O kávě Kopi Luwak jsem se poprvé dozvěděla z filmu Než si pro nás přijde. Moje nejoblíbenější scéna je právě ta, kdy se milionář Edward a automechanik Carter baví o nejdražší kávě světa – Kopi Luwak. Tu scénu, kdy mu Carter sdělí, že se káva vyrábí z bobů, které prošly zažíváním indonéských cibetek miluju! Mimochodem, pokud jste tento film neviděli, tak si ho pusťte. V hlavní roli hrají Morgan Freeman a Jack Nicholson, úžasný film. Taky mám svůj bucket list, tedy papírek, kde mám různé věci, které chci ochutnat a místa, která chci navštívit. Kopi Luwak se tehdy objevila na mém seznamu. Miluju nové chutě a v tom, jak se káva získává nevidím žádný problém. Naopak mě zajímalo, jak moc to ovlivní její chuť.

Sny se mají plnit a proto jsem se rozhodla kávu vyzkoušet. Zajímalo mě, jak chutná nejdražší a jedna z nejvzácnějších káv světa! Ochutnávku už mám za sebou, ale nejdříve se pojďme podívat na to, proč je tato káva tak vzácná a jak se vlastně vyrábí.

 

Kopi Luwak: Co byste o ní měli vědět

  • Káva Kopi Luwak neboli cibetková káva pochází z Indonésie. Jedná se o jednu z nejvzácnějších káv světa.
  • Co znamená název Kopi Luwak? V překladu to znamená cibetková káva. V indonéštině znamená kopi-káva a slovo luwak-cibetka.
  • Káva Kopi Luwak se na trhu objevila koncem 19. století.
  • Káva se vyrábí z kávových bobů, které prošly zažíváním cibetek.
  • Pravá cibetková káva je pouze káva od divokých cibetek. Kávy od cibetek v žijících v klecích jsou chuťově velice odlišné a je jedno, jak jsou klece velké.
  • Sběrači kávy v lese pátrají po cibetčím trusu, probírají se jím, najdou v něm plody kávovníku a odstraní obal peckovice z nepoškozených zrn.
  • Neexistuje žádná oficiální certifikace ani ochrana názvu „Kopi Luwak“.
  • Chuť cibetkové kávy není pouze jedna. Na výběr je tolik chutí, kolik druhů kávy cibetka požírá.
  • Cibetková káva má jemnější chuť než identická káva ze stejné plantáže, které cibetkou neprošla. Mohou za to trávicí enzymy cibetky, které chuť kávy zjemní.
  • Je smutné, že ochutnáte-li cibetkovou kávu přímo v Indonésii, je šance, že se jedná o pravou cibetkovou kávu od divokách cibetek téměř nulová. V případě ochutnávky na Bali, dostanete na 99% fake cibetkovou kávu.
  • V současnosti jsou kávovníkové plantáže s cibetkami na ostrově Bali, Sulawesi, Sumatře i Jávě.

Jak vypadá cibetka?

  • Cibetka je malá šelma, připomínající vzhledem něco mezi kunou a kočkou. Je to všežravec. Najděte si ji na internetu, je krásná.
  • Divoká cibetka je noční tvor vážící okolo 4 kilogramů. V noci navštěvuje kávovníkové plantáže a dle čichu si vybírá pouze ty nezralejší kávové třešně. Cibetka má kávové třešně jako delikatesu, nikoliv potravu. Je všežravec a proto má divoce žijící cibetka z žaludku jiné enzymy, než cibetka žijící v kleci.

 

Proč je vlastně káva Kopi Luwak tak drahá? Odpověď zní, protože je dost vzácná. Například před 10ti lety se nasbíralo pouze 500 kg této kávy. Teď to bude o něco více, ale stále je to velice málo. V žádném případě se nejedná o desítky tun. To je hlavní důvod, proč je na trhu tolik nepravé cibetkové kávy. Cibetková káva v různých slevových akcí na webu či supermarketu je bohužel ve většině případů fake.

 

Jakou kávu jsem testovala:

Vybrala jsem si kávu z www.kopiluwak.eu. Dováží cibetkovou kávu z více než 12ti různých Indonézských plantáží. Na 9ti z nich se pěstuje káva typu Arabika a na 3 káva typu Robusta. Káva je 100% od cibetek žijících ve volné přírodě.

Kávy se liší chutí. Vybrala jsem si tuto prodejnu kávy, protože se mi líbil velký výběr kávy (nejen té cibetkové) a také to, že mají vlastní pražírnu. Káva vám přijde čerstvě pražená, to je velká výhoda, která se promítne na chuti kávy.

Na stránkách si můžete vybrat Cibetkovou kávu-Arabicu, Robustu anebo Arabicu s Robustou. Skvělé je, že je na výběr káva zrnková i káva mletá. Kdo doma nemá možnost kávu si namlít, jistě ocení kávu již namletou. Dokonce si můžete zvolit i stupeň namletí: velmi jemně, jemně, středně nebo hrubě. Velikost balení je pak od 50, až po 100, 200, 500 nebo 1000 gramů. Pak je ještě možnost, vybrat si na zkoušku balení na přípravu jedné kávy. Stačí otevřít sáček a zalít kávu vodou.

Chutnala jsem 1 kávu typu Arabica a 1 typu Robusta, každou v 50 gramovém balení. Obě byly zrnkové. Mám doma mlýnek na kávu, takže jsem si kávu namlela až doma.

 

Kolik stojí cibetková káva?

Vzhledem k tomu, že se o cibetkové kávě mluví jako o nejdražší kávě, určitě vás zajímá, kolik stojí. Balení 50 gramů cibetkové kávy-Arabica stojí 890Kč, Robusta pak 790Kč. Neříkám, že je to levné, ale na to, že mohu ochutnat jednu z nejvzácnějších káv světa mi to nepřijde špatné. Bála jsem se, že to bude spíše tak 10 tisíc za hrnek, tohle opravdu není špatná cena.

Na jednu kávu jsem použila 9 gramů mleté kávy. Jedno balení mi tedy vystačilo na 5 káv a 1 slabší. Jedna káva tedy vyjde něco přes 100 korun. To je levnější, než když jsem si dala vánoční laté u Starbucks a to bylo z obyčejné kávy. Jednou za čas si člověk musí udělat radost😊. Já mám jako koníček ochutnávání nových káv a potravin. Někdo zase kouří nebo utrácí za oblečení. Každý máme něco😊.

 

 

Ochutnávka:

Balíček přišel velmi rychle. Ani nevíte, jak jsem se těšila, až kávu ochutnám. Hned jak balíček přišel, vytáhla jsem mlýnek na kafe, otevřela první sáček a kávu namlela. Jako první jsem chutnala Robustu:

 

  • Kopi Luwak-Robusta

Země původu: Indonésie

Druh kávy: 100% Robusta

Popis: Má oříškovo-čokoládovou chuť

 

Na 1 hrneček jsem použila 9 gramů kávy. Zalila jsem jí vodou o teplotě cca 95 stupňů. Vodu jsem uvařila na sporáku a pak ji nechala asi minutu vychladnout. Našla jsem si tento návod na internetu, tak snad jsem to dělala správně.

První ochutnávka kávy se opravdu povedla. Kávu jsem si připravila do malé konvičky a k tomu nandala velký tác sušenek, které si zakousneme po vypití kávy. Venku krásně svítilo sluníčko, proto jsme se s Jardou přesunuli před před barák. V baráku bydlíme skoro celá rodina a tak jsme se tam všichni sešli. Nakonec z toho byla venkovní ochutnávka kávy, která se protáhla až do noci. Popíjeli jsme kávu, hodnotili její chuť, pak jsme si dali sušenky, grilovali…Líbí se mi, jak jídlo nebo pití lidi spojuje. Nálada byla skvělá. Hlavně mě mile potěšilo, že kávu ochutnali opravdu všichni, nikomu nevadilo, že je to cibetková káva.

Nejlepší byl závěr večera. Když moje tchýně odcházela, poděkovala mi, že mohla ochutnat tu kávu z těch divokých koz a na to jí její syn opravil, že cibetka přeci není koza ale opice. Skončili jsme u počítače a hledali, jak vypadá cibetka. Je to kunovitá šelma, něco mezi kočkou a kunou. Tak hlavně, že máme jasno:-D. Ochutnávka se povedla a společně jsme prožili krásné odpoledne.

 

Jak mi Kopi Luwak-Robusta chutnala?

Cibetková káva z Robusty má zemitější chuť. Aroma mi připomínalo čokoládu nebo oříšek.

Při přípravě kávy jsem si také všimla, že jsou zrnka kávy světlejší, než jsem zvyklá u té, co normálně kupuji.

Zrnka kávy Kopi Luwak (Robusta)

 

Můj názor je, že je to dobrá káva s velice zajímavou chutí. Nikdy jsem podobnou kávu nepila. Chuť je jemnější. Kávu jsem nesladila ani nepřidávala mléko. Zajímalo mě, jak chutná a tím bych tu chuť přebila.

Další kávu jsem připravovala u rodičů v kávovaru. Má v sobě zabudovaný mlýnek na kávu. Nejdříve jsem ho důkladně projela vodou, aby v něm nebyly zbytky jiné kávy. Zajímavé je, že chuť kávy připravené v kávovaru byla o něco silnější, než když jsem ji zalila vodou. Ještě více tak vyniklo její aroma.

 

  • Kopi Luwak-Arabica

Obě kávy byly zrnkové. Mám doma mlýnek na kávu, není tedy problém, si ji namlít. Čerstvě namletá káva je vždycky nejlepší.

Země původu: Indonésie

Druh kávy: 100% Arabika

Popis: Má mít ořechovou, ovocnou chuť

 

Jak mi chutnala Kopi Luwak-Arabica

Káva se od Robusty lišila chutí i vůní. Robusta má zemitější, výraznější chuť. Zato Arabika mi přišla jemnější. Nevím, jestli je jsem cítila chuť ovoce, ale rozhodně byla chuťově sladší. Kdybych si měla vybrat, která káva mi chutnala více, zvolila bych Arabiku. Rodina to měla půl na půl. Rodiče pijí hořké kafe bez cukru vybraly Robustu jako chutnější. Nám ostatním, co jsme zvyklí pít kávu s mlékem a cukrem, zase chutnala Arabika.

Test: Jednu kávu z Arabiky a jednu z Robusty jsem schválně připravila s mlékem a cukrem. Zajímalo mě, jak bude chutnat. Pravda je, že to dost přebilo chuť, kterou tato káva má. Robusta mi s mlékem a cukrem moc nechutnala, ale Arabika ano.

Jestli bude nějaké příště, vybrala bych si Kopi Luwak-Arabiku. Chutnaly mi obě, ale přeci jen ta Arabika mi byla bližší a chuťově příjemnější.

 

Jak si tuto kávu připravit:

Kávu si nejlépe vychutnáte bez mléka, smetany a cukru. Přeci jen když do kávy přidáte cukr a mléko, chutnají všechny skoro stejně. Zakrývá to pravou chuť kávy a kvůli té si kávu pořizujete😊.Ideální teplota vody pro přípravu kávy je 95 stupňů. Z rychlovarné konvice jsem takové teploty nedosáhla. Proto jsem vodu dala vařit na sporák. Když se začala vařit, odstavila jsem jí a nechala asi tak minutu vychladnout. Poté jsem s ní kávu zalila.

Použila jsem 9 gramů namleté kávy na 180ml vody.

 

To ale ještě není vše

To bych nebyla já, abych nevymýšlela ještě něco jiného. Když mi v hrnečku zbyl kávový lógr, bylo mi líto ho vyhodit. Kávový lógr používám do domácnosti, na výrobu kosmetiky i na zahradu. Proč nevyužít i lógr z cibetkové kávy?

Lógr jsem tedy nechala uschnout rozložený na plechu. Lógr jsem si celou dobu schovávala do skleničky. Když bylo lógru dost, udělala jsem z něj kávový olej, kávový peeling na rty a tělový peeling. Kdybych měla lógru více, chtěla bych ho použít na zahradu. Kávový lógr je jako hnojivo skvělý a zároveň funguje jako repelent proti škůdcům.

Všechny recepty z lógru cibetkové kávy najdete v tomto článku: Kosmetika z lógru cibetkové kávy

 

Tak to bylo z ochutnávky Kopi Luwak vše. Bála jsem se, že mě tato káva může zklamat. Přeci se na něco tak dlouho těšíte, bojíte se, aby jste nakonec nebyli zklamaní. Jsem ráda, že byla přesně taková, jakou jsem si ji představovala- dobrá a jedinečná.

Kávu jsem si vychutnala s přítelem a rodinou. Z ochutnávky nové kávy se stal zážitek na celý život. Já na tenhle zážitek a zábavu, kterou jsme si u toho užili určitě jen tak nezapomenu. Kávu Kopi Luwak si tedy mohu odškrtnout z mého seznamu. Vyzkoušeno, ochutnáno a splněno. Já jsem spokojená:-).