No Poo metoda si našla cestu i ke mně, a tak už několik let nepoužívám šampon. Tedy neznamená to, že bych si nemyla vlasy, to ne:-D. Jen nepoužívám klasický šampon s pěnou. Místo toho používám pohankovou či cizrnovou mouku, bylinné prášky nebo jedlou sodu. Momentálně používám ajurvédský bylinný šampon v prášku z Ekokozy.
Jako oplach používám jablečný ocet. Není to kvasný lihový ocet, kde láhev stojí 8 korun. Ten je dobrý do salátu, ale na vlasy raději zvolte ten kvalitnější. Používám organický jablečný ocet. Seženete ho v prodejnách se zdravou výživou například.
Oplach z jablečného octa se používá nakonec, až po umytí vlasu. Srovná Ph pokožky a uzavírá vlas. Vlasy jsou po něm lesklé, jemné a lépe se rozčesávají. Je to vlastně takový přírodní kondicionér. Také odstraňuje nahromaděné nečistoty a zbavuje mastnotu mastnoty. Samotné mytí No Poo se dá také použít, ale s octem je to účinnější.
A co vůně?
Vůně jablečného octa není každému příjemná, to chápu. I já jsem odkjakživa vůni octa nesnášela. Po dlouholetém používání na úklid domácnosti jsem si na něj už zvykla a už tu vůni ani nevnímám. Jablečný ocet, ne ten kvasný lihový navíc voní trochu jinak, řekla bych, že o něco lépe.
Pokud je pro vůně octa překážkou, můžete do octa přidat esenciální olej – rozmarýn nebo levanduli. Jsou prospěšné pro vlasy a ocet pak docela pěkně voní. Pomáhá i otevření na několik dní, nemá pak tak výraznou vůni.
Suroviny:
- 1-3 lžíce jablečného octa (ideálně bio, organický)
- 250ml studené vody
- 8 kapek rozmarýnového esenciálního oleje
Postup:
Vlasy umyjte sodou, moukou nebo jiným No Poo šamponem. Důkladně smyjte.
Poté smíchejte ocet a vodu. Můžete přidat i esenciální olej. Pro slabší roztok použijte 1 lžíci, pro silnější 3 lžíce. Uvidíte, při jakém množství budete s výsledkem spokojeni.
Poté nalijte na mokré vlasy. Nechte 2 minuty působit a důkladně smyjte.
Vlasy nechte přirozeně uschnout. Učesejte je až po uschnutí. Mokré vlasy jsou velice křehké, při česání za mokra se snadno polámou.
Aktuálně používám tento šampon: