Zkoušení nových druhů káv mě baví, a proto jsem zkusila připravit kávu z ovesného mléka. Vím, že se rostlinné mléko na přípravu kávy používá, sama jsem už některé ochutnala nebo připravila. Kávu z ovesného mléka jsem ale ještě nikdy neměla.

Pro přípravu této kávy máte na výběr, jestli použijete mléko kupované anebo si ho doma vyrobíte. Z kupovaných ovesných mlék doporučuji mléko Oatly barista, které je na to přímo dělané. Další možnost je vyrobit si ovesné mléko. Příprava je velice jednoduchá a zabere jen pár minut. Stačí rozmixovat ovesné vločky a přecedit. S tím kupovaným sice dosáhnete lepší pěny, ale zase je mnohonásobně dražší. Litr doma vyrobeného rostlinného mléka vás totiž vyjde přibližně okolo 2 korun, zato Oatly, a jiná mléka z obchodu od 60 korun nahoru.

 Domácí ovesné mléko

 

Já jsem si mléko vyrobila a jsem s výsledkem spokojená. Tedy teď už jsem spokojená. Ze začátku mi totiž domácí ovesné mléko přišlo hodně husté a takové slizké. Jinak to snad ani popsat nejde. Lepek z vloček mléko hodně zahustil a pěna byla prakticky nulová (viz hlavní foto). Včera jsem konečně přišla na to, jak si mléko připravit, tak aby bylo prakticky stejné konzistence jako mléko kravské. Chápete to, po tolika letech? Trik je v tom mléko cedit přes cedník a nechat jen okapat. Vůbec tomu nepomáhat lžící, vločky nemačkat ani netlačit skrze sáček na mléko. Právě kvůli mačkání vloček je pak mléko husté a zbytečně by vás to od konzumace ovesného mléka odradilo. Přitom je to jedna z nejlepších náhražek za mléko kravské při pečení, pokud se chcete vyhnout kravskému mléku.

Pojďme se teď ale mrknout, co budete na přípravu ovesného laté potřebovat, a jak si ho připravit😊.

 

Surovin:

  • 7-12g mleté kávy (zrnkové)
  • 180ml ovesného mléka
  • Cukr nebo jiné sladidlo podle chuti
  • Špetka skořice

 

Příprava:

Z kávy připravte espresso. Pro použití elektrického kávovaru použijte 7 gramů mleté kávy. Pokud budete kávu připravovat v Cafflano Kompresso, tedy ručním espressovaru, použijte 12 gramů jemně mleté kávy.

Ovesné mléko dejte do lednice vychladit, jinak byste z něj pěnu neudělali.

Poté mléko nalijte do kovové konvičky na mléko a pomocí parní trysky u kávovaru mléko napěňte. Trysku ponořte těsně pod hladinu, lehce našikmo a při pěnění mléka nádobu posouvejte tak, aby byla tryska stále kousek pod hladinou.

Espresso nalijte do sklenice a zalijte připravenou pěnou. Oslaďte podle chuti, posypte špetkou skořice nebo skořicovým cukrem a můžete podávat.

 

Skořice skvěle zamaskuje poslední známky chuti ovsa, kafe mi s ní chutnalo mnohem více. Káva je dobrá i samotná, ale řekla bych, že se skořicí nebo jiným kořením jako je třeba kardamom nebo vanilka je o level výš.

 

TIP:

Místo skořice lze do kávy přidat i špetku mletého kardamomu nebo vanilkový extrakt (1/-1/2 lžičky)

 

Více o Cafllano Kompresso – ručním espressovaru a přípravě v něm najdete v tomto článku:

Test – Ruční kávovar Cafflano Kompresso