dát i méně)
  • 2 sáčky sušeného droždí (14 gramů)
  • 2 lžičky soli (15 gramů)

+ 2 lžíce rozpuštěného másla na potření

 

Nechcete pořád kupovat pečící papír?

 

Já používám pečící fólie – prodává například Tescoma. Buď je na výběr levnější varianta – černá podložka anebo pak silikonová podložka na pečení.

K Vánocům jsem si pořídila nepřilnavý plech, také od Tescomy. Opravdu se k němu nic nepřilepí, chleba po něm pomalu klouzal, když byl upečený. Na fotce jsou bagety, protože tu s chlebíkem nemůžu najít, ale až ji najdu, hned to opravím:-).

Aktualizace – O 5 měsíců později je třeba plech před pečením trochu vymazat olejem. Stále ale není nutné používat pod pečivo pečící papír.

Odkaz na plech: E-eshop Tescoma 

 

Postup

Mléko a vodu nalijte do rendlíku a zahřejte. Teplota by měla být okolo 38 stupňů – nesmí vás pálit. Pokud je moc teplá, počkejte, až trochu vychladne.

Vlažné mléko, vodu, oba sáčky sušeného droždí a lžičku cukru smíchejte v misce a nechte vzejít kvásek (stačí 10 minut).

Připravte si velkou mísu a do ní dejte všechny suroviny a také kvásek (mouku, cukr, sůl a olej).

V robotu těsto 5 minut hněťte anebo 10 minut, pokud to děláte ručně.

Nyní těsto vyklopte na vál a vytvořte kulatý bochník. Velkou mísu vytřete troškou oleje a poté do ní dejte bochník. Díky oleji se těsto nepřilepí a půjde snadno vyklopit. Mísu zakryjte a nechte 1 hodinu kynout.

Po hodině těsto vyklopte z mísy a 2 minuty opět propracujte. Poté z těsta vytvořte kulatý bochník. Aby se nepekl tak dlouho, ještě jsem ho trochu roztáhla do stran.

Chlebík položte na pečící papír a nyní si nastavte minutku na 30 minut. Jestli chcete do chlebu něco vyřezat, tak teď je ten správný čaj. Já jsem ostrou žiletkou na vyřezávání udělala nápis 2021 a dole takovou mřížku.

Před pečením celý chléb ještě potřete rozpuštěným máslem, ať při pečení chytne pěknou barvičku.

Pečte v dobře předehřáté troubě na 175 stupňů 40-50 minut. Doba pečení se může lišit pode výšky bochníku nebo druhu trouby.

Upečený chléb nechte 5 minut odpočinou a poté ho přeneste na kovovou mřížku, kde ho nechte zcela vychladnout. Když ho necháte na plechu, spodní část se zapaří, a to není dobře

 

Poznámky k receptu:

  • Pokud byste chleba rozkrojily a chleba byl málo upečený, vraťte ukrojený krajíc zpátky a dejte ho co nejrychleji dopéct do trouby na 10-15 minut.

 

V čem chleba skladovat?