Crepes jsou asi ty nejlepší palačinky, které jsem kdy v životě jedla. Před měsícem jsem je dělala poprvé a pak znovu a znovu a znovu😊.

Crepes jsou ultra tenké francouzské palačinky. Vyrábí se nejčastěji z mouky pšeničné, ale už jsem viděla i kukuřičné, rýžové, a dokonce i čočkové. Nedávno jsem také dělala palačinky Galletes a přijde mi, že jediný rozdíl mezi těmito palačinkami je druh mouky, který použijete. Galletky se totiž dělají s mixu pohankové a pšeničné mouky.

  Galletes jsou palačinkám crepes velice podobné (recept).

 

Pokud jste vždycky toužili mít krásně tenké palačinky, ale nikdy se vám to nepovedlo, hned vám řeknu, čím to je. Ať jsem se snažila, jak jsem se snažila, nikdy jsem na pánvi takhle tenké palačinky neudělala. Pak jsem to už nevydržela a koupila si palačinkovač. To je vám neskuteční rozdíl. Podívejte se, jak tenké dělá palačinky:

 

Nejdříve jsem si musela zvyknout na použití stěrky (dostanete ji k palačinkovači), kterou těsto musíte honem rychle rozetřít, ale jinak to jde samo. Další důvod, proč to funguje je absence tuku. Palačinky se na palačinkovači pečou nasucho – žádný olej nebo tuk. Kvůli tuku je palačinka křupavá a může se lámat. Bez něj je naopak vláčná a krásně měkká. Palačinkovač mám víc než dva roky a zatím se mi na něj nic nepřichytilo. Používám jen dřevěné příbory nebo silikonové, abych ho nepoškrábala a zatím si ho nemůžu vynachválit.

 

Palačinkovač:

Pro přípravu tenkých palačinek, které jsou krásně měkké je nejlepší použít palačinkovač. Tak tenkou palačinku jako na palačinkovači prostě na pánvi neuděláte. Ten můj stál 799Kč, je to značka Rohnson (mám ho z Mall.cz). Výhoda je, že není nutné používat tuk a k povrchu se nic nepřilepí. Další věc je, že k tomu dostanete dřevěnou pomůcku na tvorbu palačinek. Pomocí této pomůcky můžete těsto uhladit do tenka. Chce to trochu cviku, ale výsledek stojí za to.

Jestli máte rádi palačinky, určitě se to vyplatí. Kromě palačinek na něm dělám i lívance a dokonce i steaky.

Poznámka: Omlouvám se za ten nepořádek na fotce, ale když dělám palačinky, tak je to všude:-D.

 

Suroviny:

  • 270g plnotučného mléka
  • 240g hladké mouky – prosáté
  • 2 vejce vel. M (110 gramů)
  • 20g rozpuštěného másla (já používám kokosový olej)
  • 1 lžíce krupicového cukru (15 gramů)

 

Kokosový olej

Poprvé jsem do palačinek použila máslo. Podruhé jsem použila kokosový olej – extra panenský kokosový olej z www.zdravizesrilanky.cz. U kokosového oleje se mi líbí nádech kokosu, který díky oleji palačinka dostane.

 

Postup:

Mouku prosijte. Máslo nebo kokosový olej zahřejte do rozpuštění. Před přidáním do těsta nechte chvilku vychladnout.

Mouku, vejce, mléko, cukr i tuk dejte do mísy a metličkou dobře promíchejte.

Těsto nechte minutu odstát, znovu promíchejte a jdeme na to.

 

Postup v palačinkovači

  1. Palačinkovač zahřejte na stupeň číslo 3-4 (3/4 výkonu). Poprvé ho můžete potřít olejem (jen pro jistotu) a hned ho setřít papírovou utěrkou. Vytvoříte tak velice tenkou vrstvu a to by mělo stačit.
  2. Doprostřed nalijte ½ hrnku těsta (125ml). Množství si možná budete muset upravit, může se lišit podle velikosti palačinkovače.
  3. Ihned krouživým pohybem roztírejte dřevěnou stěrkou po směru hodinových ručiček. Chce to trochu cviku, ale pak už to jde. Je třeba na stěrku trochu tlačit, aby se těsto rozlilo až do stran, ale zase ne moc. Jestli máte nikde díry, stačí tam kápnou trošku těsta a rozetřít.
  4. Konzistence těsta ovlivňuje to, jak dobře se vám těsto roztírá. Jde to špatně? Můžete zkusit přidat trošku mléka nebo naopak mouky a uvidíte, jestli to pomohlo. Já jsem zatím nic nepřidávala, ale přeci jen může každá mouka pracovat trochu jinak.
  5. Těsto vždy roztírejte ve směru hodinových ručiček. Když se budete vracet, abyste doplnily díry, akorát těsto roztrhnete. Tam kde vám těsto chybí kápněte trochu těsta a ihned roztáhněte po směru hodinových ručiček. Těsto je dobré doplnit i tam, kde je ho hodně málo. Když je skoro průhledné, upeče se moc a palačinky vám v tom místě popraská. Vše je to jen o cviku a vychytání si toho, jak to funguje. Párkrát si to zkusíte a uvidíte, že to půjde:-).
  6. Stěrku po každém použití dejte do misky s vodou nebo otřete hadříkem. Když se na ní napeče těsto, bude palačinku trhat. Proto dřevěnou stěrku na těsto udržujte vždy čistou.
  7. Až palačinka na povrchu oschne – nikde nebude nic tekutého, můžete otáček. Palačinku pečte cca 2 minuty z každé strany. Musí zůstat měkká, proto se nesmí péct na tuku a taky se peče kratší dobu.
  8. Palačinku sundejte a dejte dělat další. Před nalitím ještě těsto promíchejte.

 

Crepes můžete udělat i v pánvi, ale nebudou tak tenké. Stále to budou výborné palačinky plněné ovocnou náplní. Nejlepší je nepřilnavá pánev, protože by se měli péct bez tuku, aby zůstaly měkké.

Postup v nepřilnavé pánvi

  1. Pánev s nepřilnavým povrchem můžete napoprvé potřít olejem a setřít papírovou utěrkou. Dejte ji zahřát na ¾ výkonu. Uvidíte, jaká teplota bude ideální. Za chodu to ještě upravíte.
  2. Doprostřed nalijte ½ hrnku těsta a nakláněním pánve rozlijte do stran. Kdyby bylo těsto moc husté, přidejte do něj mléko. Když bude tekutější, bude palačinka tenčí. Do pánve nalévejte jen tolik těsta, aby byla palačinka pěkně tenká.
  3. Až palačinka na povrchu oschne – nikde nebude nic tekutého, můžete otáček. Palačinku pečte cca 2 minuty, z druhé strany už jen krátce. První strana má být upečená dozlatova, z druhé strany se už vytvoří jen pár hnědých flíčků a to úplně stačí. Musí zůstat měkká, proto se nesmí péct na tuku.
  4. Palačinku sundejte a dejte dělat další. Před nalitím ještě těsto promíchejte.

 

Náplň:

Použila jsem hned dvě náplně. Palačinky jsem naplnila jahodovou omáčkou a pak sýrovou. Chutnalo to jako jahodový cheesecake, takže naprosto boží!

 

Sýrová náplň:

Neděste se toho názvu. Palouček je podobný sýru Philadephia anebo tvarohu, do sladkých receptů se používá běžně. Používám ho i na zrmzlinový cheesecake nebo na výrobu vynikající domácí cheesecake zmrzliny a do mnoha dalších receptů.

  • 120g čerstvého sýra Palouček (Lidl)*
  • ¼ hrnku moučkového cukru
  • ½ lžíce citrónu (lze vynechat)

*nebo jiný čerstvý sýr v alobalu či sýr Philadelphia

Vše dejte do misky a důkladně promíchejte..

Poznámka: Když dáte cukru moc, bude náplň tekutá. Proto použijte 1/4 hrnku nebo ještě o něco méně.

 

Jahodová náplň:

Jahody jsem dala vařit s podlité vodou. Poté jsem je rozmačkala šťouchadlem na brambory a osladila. Nakonec jsem přidala trošku vanilkového pudingu rozmíchaného v trošce studené vody, abych omáčku zahustila. Omáčka byla málo výrazná, a proto jsem chuť jahod vytáhla citrónovou šťávou.

Bohužel jsem si opět nenapsala přesný recept, za což se omlouvám. Tyhle ovocné omáčky dělám od oka, ale příště si to zapíšu a přidám sem. Hodně pomáhá přidat citrón, který chuť omáčky krásně vytáhne. Aby omáčka z palačinek nevytékala, dělám jí docela hustou (zahušťuji vanilkovým pudingem).

Ve zkratce: Zalijete jahody takovým množstvím na pokrytí malin, po chvilce jahody rozštoucháte a osladíte podle chuti. Protože je omáčka tekutá, je potřeba jí zahustit kukuřičným škrobem nebo vanilkovým pudingem. Na 1 lžičku pudingu použijte 2 lžičky studené vody, ve které ho rozmícháte. Vlijte do hrnce k jahodám a 2 minuty povařte. 

 

Plnění:

Palačinku jsem položila na palačinkovač (tou tmavší stranou dolů), aby se palačinka nahřála. Rychle jsem ji potřela ¼ hrnkem jahodové omáčky a doprostřed dala 1-2 lžíce sýrové omáčky, kterou jsem rozetřela. Ihned jsem ji zabalila jako tortillu – asi 5 cm horní a pak dolní části palačinky přehnout přes náplň a pak z boku zarolovat.

Palačinku jsem opatrně přenesla na talíř, posypala moučkovým cukrem.

Tento postup jsem okoukala v Botanicusu, kde palačinky takto plní.

 

Palačinky Crepes se jí pomocí příboru (náplň by vám v ruce vytekla) a nejlépe chutnají horké. Studené ale budou jistě také vynikající, ale u nás se vychladnutí ještě nikdy nedožily:-D.