Recept na kopr v sladkokyselém nálevu. Použít ho můžete například do koprové polévky nebo omáčky.
Na zahrádce mi konečně vyrostl kopr. Není ho sice moc, ale alespoň něco. Čerstvý kopr moc nepoužívám a proto jsem ho hned zavařila. Nejraději mám koprovou polévku a do ní je tenhle nakládaný ideální, protože už do ní nemusíte přidávat ocet.
Recept na polévku s tímto koprem i nálevem namísto octa najdete tady: Koprovka se ztraceným vejcem
SUROVINY
- 425ml vody
- 100ml octa -používám kvasný lihový
- 125g krupicového cukru
- 50g čerstvě natrhaného kopru
- 18g soli
Kopr seženete i na farmářském trhu (je to levnější než kopr v květináčku v obchodě)
PŘÍPRAVA
- Vodu, ocet, cukr a sůl přiveďte k varu. Počkejte až se cukr rozpustí a odstavte ze sporáku.
- Kopru nejdříve odřízněte spodní část s hlínou. Udělejte to ještě dříve než budete kopr mýt, aby se vám do něj hlína právě z této části zbytečně nedostala.
- Kopr rozložte do síta a důkladně propláchněte . Pokračujte dokud nepoteče čistá voda. Rukou ho pod vodou nadzdvihněte, ať se voda dostane všude. Abyste poznali, jestli je v kopru ještě hlína, položte ho na bílý talíř a pár minut nechte okapávat. Pokud na talířku po zvednutí bude vidět hlína, promyjte ho ještě jednou.
- Přebytečnou vodu z kopru oklepejte.
- Umytý kopr dejte na prkénko a pokrájejte nadrobno.
- Kopr rozdělte do sklenic a zalijte ještě horkým nálevem (klidně i vařícím). Jestli se nálev dostane na okraj sklenic, utřete je čistou utěrkou.
- Sklenice zavíčkujte, utáhněte a vložte do 85 stupňové vody (používám zavařovací hrnec). Vařte po dobu 15 minut, poté opatrně vytáhněte – ideálně zavařovacími kleštěmi, ať se nespálíte.
Použití: do polévky nebo omáčky. Protože je v kopru ocet, přidávám ho raději až po uvaření, aby nesrazil omáčku anebo ho před přidáním nechám dobře okapat.
Po otevření kopr skladujte v lednici. I po otevření vydrží velice dlouho, klidně i několik měsíců.
Skladování: v chladu nebo pokojové teplotě
Trvanlivost: 2 roky