Pěstujete si na zahrádce vlastní mrkev a přemýšlíte nad tím jak jí uchovat na delší dobu? Tak to jste tady správně. Dneska se totiž podíváme na to, jak zamrazit mrkev, tak, aby si zachovala chuť a barvu.

Celý trik spočívá v předvaření mrkve a následným rychlým zchlazením. Tomuto procesu se říká blanšírování. Takto připravená mrkev vám bez problému vydrží až do další sezóny mrkve:-). Vlastní vypěstovaná zelenina a ovoce vždycky chutná lépe než kupovaná a navíc máte jistotu, že víte jak a za jakých podmínek vyrůstala. Kdo zahrádku nemá může použít i mrkev z farmářských trhů. Rodiče si zase mrazí mrkev, která je v akci. Nakoupí si třeba nakoupí zeleninu v létě, kdy je cena nízká a zaplní s ní celý mrazák. V zimě není zelenina moc dobrá a také je mnohem dražší, takhle mohou ušetřit.

Jak tedy mrkev zamrazit?

 

Budete potřebovat:

  • Mrkev
  • Sáčky určené pro mražení potravin nebo potravinové dózy
  • Led (Dá se i koupit např. v Bille nebo Tescu, ale samozřejmě je lepší si ho udělat)
  • Cedník
  • Velkou mísu 
  • Hrnec

Postup

  1. Mrkev umyjte a oloupejte.
  2. Poté jí nakrájejte na kostky nebo kolečka.
  3.  
  4. V hrnci přiveďte vodu k varu. Až voda začne bublat, přidejte mrkev a 3 minuty ji povařte. Mezitím si připravte mísu se studenou vodou, do které dáte kostky ledu (na litr vody stačí 10 kostek ledu). Pokud budete mrazit větší množství mrkve, budete si muset připravit dostatečně velkou mísu s ledovou lázní anebo to dělat postupně.
  5. Po 3 minutách vaření je nutné mrkev ochladit. Hned, jak vám zazvoní minutka, mrkev sceďte a hoďte jí do ledové lázně. Tento krok zakonzervuje chuť i barvu mrkve, která by se jinak mražením ztratila.
  6. Po 3 minutách v ledové lázni mrkev opět sceďte a nechte okapat. Chceme se zbavit přebytečné vody – nechte jí okapat v sítu, rozložte na utěrku nebo nechte nějakou dobu na tácu.
  7. Tento krok je volitelný a pokud se vám s ním nechce dělat, tak ho vynechte: Pro zmrazení rozložte mrkev na plech vyložený pečícím papírem nebo tác v tenké vrstvě a dejte do mrazáku asi tak na hodinku. Když je mrkev zmrzlá sundejte jí z plechu a přesypte jí do sáčku. Nebude se k sobě lepit, takže půjde ze sáčku snadno odebrat jen potřebné množství. Nezapomeňte, že mrkev nesmíte nechat rozmrznout, jinak by se zase slepila dohromady. Pokud máte velké množství mrkve, ale málo místa v mrazáku, naplňte jeden tác, dejte do mrazáku, sundejte a opět naplňte. Pokračujte, dokud nezamrazíte všechnu mrkev.
  8. Každý sáček opatřete datem, kdy mrkev mrazíte

 

V čem mrkev mrazit?

Nejlepší jsou sáčky na mražení potravin, v obchodě je najdete právě pod tímto názvem. Nebo používám zip sáčky na potraviny (prodává např. Lidl nebo Ikea).

Nově jsem objevila i dózy z cukrové třtiny. Není na nich žádný plast i když to tak může vypadat. Jsou zcela rozložitelné, takže jsou na rozdíl od sáčků šetrné k našemu životnímu prostředí:-).

 

 

Použití: 

Zeleninu používejte stejně jako čerstvou. Hodí se do polévek, omáček i na pečení. Do syrových receptů – salátu apod. jí nepoužívám, přeci jen je krátce povařená, takže chutná jako uvařená a ne syrová.

Mrkev není uvařená doměkka, vařila se jen 3 minuty a proto je třeba jí ještě dovařit. Nejčastěji ji používám do polévky a za pár minut vaření je krásně měkká.

 

Skladování: v mrazáku

Trvanlivost: minimálně 6 měsíců. Minule jsem našla mrkev více než 1 rok starou a byla stále vynikající!