Vůně libečku je pro mě jako Channel č. 1. Opravdu… je to krásná vůně. Nedovedu si bez něj představit polévku nebo vývar. Proto jsem si ho předloni zasadila. Na rozdíl od většiny bylinek, co jsem sázela, se libečku daří. Na té naší mini zahradě skoro nic neroste. Libeček ale jede jako o závod. Momentálně máme půlku června a libeček už je stejně vysoký jako já, tedy 170cm! Nevíte někdo, jak vysoko může dorůst? Já ho vždycky ostříhám, tak by mě jen zajímalo, jak moc by ještě vyrostl:-D.

Skvělé je, že pořád dorůstá, takže je dost pro celou rodinu. Moje mamka je totiž vždycky smutná, že ten její libeček má jen asi 15 centimetrů a já má takového obra. Přitom ona se o něm skvěle stará a já ani trochu:-D.

Rozhodla jsem se, že si libeček uchovám na celý rok. Mrazák mám přeplněný, mrazit jsem ho tedy nechtěla. Nasušit celé listy zase zabere zbytečně moc místa. Nakonec jsem náhodou, při tom, když jsem chtěla sušené listy trochu rozmixovat přišla na libečkový prášek. Je ideální, pokud nechcete mít mrazák nebo spíž plnou libečku. Zabere minimum místa a protože má pořádnou sílu, stačí ho dát jen málo. Brzy se z něj chystám udělat domácí bujon. Uvidíme, jestli se to podaří. Skleničku libečkového prášku jsem dala všem členům rodiny a měl velký úspěch. Už jim ale došel, tak jsem se včera zase pustila do výroby.

Libečku se na zahradě očividně daří. Momentálně má něco kolem 170cm…je to opravdový obr:-). Na zahradě máme hned 2 takové velké libečky. Tohle je fotka po ostříhání, někde mám i fotku sebe vedle libečku, jen jí v té záplavě mých fotek musím najít a pak jí sem přidám:-).

 

 

 

Budete potřebovat:

  • Čerstvý libeček
  • Sušička
  • Mixér nebo elektrický mlýnek na kafe

 

Postup:

Libeček natrhejte čerstvý.

 

Jak si vyrobit libečkový prášek

Libeček omyjte, je-li to třeba. Většinou jen zkontroluju listy a napadené listy vyhodím. Naštěstí broučkům asi vadí výrazná vůně libečku, takže na něm není ani jeden brouček.

Listy zatím natrhejte. Jde to snadněji, když je libeček usušený .

Libeček rozložte do pater sušičky.

Tady suším libečku docela málo, chtěla jsem ho ještě nechat narůst. Normálně ji plním více:-).

 

Sušičku nastavte na 45 stupňů na 12 hodin. Pokud nemáte možnost nastavit teplotu, bude vaše sušička pravděpodobně sušit na teplotu někde mezi 60-70 stupni. Doba sušení bude kratší a libeček nebude mít tak výraznou chuť. Dříve jsem měla jinou sušičku, kterou jsem od někoho dostala. Tam právě teplota nešla nastavit a tak jsem ji poslala o dům dál. Teď už mám novou, s nastavitelnou teplotou a je to obrovský rozdíl. Všechno je barevnější, voňavější a sušené ovoce není tvrdé jako kámen.

Až bude libeček nasušený vypněte. Můžete to být dříve, než za 12 hodin. Nasušený libeček při ohnutí listu praskne. Nesmí být ani trochu vlhký, jinak namísto prášku vznikne pyré. Nyní z libečku otrhejte listy. Stačí chytnou konec a prsty projet celý stonek libečku. Tím zbavíte libeček silného stonku. Poté vyberte zbytek větviček.

Nyní libeček namačkejte do mixéru a rozmixujte na prášek.

Kdo máte u mixéru pěchovátko, pomozte libečku ať se trochu zmáčkne a jde to lépe. U menšího množství používám elektrický mlýnek na kafe, taky to jde:-).

A máte hotovo. Prášek uložte do zavírací sklenice.

 

Použití: do polévky, omáček, vývarů, na výrobu domácího bujónu. Dávkujte podle chuti. Začněte malým množstvím a postupně přidávejte. Má pořádnou sílu😊. 

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: Trvanlivost je určitě dlouhá, jen bude postupně slábnout chuť a vůně. Našla jsem libečkový prášek z minulého roku. Moc nevoněl, ale ještě šel použít. Zajímavé je, že je to jediné, čemu se vyhnuli potravinový moli. Zřejmě jsem si je přinesla s moukou nebo něčím jiným z obchodu a zničili mi většinu potravin. Libeček má výraznou vůni a proto se mu asi vyhnuli:-).

 

Tady jsem našla fotku z minulého roku.

Náš dvorek je hodně malý, ani nevím, jestli té části co máme se dá říkat zahrada. Napadlo mě ale, že bych mohl na trávník položit vyvýšené záhonky a zasadit tam další bylinky. Podle mě je to prima a kdykoliv je můžete dát pryč nebo přesunout:-).

 

TIP: Kdo se chystá sušičku teprve kupovat rozhodně doporučuji koupit tu s nastavitelnou teplotou. Šetrným sušením se zachová více vitaminů, prospěšných látek, barvy i chuti.

 

 

 

Loňská úroda:

Fotky jsem nenašla, tak vám to budu muset zkopírovat z Instagramu.

https://www.instagram.com/p/B1HRXRloOKF/