Připravte si toto jídlo a budete si připadat jako v luxusní restauraci. Tedy alespoň já jsem si tak připadala. Jsou to steaky z vepřové panenky a k tomu smetanová pepřová omáčka. Omáčka se připravuje z celých kuliček pepře, nikoliv mletého. Dodá omáčce úplně jinou chuť. Společně se steakem chutná fantasticky.
Já jsem použila mix černého, bílého a červeného kampotského pepře. Každý pepř má jinou chuť a asi i proto je omáčka tak dobrá. No, co vám budu povídat, neskutečně jsme si pochutnali a taky pořádně přežrali:-D. Nevím proč, ale vždycky když si po dlouhém pracovním dnu sednu k talíři něčeho tak dobrého, mám úsměv na tváři a slzy na krajíčku. Jídlo si užívám, vážím si ho a taky si vážím toho, že si na něm mohu pochutnat s nejdražší osobou života.
Vypnutá televize, dobré jídlo a vaše drahá polovička…co víc si přát😊.
Steaky z vepřové panenky:
- 500g vepřové panenky
- Mořská sůl
Smetanová pepřová omáčka
- 350ml smetany ke šlehání
- 7g kukuřičného škrobu smíchaného s 2 lžícemi studené vody na zahuštění*
- 2 lžíce másla
- 2 lžičky kampotského pepře – čerstvě namletý mix černého, bílého a červeného pepře
- 1 lžička krupicového cukru
- 1 lžička mořské soli
- Mlýnek na pepř
*Omáčku lze zahustit i zredukováním omáčky, tedy delším vaření.
Příloha:
Například americké brambory (recept)
Kampotský pepř
Tenhle pepř jsem objevila asi před měsíce a hned jsem se do něj zamilovala. S mletým černým pepřem, který doma běžně používáme se nedá ani trochu srovnávat. Jsou to celé kuličky pepře, které si namelete až těsně před jídlem. Kampotský pepř je 100% organický, fair trade a chuťově velice jedinečný. Více se o něm dozvíte na www.kampotskypepr.cz
Recept:
Steaky:
Vepřovou panenku očistěte. Před tím, než jí budete péct, nechte maso ohřát na pokojovou teplotu. Vyndejte ho alespoň 30 minut předem. Horká pánev pro maso nebude takový šok, takže se tolik nestáhne.
Panenku nakrájejte na 3 cm kousky. Osolte ze všech stran.
Maso vložte na rozehřátou pánev. Pokud máte nepřilnavou pánev, určitě ji použijte.
Jak dlouho steak péct? Steak jsem pekla 2 a půl minuty z každé strany s tím, že jsem je vždy po 1 minutě otočila. Možná to otáčení není nutné, ale přijde mi to tak lepší. Při pečení steaků si vždycky zapnu stopky na mobilu a čas dodržím. Syrové maso nemám ráda a taky nechci, aby bylo suché a přepečené. Při této výšce masa mi tento čas vyhovoval nejvíce.
Nakonec na pánev přidávám pár lžic vody, maso do ní namočím (z obou stran), a vyndám. Porovnávala jsem maso, kde jsem vodu ke konci nepřidala a to, kde jsem ji přidala. Maso s přidanou vodou je šťavnatější, proto jsem to začala dělat pokaždé. Navíc se z pánve uvolní přichycené kousky a tím vytvoří skvělý výpek. Řekla bych, že přidávám tak 50 ml vody?
Maso zakryjte pokličkou nebo alobalem a nechte 10 minut odstát. To čekaní stojí za to, uvidíte😊. Maso se musí před podáváním pěkně odležet.
Anebo můžete maso upéct v troubě:
Postup:
Před pečením nechte panenku ohřát na pokojovou teplotu. Vždy je lepší, aby mělo maso pokojovou teplotu a není to pro něj takový šok.
Panenku očistěte. Pánev zahřejte na vysokou teplotu. Přidejte trochu oleje a panenku na něm osmahněte. Pečte ji 2 minuty za stálého otáčení.
Poté panenku přeneste na plech nebo do zapékací mísy. Vložte do předehřáté troubě na 180 stupňů 8-16 minut. Já jsem ji pekla 13 minut. Doba se může lišit v závislosti na výšce masa a taky záleží na tom, jak moc chcete panenku upečenou.
Upečenou panenku zabalte do alobalu anebo zakryjte pokličkou. Nechte 10 minut odpočinout, ať se maso odleží.
Nakrájejte a můžete podávat😊.
Pepřová omáčka:
Než se steaky odleží, udělejte si pepřovou omáčku.
Smetanu ke šlehání dejte do malého hrnce. Přidejte sůl, máslo a cukr. Kampotský pepř dejte do mlýnku v poměru 1:1:1 – bílý, červený a černý pepř a namelte. Odměřte 2 lžičky a přidejte do omáčky. Nebo použijte hmoždíř. Jen nezapomeňte, že potřebujete kousky pepře a ne pepř namletý na jemný prášek.
Omáčku přiveďte k varu. Nyní smíchejte kukuřičný škrob se studenou vodou. Rozmíchejte a přidejte za stálého míchání do omáčky. Kukuřičný škrob opravdu navažte na váze. Když ho přidáte moc, bude omáčka moc hustá a už s tím nic neuděláte. Jestli nemáte váhu, přidejte 1 lžičku škrobu smíchaného s troškou vody, počkejte až omáčka zhoustne. Pokud je to málo, přidejte další škrob.
Poznámka: Důležité je škrob vždy před přidáním do omáčky rozmíchat ve studené vodě, jinak budete mít v omáčce hrudky.
Vařte 5 minut, poté odstavte a můžete podávat.
Medailonky nebo panenku pečenou v troubě podávejte s pepřovou omáčkou a nějakou dobrou přílohou. Já jsem zvolila americký brambor.