Rostlinná mléka používám moc ráda. Dají se použít do pečených i nepečených receptů anebo jen tak na pití. Sice nepatřím mezi vegany, ale i tak vařím veganské recepty a kupuji veganské produkty. Stejně tak dělám i bezlepkové či bezlaktózové či raw recepty.

Nechci být omezená jen jedním druhem jídle. Chci ochutnat vše a různě to kombinovat. Jarda pro nás dokonce vymyslel nový název: Alleateři😊 tedy ti, co jí všechno. Samozřejmě většina lidí říká, že jí všechno, ale ono to tak vlastně není. Pokud nemají bezlepkovou dietu, nikdy si nekoupí bezlepkový produkt. Kdo jí maso si zase nekoupí veganské maso atak dále. Těch lidí, co využívá všechny druhy stravování je velice málo. Já miluju jídlo a nové chutě. Proto nechci přehlížet část jídel jen proto, že to není můj životní styl. Takhle s Jardou můžete střídat všechny styly dohromady ještě je navíc mezi s sebou mixovat. Vznikají tak zajímavá jídla a další nové chutě😊. Sice nejsem vegan, ale maso i mléčné produkty nemusím mít každý den. Jsem ráda za každé ušetřené maso či vajíčko, které nesním, protože ho nahradím něčím jiným. Často tak používám chia vajíčko namísto vajíčka, rostlinné mléko namísto kravského anebo vařím vegetariánská jídla.

Stále jsem hledala můj životní styl a teď jsem ho konečně našla. Tohle mi vyhovuje a u toho zůstanu. Od všech kuchyní si vezmu něco a tím si vytvořím svůj vlastní. Ve výsledku je to vlastně velice zdravé. Jíte méně lepku a mléčných produktů, které jsou těžko stravitelné. Nejíte jen jedno jídlo dokola a tím do těla dostanete všechny možné prospěšné látky z jídla. Nikdy vás to nepřestane bavit, protože je to pokaždé jiné. Brzy o tom budu psát článek, kde se tomu budu věnovat podrobněji.

 

Dnes se podíváme na recept na rostlinné mléko, a to mléko rýžové. Normálně se mléko připravuje z rýže. Rýže se uvaří a následně rozmixujte s vodou. Před týdnem mi přišla rýžová mouka z Biosféry a mě napadlo, jestli by se z ní dalo udělat mléko. Rýžová mouka se přece vyrábí z rýže. Hned jsem si musela ověřit, jestli to funguje. Výsledek? Ano, funguje. Opravdu si můžete udělat rostlinné mléko z rýžové mouky a je to ještě rychlejší, než když se musíte vařit z rýží.

Pojďme se podívat, jak na to:

 

Suroviny:

  • 240g vody
  • Studená voda na přípravu mléka

 

 

Postup:

Rýžovou mouku dejte do malého hrnce. Ideálně s nepřilnavým dnem, můžete použít i pánvičku. Přidejte vodu a dobře rozmíchejte.

Rýži s vodou přiveďte k varu a poté ztlumte teplotu. Zahřívejte 2-5 minut, dokud nevznikne hustá pasta. Stále míchejte, ať se nepřipálí. Ideální je nádobí s nepřilnavým dnem. Poté hned odstavte a pastu přendejte do misky.

Po vychladnutí nebo klidně rovnou, rozmixujte se studenou vodou. Na 1 díl rýžové pasty použijte 3 díly vody. Na 300 gramů pasty tedy přidejte 900ml vody. Mixujte 2 minuty nebo do rozpuštění pasty.

Mléko můžete připravit z celého množství pasty anebo jen z části a zbytek si schovat do lednice. Pasta vám v lednici vydrží 2-3 dny.

Mléko podle chuti oslaďte. Na oslazení použijte třtinový cukr, čekankový sirup, datlový sirup, xylitol…je to jen na vás, co použijete. Dále můžete do mléka přidat vanilkový extrakt či prášek, skořici, mletý kardamom apod.

 

Mléko před použitím protřepejte.

 

Použití: Do pečených i nepečených receptů, na zalití musli, jen tak do skleničky apod. 

 

Skladování: Mléko skladujte v lednici

Trvanlivost: 3 dny