Zajímá vás, co se v Indii používá jako příloha? Nejčastěji je to rýže, chléb naan, parathy anebo placky čapatí. Recept na chléb naan už na stránkách najdete. Dnes mám pro vás recept na parathy (či paráty), které jsme si doma zamilovali.

 

Naan vs. paratha…Je v tom nějaký rozdíl?

Ano, naan je pečivo z kynutého těsta, které se upeče na pánvi nebo v troubě (V Indii tradičně v tandori peci, tu ale bohužel nemáme asi nikdo). Paratha je z nekynutého těsta. To se rozválí, potře rozpuštěným máslem a posype moukou. Plát těsta se pak zabalí, nakrájí na několik dílků a ty se po jednom rozválí na silnější placku. Peče se stejně jako naan v troubě nebo na pánvi.

Naan je o něco sušší (ale o nic méně dobrý), přeci jen je paratha plněná máslem. Klidně si jí dám jen tak horkou, potřenou máslem a posypanou solí. Je vynikající.

 

K čemu parathy podávat?

Kuře tikka masala

Alo gobi

Chana masala

Butter chicken…

Horké parathy potřené máslem s troškou soli…to je něco dokonalého!

 

Stačí kousek utrhnout, namočit do omáčky a šup do pusy. Příbory totiž v Indii nenajdete, nejčastěji se pokrm nabírá pomocí přílohy – naanu, parathy nebo čapatí. Rukama se jí všechno i rýže nebo omáčka, tak daleko abych jsem ještě nedošla:-). Když totiž naberete omáčku pečivem, nemusíte si ani trochu zašpinit ruce.

 

Suroviny

  • 440-450g hladké mouky
  • 250g vody
  • 1 vejce vel. M
  • 1 lžíce slunečnicového nebo olivového oleje (15 gramů)
  • 2 lžičky soli (10 gramů)

 

Dále budete potřebovat:

  • 60g hladké mouky
  • 50g rozpuštěného másla*
  • Cedník s malými oky a váleček

 

Množství: 5 paráth

 

Postup

Vše na těsto – mouku, vejce, vodu, sůl a olej promíchejte. Mísu zakryjte utěrkou, ať těsto neoschne a nechte 30 minut kynout.

Připravte si dobře pomoučněný vál (hladkou moukou) a těsto na něj vyklopte. Podle potřeby mouku při válení ještě přisypávejte, aby se vám těsto nepřilepilo.

Nyní těsto vyválejte na obdélník o velikosti 40x60cm. Musí to být obdélník, tak pokud to tak nevypadá, nadzdvihněte těsto a povytáhněte ho do požadovaného tvaru (nebo doválejte). Těsto musí být dobře podsypané proto, aby pak šlo snadno odlepit.

Celý plát těsta potřete rozpuštěným máslem. Klidně může být i horké. Já na potírání používám silikonovou mašlovačkou (tu klasickou jsem nikdy nepoužívala, mám alergii na peří a taky si pamatuju jak rodičům pořád pouštěla peříčka do jídla, což mi jako dítěti hodně vadilo). Výhoda taky je, že jí opláchnete pod vodou a je zase jako nová:-).

Mouku dejte do síta s malými oky a z výšky celý plát pocukrujte.

Teď je třeba těsto stočit – začněte rolovat od kratší strany. Získáte takovou roládu😊.

Rozkrájejte ji na 5 stejně velkých kusů.

Vezměte si první kus, postavte ho na pomoučněnou plochu tak, aby bylo nahoře bylo vidět srolované těsto (kulatou stranou bude na podložce).

Těsto vyválejte na cca 1 cm silnou placku (bude to tak 10-13cm průměr). Opakujte u zbytku těsta. Celkem tedy získáte 5 paráth.

Nakonec placky opečte. Já používám palačinkovač. Peču je nasucho anebo na trošce ghíčka. Kdo chce, může použít i olej, ale stačí 1 lžička. Až budou na plackách hnědé flíčky, obraťte a opečte i z druhé strany.

Paráthy chutnají nejlépe teplé, potřené rozpuštěným máslem a posypaná špetkou soli.

 

Co k nim?

Samotné jsou vynikající, ale ještě lepší s kuře tikka masala, chana masala, polévkou červené čočky nebo dalšími jídly z indické kuchyně. Používám je i jako pečivo k polévce anebo jen tak teplé, sypané sýrem, potřené máslem a sypané solí a petrželkou jako svačinku.

K namáčení placek i jako doplněk k jídlu se dělá okurková raita. Je v ní jogurt a proto se podává hlavně k pálivým jídlům, aby se trochu ochladil. Nám v restauraci dávali i několik mističek, když bylo jídlo pálivé. Já si třeba horké parathy nebo naan namáčím do raity a jím samotné:-).

Okurková raita

 

Skladování: Paráthy jsou nejlepší čerstvě upečené, ale lze je schovat i do druhého dně. Uložte je do uzavřeného obalu a dejte do ledničky. Druhé den je ohřejte v troubě nebo na sporáku. Osvědčilo se mi ohřívání placek v napařovačku na knedlíky, protože druhý den mohou být trochu suché.