Dnes se budu věnovat ryze ženskému tématu. Hlavním tématem totiž bude MENSTRUACE.

Pro hodně žen je menstruace peklo a to nemluvím jen o premenstruačním syndromu. Stále se bojíte, že vám tampon nebo vložka proteče? Často hledáte záchod, protože si každou hodinu musíte měnit vložku či tampon? Je to hodně, co může menstruaci znepříjemnit a silná menstruace mezi ně určitě patří.

Kvůli těmto problémů a mnoha dalším jsem začala hledat alternativu. Před pár lety jsem se dozvěděla o menstruačním kalíšku . Rozhodla jsem se, že ho vyzkouším. Kalíšek mě také zajímal i z ekologického důvodu. Namísto jednorázových hygienických potřeb se používá stále dokola. Přemýšlela jsem totiž, kolik asi za život spotřebuji tamponů. Zkoušela jsem to počítat a dospěla jsem k přibližně 30 tisícům tamponů a plastových obalů. Ať je to kolik je, je to opravdu hodně.

 

První dojmy z kalíšku:

Kalíšek mi přišel o dost větší než tampon. Trochu jsem se bála, že ho budu uvnitř cítit. Abych věděla jak kalíšek zavést, zhlédla jsem si video o správném zavádění kalíšku. Není to nic těžkého. Jde to vlastně velice snadno. O kalíšku jsem ani nevěděla. Netlačil mě, neprotékal. Prvních pár dní jsem stále čekala, kdy se objeví nějaký problém. Největší strach by asi to, že ho špatně zavedu a on proteče. Kalíšek ale uvnitř držel dokonale.  Nejdivnější na tom byl ten pocit, kdy jsem si nechodila měnit tampony. Po 17 letech už jsem to měla dost naučené. Byl to divný pocit. Po několika menstruacích jsem si na to však zvykla.

Místo počáteční nejistoty jsem začala naplno vnímat výhody kalíšku. Mohla jsem s Jardou celý den jezdit na kole nebo se koupat. Nic neřešit. Měnit si tampon v přírodě není nic příjemného. Kalíšek se mění po 12 hodinách (u někoho dříve), takže jsem ho měnila po probuzení a před spaním. Celý den klid, chápete to? To je nádhera. Kolikrát jsem úplně zapomněla na to, že nějakou menstruaci mám.  Tampony jsem používala, protože mi vložky nikdy nevyhovovaly. Bohužel jsem se při jejich používání dost bála syndromu toxického šoku. S kalíškem mi tak spadl velký kámen ze srdce. Beru to jako nejlepší řešení pro mě a zároveň i nejlepší řešení pro přírodu. Po skončení menstruace kalíšek vyvařím a uložím do látkového sáčku. V přírodě to lze vyřešit intimními ubrousky.

Během stěhování bytu se mi povedlo kalíšek ztratit. Teď mám nový kalíšek od Lunacup. Vypadá takto:

V balení najdete kalíšek, bavlněný sáček do kterého budete kalíšek ukládat a obal. Obal si určitě schovejte. Je to zároveň sáček, ve kterém můžete kalíšek vyvařovat. Na zadní straně najdete návod.


Obal ve kterém můžete kalíšek vyvařovat                            Návod na sterilizaci kalíšku

 

Z čeho je kalíšek vyrobený:

 

Kalíšek je vyrobený z lékařského silikonu. Je hypo-alergenní (nemůžete z něj mít alergickou reakci), antibakteriální (nemnoží se v něm bakterie). Zachovává přirozené Ph pochvy. Materiál je naprosto bezpečný a při vložení do těla se vám nemůže nic stát.

Výhody kalíšku

  • kalíšek pomáhá zmírnit bolest při menstruaci
  • nehrozí vám žádné zdravotní riziko
  • je to hygieničtější
  • šetří vám peníze za neustálé nakupování tamponů a vložek
  • kalíšek je ekologický, protože se používá dokola. Při používání jednorázových potřeb vzniká velké množství odpadu
  • trvanlivost je 10 let i více
  • díky vzniklému podtlaku při zavádění nehrozí, že by kalíšek protekl.
  • nehrozí syndrom toxického šoku
  • nevysušuje jako tampony
  • pro tělo je to přirozenější

První použití:

Při prvním použití kalíšek vložte do vroucí vody a nechte 5 minut vyvařit. Já jsem si na něj pořídila malý hrnec. Stál okolo 50 korun (byl v akci) a na tohle to úplně stačí.

 

Jak se kalíšek zavádí:

Kalíšek opláchněte. Mokrý se zavádí lépe

Sedněte si na WC (nebo si dřepněte), složte ho podle návodu a vložte na kraj. Posuňte a pusťte. Kalíšek se uvnitř roztáhne. Stopka na konci kalíšku nemá koukat ven – pokud kouká posuňte kalíšek dál. Zatáhnutím za stopku a lehkým pootočením se kalíšek rozvine – pokud se tak dosud nestalo.

Zkuste zatáhnout za stopku. Pokud cítíte tlak, drží perfektně. Nyní máte jistotu, že neproteče. Zavádění zabere maximálně 30 vteřin.

Výměna kalíšku:

  • Kalíšek se mění po 12 hodinách. Na stránkách www.lunacup.eu píšou, že v případě silné menstruace se mění po 3-6 hodinách. Já si ho tak často neměním. To si budete muset vyzkoušet. Obecně to ale je 2-3x déle než tampon.
  • Sedněte si na WC, vsuňte dva prsty ke spodní části kalíšku a lehce ho zmáčkněte. Tím se naruší podtlak – díky tomu půjde kalíšek snadno vytáhnout. Za stopku nebo spodek kalíšku, kalíšek vytáhněte – zatím ale jen napůl. Pak jej pevně chytněte za spodní část, vyndejte a obsah vyprázdněte do WC.
  • Kalíšek opláchněte vodou a zaveďte zpátky. Pokud jste venku, použijte ubrousky na intimní hygienu nebo u sebe mějte lahvičku s vodou.

 

Dá se kalíšek používat při všech činnostech?

Určitě! Používám ho při cvičení jógy, kdy dělám různé stoje na hlavě atd. Také při plavání, jízdě na kole. Vše bez problémů:-)

Jak postupovat na veřejných toaletách nebo venku?

Pokud kalíšek vyndáte kvůli vylití jen na pár vteřin můžete ho zase vrátit zpátky. Nic se nestane. Nebo si s sebou do kabinky/křoví vezměte lahvičku s vodou. Další možnost jsou vlhčené intimní ubrousky. Nepoužívejte klasické vlhčené ubrousky na ruce, intimní jsou nejvhodnější.

Jak si vybrat správnou velikosti kalíšku?

Na výběr jsou 2 velikosti. Momentálně mám menší, protože jsem ještě nerodila. Po porodu pak budu používat kalíšek větší.

Tady jsem vyfotila oba kalíšky, abyste viděli rozdíl:

 

 

Snad jsem vám zodpověděla všechny dotazy. Kdybyste ještě nějaké měli koukněte na www.lunacup.eu do poradny (nebo jim napište). Kalíšek doporučuji kudy chodím. Hodně lidí mi ale odpovídá, že se ho bojí vyzkoušet což nechápu. Je to přirozenější, pohodlnější a dělá to menstruaci příjemnější. Dejte mu šanci a pak se teprve rozhodněte. Uvidíte sami, jak v klidu může menstruace probíhat. Jsem si na 100 % jistá, že jsem si vybrala dobře:-)