Světla, elektrické přístroje jako je myčka, rychlovarná konvice, televize nebo trouba…prostě všechno co máte zastrčené v zásuvce vás stojí peníze. A to i když je přístroj vypnutý. Teď si spočtěte kolik máte doma spotřebičů, světel a jiných věcí v zásuvce. Ono se to nezdá, ale za rok se to opravdu prodraží. Poradím vám jak ušetřit a nebude vás to stát víc než minutu každý den.
První možnost a také ta nejúspornější je zjistit kde mám hlavní vypínače. Bydlím v rodinném domě a na toaletě mám skříňku s jednotlivými vypínači. Je jich tam snad čtyřicet. Každý vypínač mám popsaný abych věděla co vypínám například. Kuchyňská linka, ložnice, světla obývák, světla předsíň, televize, lednice nebo sporák a tak dále.Vypínače které se nikdy nesmí vypnout jako je lednice mám vybarvené výstražnou rudou barvu. Určitě si je označte ať víte co máte přeskočit. Také můžete třeba žlutě označit ty co prakticky vůbec nepoužíváte.
Návod je jednoduchý: Na noc shodíte vše kromě lednice (nebo toho co nutně potřebujete v provozu) a taky vypnete skoro všechny světla, Vyberte si která světla potřebujete abyste třeba došli na wc a zbytek můžete vypnout. Během celé noci už šetříte peníze, čím víc toho vypnete tím lépe. Ráno po probuzení zapnete jen ty přístroje které potřebuje. Například když peču jednou denně zapnu troubu jen na pečení a pak zase vypnu. Jinak ji nepoužívám a tedy nepotřebuji zaplou. Když se stmívá můžete zapnout světla, když příjdete práce zapnete televizi atd. Na to už si přijdete sami co kdy budete vypínat a co kdy necháte zapnuté. Určitě to naučte celou rodinu aby všichni věděli jak si jednotlivé věci zapnout nebo vypnout. Navíc tím že elektrika neproudí do vašich přístrojů může prodloužit jejich život. Jinak jsou přístroje a žárovky stále v pohotovosti. Navíc při blesku nebo různých elektrických zkratech můžete o vaše přístroje přijít úplně (záruka se na to nevztahuje), ale bez elektriky se nic nestane a budou v pořádku.
Kolik ušetříte? Pro představu u nás se na noc a přes den když jsme v práci vypíná všechno kromě lednice a světla v chodbě. Od té doby co jsme začaly přístroje vypínat sleduji naše vyúčtování za elektriku. Měsíční náklady nám klesly o 200 korun. Ročně nám náklady na elektriku klesly o 2-3 tisíce. Nechci vám ale slibovat nějakou částku, záleží na tom kolik máte přístrojů, světel jak často je používáte atd. Ušetřená částka tedy může být menší nebo klidně i větší. Důležité a také to nejhlavnější je to že stoprocentně ušetříte. Schovávejte si vaše účty za elektriku a porovnejte s měsícem/rokem co dodržujete vypínání elektriky a uvidíte. Myslím si, že to za těch pár kroků k pojistkám určitě stojí.
Druhá možnost pokud máte například v paneláku nepřístupné vypínače je koupit si prodlužovačky s vypínačem. Vše co máte v zásuvkách do nich přepojíte a když dané věci nepoužíváte zmáčknete jen vypínač. Je to rychlé a snadné, přesto díky jednomu tlačítku ušetříte penízky, které můžete používat na něco mnohem lepšého než je placení nepoužívaných přístrojů.
Snad vám moje rada pomohla, kdybyste měli nějaké dotazy neváhejte napsat.