Voda v plastových lahvích je u nás doma už minulostí. Kupovat balené vody, když mi voda teče z kohoutku mi přijde zbytečné, nehledě na to, že tím vzniká obrovské množství odpadu, který jen tak nezmizí. Jedna plastová lahev se totiž rozkládá neuvěřitelných 100 let, a to je zatraceně dlouhá doba.
Podle serveru www.vseovode.cz se na světě prodá každou minutu 1 milion plastových lahví.
To je neuvěřitelné a velmi znepokojující číslo! Přitom stačí využít to, co máme všichni doma – kohoutkovou vodu namísto kupování vody v plastových lahvích. Kromě ekologické stránky je pití kohoutkové vody o dost levnější, na tom se asi shodneme všichni.
Dneska bych se s vámi chtěla podělit o recenzi mé nové lahve na vodu. Jedná se o skleněnou lahve z e-shopu Econea. Konkrétně se jedná o lahev Equa Flowerhead – Lily (odkaz) na 550ml vody. Miluju fialovou, je to má nejoblíbenější barva, byla to zkrátka láska na první pohled😊.
Tato lahev mě zaujala svým minimalistickým designem s motivem květin. Vybrala jsem si ji také kvůli návleku na spodní části lahve, který chrání lahev před rozbitím. Materiál je borosilikátové sklo, což je teplům i pádům odolné sklo. Je také odlehčené- lahev má 380 gramů. Na webu Econea.cz u lahve uvádí, že je borosilikátové sklo natolik odolné, že do studené lahve můžete nalít vařící vodu a ona nepraskne. Také by se neměla rozbít po pádu se stolku (pokud nespadne na beton) a proto je lahev vhodná i pro děti. I tak je samozřejmě třeba s lahví zacházet opatrně, pořád se jedná o sklo.
Jsem ráda, že je lahev odolnější, protože to je přesně to, co já potřebuju. Na rozbíjení skla jsem totiž expert. Uvidíme, jak dlouho mi tato lahev vydrží. Dám vám vědět, až její cesta skončí😊.
Výhody skleněných lahví
Sklo nemění chuť nápoje. Neuvolňuje do nápoje zdraví škodlivé látky. Je hygienické, a hlavně nezatěžuje životní prostředí, protože se dá stále dokola recyklovat. Na rozdíl od plastových lahví se lahve ze skla nepoškrábou. Skleněné lahve rozhodně nejsou jednorázové, můžete je používat stále dokola.
Econea nabízí různé druhy skleněných lahví – různé velikosti i design. Všechny je najdete tady: Eko lahve Econea
Balení
Lahev přišla zabalená v krabici vyplněné recyklovaným papírem. Samotná lahev byla obalená kartónem a papírovou lepenkou. Krabice i výplně jsou ve většina případů recyklované. Jako lepenku používá Econea papírovou lepenku s lepidlem z přírodního kaučuku, tedy pokud už krabice nedostanou slepené plastovou lepenkou (většina krabic mají od partnerů a dodavatelů).
Při přebírání balíčku se mi stala jedna věc. Paní mi spěchala balíček předat a on jí vyletěl z ruky. Krabice letěla pěkně daleko a dopadla přímo na beton. Ptala se, jestli je to křehké a dost se vyděsila, když zjistila, že se jedná o skleněnou lahev. Společně jsme lahev rozbalily a s úlevou jsme zjistily, že je lahev nedotknutá. Karton a papír lahev skvěle ochránily😊.
Plusy lahve Equa Flowerhead
+ Vyrobena z vysoce odolného borosilikátového skla
+ Sklo nemění chuť nápoje
+ Má širší hrdlo – ideální, pokud si chcete do vody přidat ovoce
+ Víčko skvěle těsní, nevyteče ani kapka
+ Dá se mýt v myčce (pouze lahev, nikoliv silikonový návlek)
+ Neobsahuje ftaláty a BPA
+ Díky lehce prohnutému tvaru se dobře drží
+ Návlek ze silikonu, který chrání lahev před rozbitím
+ Vhodná pro nápoje až do teploty 90 stupňů
+ Ušetří vám peníze za balenou vodu
Mínusy
– Je rozbitná
– O něco těžší, než plastové či kovové lahve na vodu
– Nepatří do zeleného kontejneru na sklo
– Silikonový návlek se hůře sundává*
– Není vhodná na perlivé nápoje
*návlek je nutné sundat jen pokud lahev budete mýt v myčce. Já ji myju ručně a návlek na ní nechávám.
Chuť vody ze skla
Jako takový test jsem nalila vodu do kovové lahve i do skleněné a po několika hodinách vodu ochutnala. Voda ze skla je taková svěží, zato ve vodě z kovové lahve je cítit taková nepříjemná kovová pachuť. Nečekala jsem, že to bude takový rozdíl. To je ale přesně ten důvod, proč vždy zkouším všechny možnosti – najdu si pak tu, která mi nejvíce vyhovuje.
Hodnocení
Na začátek bych určitě chtěla zmínit krásný design lahve. Mám ráda veselé vzory, jakou jsou květy, a hlavně miluju fialovou. Na láhvi je nasazený silikonový návlek.
Návlek jistě chrání lahev před rozbitím, pokud vám spadne na zem. Většina lahví to nemá, beru to jako příjemný bonus.
Lahev používám na vodu a jiné studené nápoje. Na štítku ale uvádí možnost i teplých nápojů až do 90 stupňů. Já zůstanu pouze u těch studených, protože na horké raději používám bambusový kelímek na kávu, kde si nespálím ruku. Velikost je ideální, krásně se mi vejde do kabelky.
Při používání této lahví (je to má první skleněná) jsem pochopila, v čem je rozdíl. Mám za sebou plastové lahve na více použití, které vždy načichly a zápachu se už nedalo zbavit. Voda z nich chutnala odporně a proto už je hodně dlouho nepoužívám. Místo toho jsem měla kovové lahvičky, ale přijde mi, že kov ovlivňuje chuť vody – chuť je zkrátka taková kovová. Chuť vody ze skla je vynikající. Voda chutná jako voda bez jakékoliv změny chutě či vůně. Ze skla je navíc taková svěží, jako když ji pijete z horského pramenu. Ani po mnoha použitím lahev nepřejala nějaké pachy či barvy.
Na pití jsem si nejvíce oblíbila ovocné vody. Jsou tak dobré a krásně vypadají. Jsem ráda, že má lahev dostatečně široké hrdlo, abych mohla ovoce do vody přidat. Kromě toho je průhledná a ovoce je v ní pěkně vidět.
Musím říct že s novou lahví se u mě změnila jedna věc. Stále mám problém s dodržováním pitného režimu. Takhle si ráno naplním lahev a mám jí celý den u sebe a to i doma. Při práci jí mám u počítače a neustále z ní popíjím. Když jí mám takhle po ruce, dodržuje se to snadno. Dříve jsem se vodě v lahvi vyhýbala, protože mi z ní moc nechutnala. Místo toho jsem si chodila natočit vodu do skleničky. Čas vždycky rychle utekl a já jsem vždycky po několika hodinách zjistila, že jsem se ještě nedošla napít, což není moc zdravé. Zajímavé je, že s lahví vody na stole nebo v kabelce to najednou jde:-). Za tohle jsem opravdu moc ráda.
Vždycky si do vody přidám nějaké ovoce, takže to není nuda a voda chutná po každé trochu jinak:-).
Údržba lahve
Lahev stačí propláchnout vodou nebo pokud je to třeba, použít kartáč na lahve. Je možné dát jí i do myčky, ale předtím je třeba sundat silikonový návlek.
Lahev myju ručně, protože myčku nemáme. Většinou jí stačí jen propláchnout a nechat uschnout. Jednou jsem v ní nechala zbytek smoothie a zapomněla láhev hned umýt. Naplnila jsem ji vodou a nechala odmočit. Lahev jsem pak naplnila do půlky vodou a přidala hrst suché rýže. Třepáním rýže lahev zevnitř vyčistí, je to taková přírodní drátěnka:-). S vyčištěním lahve tedy nemám žádný problém.
Co dělat až se vám lahev rozbije
Jelikož se jedná o již zmíněné borosilikátové sklo, nepatří lahev do kontejneru na sklo. Po rozbití jí lze vyhodit do směsného odpadu anebo v lepším případě do sběrného dvora a zdůraznit, že se jedná o varné sklo.