Oves je obilí s nejvyšším obsahem živin. Připravte si z něj výborné a krémové mléko.
K výrobě ovesného mléka budete potřebovat jen ovesné vločky, vodu a mixér. Toto mléko sice není vhodné na tepelnou úpravu, protože by hodně zhoustlo, ale do smoothie, zalití musli nebo jen tak do skleničky je vynikající. Během chvilky máte vyrobenou zdravější variantu kravského mléka.
Výhody ovesného mléka
Ovesné mléko má nižší obsah tuku než mléko kravské, je bohaté na vápník a neobsahuje žádný cholesterol. Jedná se o rostlinné mléko vhodné pro vegany, při intoleranci laktózy i alergii na mléko. Samozřejmě si ho můžete vyrobit i pokud kravské mléko pijete. Já jsem si například začala rostlinná mléka vyrábět pro jejich různorodou chuť. Existujte více než 30 druhů rostlinných mlék a každé má jinou chuť. Kromě toho každé z nich obsahuje jiné prospěšné látky, takže je dobrý nápad střídat je všechny. Například makové mléko obsahuje několikanásobně vyšší množství vápníku, než mléko kravské.
Ovesné mléko je to nejlevnější rostlinné mléko, které si doma můžete vyrobit a doma nám moc chutná. Dalších chutí mléka dosáhnete přidáním kakaa, vanilkové extraktu, skořice nebo jiného koření.

SUROVINY

  • 750-1000ml vody*
  • 110g ovesných vloček (1 hrnek)

Volitelně: 1-2 lžíce třtinového cukru/medu/jiného sladidla (nebo podle chuti)

*množství vloček si můžete upravit podle chuti.

Jaké ovesné vločky použít?
Použít můžete jakékoliv. Samozřejmě různé druhy vloček – různá chuť i konzistence mléka. Já třeba ráda používám jemné ovesné vločky z Lidlu. Někdy kupuji mix vloček (též Lidl).
Pro mléko v bio kvalitě použijte bio vločky. 
Chystám se i na bezlepkové ovesné vločky. Podle mě by měl být výsledek stejný a mléko bude zcela bez lepku. 

PŘÍPRAVA

  1. Ovesné vločky namočte na 20 minut do studené vody.
  2. Vodu z namočení slijte. Vločky dejte do síta a dobře propláchněte studenou vodou. Propláchnutím se zbavíte toho přírodního „lepidla“ ve vločkách, které způsobují že je mléko z nich dost kašovité a na pití je moc husté.
  3. Do mixéru nasypte promyté vločky a zalijte vodou (novou, tu z namáčení vylijte). Mixování trvá oproti ostatním mlékům krátce, stačí 30-60 sekund (podle síly mixéru).
  4. Mléko přeceďte přes síto nebo látkový sáček – a teď důležitá rada: Vločky dejte do síta/sáčku a nechte samovolně překapat do mísy. Nikdy vločky nemačkejte, abyste z nich dostaly všechnu tekutinu. Když budete vločky mačkat (lžící, mačkat sáček…), bude mléko moc husté. Na tenhle trik jsem přišla až po několika letech a od té doby mléko jinak nedělám.
  5. Přelijte do lahve a uložte do lednice.

 

Použití: Jako náhrada mléka do studených receptů (smoothies, koktejly, k zalití granoly, jen tak..…). S tepelnou úpravou nemám moc dobré zkušenosti, mléko mi při vaření hodně zhoustlo. Zkusit to ale můžete a uvidíte, jestli vám to bude vyhovovat:-).

 

Ovesné mléko s datlemi

Pokud chcete mléko sladší, ale nechcete používat cukr, vyzkoušejte datle. Na 1 litr mléka stačí přidat 3-4 vypeckované datle a rozmixovat. Mají takový karamelový nádech a mléko je s nimi vynikající. Jestli máte slabší mixér, raději datle předem namočte.

 

Skladování: v lednici. Před použitím mléko protřepejte, vločky se po delší době oddělí a tak je třeba mléko znovu promíchat.

Trvanlivost: 3 dny

 

Co z vločkami ze síta?

Ovesné vločky, které vám pro přecezení zbydou můžete použít třeba do polévky, dát do koktejlu pro vyšší obsah vlákniny nebo přidat do své oblíbené kaše k snídani.