Segedín máme doma moc rádi. Tentokrát jsem vařila maďarský segedín. Tento guláš má mnoho podob, ten maďarský i jiný. Třeba rodiče do něj dávají smetanu, Jardovi rodiče chilli a kolik cibule tolik masa. Já ho zase pokaždé dělám jinak, podle toho, na co mám zrovna chuť😊.

Recept obsahuje maďarskou papriku. Dovezla jsem si ji s Maďarska. Akorát jsem si ji nakoupil málo a už mi žádná nezbyla. Bylo tam krásně, to vám povím. Hned bych se tam vrátila.

Ještě jsem chtěla říct, že mě překvapilo, že maďaři ke guláši knedlík nejedí. To je naše česká speciality. Já osobně si ale guláš bez knedlíku nedokážu představit, takže na něj dole najdete recept. Příště si to ale chci dát pěkně po maďarsku. Asi s k tomu uvařím tarhoňu anebo upeču chlebík.

 

Suroviny:

  • 750ml vody
  • 500g vepřové plece (můžete i o něco více, naposledy jsem dávala 650g)
  • 450g kysané zelí bílé (váženo po scezení) – Každé zelí má trochu jinou váhu, sklenice má většinou po scezení 350-450g. Já kupuji ve sklenice a nehledě na váhu vždy použiju celý obsah.
  • 40-50g krupicového cukru 
  • 50g pasírovaných rajčat – pro kyselejší chuť použijte 40-50g rajčatového protlaku
  • 30g sladké maďarské papriky, mleté
  • 20g hladké mouky  – dávám jen někdy, když se vyvaří více vody, je guláš dost hustý i bez mouky
  • 5 lžiček soli (dávám 25 gramů)
  • 1 velká cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 1 bobkový list
  • 1 chilli paprička nebo feferonka – nejčastěji dávám 1/4-1/2 lžičky sušené Chipotle chilli papričky od Chilli doctora
  • ½ lžičky drceného kmínu (lze i mletý)
  • ¼ lžičky mletého černého pepře
  • 1 lžíce ghí nebo oleje na opečení cibulky
  • Volitelně: 100g anglické slaniny

+zakysaná smetana na ozdobu

Kdo má rád pálivé – Já do segedínu ještě přidávám 1/4-1/2 lžičku prášku z chipotle papriček. Prodává je firma Chilli doctor. Mají uzenou chuť a ta se do guláše skvěle hodí. 

Příloha – Tarhoňa nebo knedlík.

Příloha:

Správně by to měl být chléb nebo těstovina zvaná tarhoňa (dá se koupit v supermarketu). Já jsem zvolila můj oblíbený knedlík.

  • 3-4 šišky kynutého knedlíku 

 

Tarhoňa

Aktualizace 10.5.2020 – Konečně jsem si vzpomněla na to, že nemám dělat knedlíky, ale tarhoňu. Tarhoňu jsem si objednala v Tescu, které nám každý měsíc vozí nákupy. Tarhoňa se nejdříve opeče na másle a pak se 7-8 minut vaří doměkka. Na 1 hrnek sušené tarhoňi se dávají 2 hrnky tarhoňi.

Tarhoňu sem měla poprvé, byla to premiéra. Přiznám se, že mě krapet zklamala. Snědla jsem to, ale řekla bych, že jsem jí k segedínu dělala na posledy. Jardovi docela chutnala, ale oba jsme se shodli, že by se nám hodila k jinému jídlu a ne k segedínu. Druhý den jsem tedy k segedínu šla zase uvařit knedlík a za mě je to tedy mnohem lepší:-).

 

Postup:

  1. Cibulku nakrájejte na kostičky, slaninu také. Do velkého hrnce dejte slaninu a také cibulku. Pokud slaninu nepoužíváte (taky jí často nedávám), opečte cibulku na trošce oleje nebo ghíčka.
  2. Až cibulka zezlátne, přidejte maso nakrájené na kostky. Opečte ze všech stran, stačí minutku nebo dvě.
  3. Dále přidejte mletou papriku, utřený česnek a kmín. Zalijte vodou. Do omáčky přidejte také pasírovaná rajčata, bobkový list, mletý pepř a chilli.
  4. Přiveďte k varu a vařte 60 minut. Teplotu už můžete stáhnout, stačí když bude guláš jen trochu probublávat.
  5. Nálev ze zelí slijte. Já nemám ráda zelí kyselé, a proto ho vždy promyju vodou. Pokud máte radši kyselejší, můžete ho jen nechat dobře okapat. Dále přidejte cukr a sůl. Vše přidejte do guláše a promíchejte. Ochutnejte guláš a podle chuti případně ještě dochuťte.
  6. Vařte do změknutí zelí, 25-30 minut. Když už je zelí skoro měkké, přidejte hladkou mouku rozmíchanou ve 40ml vody anebo připravte jíšku ze 40 gramů másla. Někdy se voda z guláše dostatečně vyvaří, v tom případě mouku nepřidávám vůbec. Po přidání mouky vařte dalších 5 minut.
  7. Podávejte s kynutým knedlíkem nebo tarhoňou. Někdy ještě dávám kopeček zakysané smetany, je to moc dobré.

 

Jak guláš zahustit bez lepku?

a) Vařte guláš déle, dokud nebudete spokojení s konzistencí.

b) Rozmíchejte si 1 lžičku kukuřičného škrobu v 1 lžíci vody, vlijte do vroucího guláše a promíchejte. Během minuty uvidíte, jestli je to dost nebo jestli ještě přidáte.

 

Obměna – smetanová omáčka ke knedlíkům

Druhý den jsem guláš dělala s knedlíkem a jelikož mám ráda, když je ke knedlíku tekutější omáčka, naředila jsem ji. Na hrnec guláše jsem přidala 250 ml smetany ke šlehání (stačí i smetana na vaření). Pokud je třeba, guláš ještě zahustěte, ale měla by to být akorát:-).

Jelikož jsem do guláše už smetanu přidala, již jsem na ozdobu nepoužívala zakysanku.

 

Poznámky k receptu:

  • Nemáte pasírovaná rajčata? Použijte rajčatový protlak. Akorát je silnější, tak bych použila jen 25 gramů. Zkuste dát méně a uvidíte, jestli pak ještě přidáte.
  • Pasírovaná rajčata používám z Lidlu. Mají v nabídce bio potravin bio organická rajčata. Stojí okolo 16 korun a jsou vynikající.
  • Místo chilli papričky nebo feferonky se dá použít i mleté červené chilli. Přidejte špetku a uvidíte. Jen dávejte pozor, ať ho nedáte moc. Ještě bude postupně sílit.
  • Guláš by měl jít zahustit i strouhanou bramborou. Přiznám se, že jsem to ještě nikdy nezkoušela a nevím, kolik brambory. Pokud to máte v oku, tak klidně můžete mouku nahradit.
  • Chuť zelí je velice důležitá. Použijte dobré zelí. Většinou nezklame zelí ve sklenici. Zato některé zelí v sáčku mi už párkrát jídlo zkazilo.

 

Kynutý knedlík

Ne hrnec tohoto guláše jsme spotřebovali 4 šišky knedlíku