Miska na vodu a jídlo pro kočku, psa nebo jiné zvířátko je nutnost. Postupem času se ale na misce začne usazovat vodní kámen a různé nečistoty. Hlavně s vodním kamenem u misky na pití je hodně těžké si poradit. Záleží na tvrdosti vody, podle toho se bude vodní kámen usazovat více či méně. Třeba u nás je voda hodně tvrdá, proto je otázkou chvilky, než bude miska celá bílá. Vypadá to hrozně a navíc pak ve vodě plavou kousky vodního kamene.

My máme dvě kočky. Hledala jsem způsob, jak misky vodního kamene zbavit, samozřejmě bez nějaké chemie. V žádném případě nebudu používat nějaké spreje na vodní kámen, které se používají na mytí kuchyně a koupelny. Nevím, co přesně obsahují a nechci, aby z nich pak naše kočky pily. Při čištění rychlovarné konvice jsem si uvědomila, že je to vlastně stejný problém. U obojího se jedná o vodní kámen. Zkusila jsem tedy misku vyčistit stejně, jako čistím rychlovarnou konvici a výsledek je dokonalý. Miska je zase jako nová a po vodním kameni ani stopy. Od té doby nepoužívám nic jiného.

Tento způsob čištění je vhodný pro kovové i plastové misky. Jediné, co budete potřebovat je horká voda a kyselina citrónová. Kyselina citrónová si s vodním kamenem bez problému poradí a v případě kovové misky ji ještě navíc naleští. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

 

Budete potřebovat:

  • Plastovou nebo kovovou miska na vodu či jídlo
  • Vroucí vodu na kovové misky, horkou vodu na plastové
  • Kyselina citrónová

 

Čištění kovových misek

V rychlovarné konvici nebo na sporáku uvařte vodu. Do misky dejte 1 lžičku kyseliny citrónové (4 gramy) a zalijte ji vroucí vodou. Pokud máte větší misku, přidejte kyseliny více. Na každých 300ml použijte 1 lžičku kyseliny citrónové.

 

Promíchejte a nechte působit. Většinou stačí 30 minut. Podívejte se na misku a uvidíte, jestli už je všechen vodní kámen pryč nebo ne. Až bude miska čistá, vodu vylijte.

Pro naleštění misky namočte hadřík ve vodě s kyselinou. Zbytek vody vylijte. Misku přetřete mokrým hadříkem a poté vyleštěte do sucha.

 

 Miska předtím vypadala hrozně. Snažila jsem se to umýt, ale nepomohlo nic. Kupodivu zmizela i rez. Miska vypadá zase jako nová. Tady je výsledek.

                     

           Před                                                                      Po

 

Čištění plastových misek

V případě plastových misek je postup stejný, jen použijte horkou vodu namísto vařící. Plast by mohl prasknou anebo se zkroutit. Použijte hodně teplou vodu z kohoutku. Do misky nasypte 1 lžičky kyseliny citrónové a zalijte vodou. Nechte působit, dokud všechny špína nemizí. Někdy stačí 30 minut, jindy i 2 hodiny. Podívejte se, jestli je miska čistá anebo to zkuste prstem. Poznáte to tak, že je miska krásně hladká. Zato když je v ní vodní kámen, je hrubá.

Až bude miska čistá, opláchněte jí vodou a osušte.

 

Čištění opakujte podle potřeba. Misky čistím 2-3x za měsíc, protože máme tvrdou vodu. Jinak by mělo stačit i 1x měsíčně.

 

 Nebylo by nám bez těch našich miláčků na světě smutno? Dají vám kopec lásky a nic za to od vás nechtějí. Tedy kromě misky dobrého jídla a pohlazení:-)