Zdravím vás všechny, kteří jste zavítali na mé stránky.
Čeká vás karanténa anebo se jen chcete vyhnout obchodům? Včera vláda vyhlásila karanténu na celou republiku, ale do obchodů se stále může. Určitě se však shodneme, že je obchodům lepší se vyhýbat. Nechápu, že i v této době musí někdo každý den nebo dokonce i několikrát denně do obchodu. Mám v mém okolí pár takových závisláků na nakupování a překvapuje mě to, jak všem dlouze vysvětlují, že tam prostě musí a kvůli nějaké pitomé nákaze se přeci nebudou omezovat. Jsou zvyklí si každý den dojet, pro to, na co mají chuť a nikdy se toho nevzdají i za cenu, že nakazí své blízké.
Tento článek je určený všem lidem, kteří se obchodu chtějí raději vyhnout. Úplně to asi nejde, ale rozhodně to jde udělat tak, abyste tam nemuseli tak často. Zkusím zde shrnout všechny mé zkušenosti. Celé roky už jezdím nakupovat jednou nebo dvakrát za měsíc. Většinu z toho si nechávám zasílat nákupy z Tesca, takže obchod s potravinami nevidím hodně dlouho. Jsem ráda za ušetřený čas a věnuji ho něčemu jinému. Vzhledem k situaci se kterou se poslední týdny potýkáme, je opravdu lepší do obchodů nejezdit. Není nutné dělat obrovské zásoby na celé měsíce. Nakoupit tuny mouky, těstovin nebo mléka a pak zjistit, že vlastně nemáte co jíst je špatně. Chce to jen nakoupit na nějaký ten den dopředu, abyste se tam nemuseli vracet.
Jak si tedy nákup na delší dobu správně naplánovat?
Jak si naplánovat nákup na delší dobu:
- Připravte si pár papírů. Postupně si napište datum a pod to název snídaně, oběd a večeře-pod sebou, ať vedle toho můžete psát. Začněte od následujícího dne. Pokud svačíte, nezapomeňte přidat i svačiny.
- Poohlídněte se po tom, co máte doma. Něco už tedy můžete vyplnit. Třeba pokud máte krabici instantní kaše, tyčinky, hotové jídlo na další den atd. Nezapomeňte spočítat, kolik porcí toho máte. Podle toho to napište do jedné či více kolonek.
- Zapřemýšlejte nad tím, co rádi vaříte a jíte. Nezapomeňte i na něco sladkého, ať už to budete kupovat nebo péct, případně i pití jako je káva, čaj nebo limonáda.
- Začněte vyplňovat. Já třeba vařím jedno jídlo na 2-3 dny. Proto ho vyplním k obědu nebo večeři u třech po sobě jdoucích dnech. Až nebudete vědět, můžete projít kuchařky a zapsat si i nové recepty, které chcete vyzkoušet. Počítejte i s tím, kdyby vám bylo špatně a nechtělo se vám vařit. Přidejte i něco hotového nebo rychlého.
- Postupně vyplňte jídelníček na 2 týdny (nebo kratší dobu). Nepište tam složité věci, do kterých se vám nebude chtít. Pište reálný jídelníček, tak jak normálně jíte a to ať je to zdravé nebo nezdravé. Nezapomeňte: v následujících dnech to bude vaše jídlo. Naordinovat si přísnou dietu asi nebude nejlepší nápad. Pokud máte děti, myslete i na něco sladkého nebo na cokoliv, co mají rádi.
- Když je jídelníček sepsaný, je na čase sepsat, co budete kupovat. Všechny recepty, které budete vařit vytiskněte nebo si je napište na papír (suroviny a postup). Pokud už je máte vypsané, dejte si je k sobě.
- Napište na čistý papír každou surovinu, kterou budete potřebovat. Pak to ještě vyškrtáte podle toho, co už budete mít doma. Vše sepište. Hodně používané suroviny jako je mouka, tuk, mléko pište tak, že napíšete jen název a pomlčku. Pak už budete jen psát gramáže nebo kila, podle toho, kolik je v receptu. Například mléko: 50ml, 500ml, 1l atd.
- Nyní všechno sečtěte. Kolik je to celkem mléka apod. Získáte tak kompletní nákupní seznam. Některé suroviny budete muset zaokrouhlit. Například 1,5 litru mléka zaokrouhlete na 2 litry. Odečíst můžete to, co už máte doma. Například pokud doma máte 1 mléko, 1 mléko napište do nákupu o 1 mléko méně.
- Seznam přepište na čistý papír, ať je to přehledné. Nebo to můžete dělat všechno v počítači.
- Nyní máte sepsané jídlo.
- Při nakupování kupte opravdu všechno, poctivě vše odškrtávejte, ať na něco nezapomenete. Vezměte si dost tašek, ať to unesete. Vše můžete koupit online (například itesco.cz, rohlik.cz, kosik.cz). Tam je výhoda, že si nákup můžete několikrát zkontrolovat a na nic nezapomenout. Některé eshopy prodávají i paralen a jiné volně prodejné léky, také krmivo pro zvířata a drogerii. Můžete to tak vzít všechno najednou. Takhle se obchodu vyhnete úplně.
- Jídelníček dejte na lednici nebo na nástěnku. Stačí se na něj podívat a hned budete vědět, co je k jídlu.
- Pamatujte: Jídelníček si můžete upravovat podle chuti. Jednotlivá jídla můžete mezi s sebou prohazovat. Místo segedínu uvaříte to, co bylo na další den atd.
- Dávejte pozor na trvanlivost. Pokud nakupujete na 2 týdny, počítejte s trvanlivostí jednotlivých potravin. Pokud nakupujete mrkev a budete jí používat za až později, může zplesnivět. Proto na 2. týden volte jídla z potravin trvanlivějších (těstoviny, rýže, brambory, dýně…).
- Počítejte s počtem porcí. Pokud vaříte, určitě dokážete odhadnout, kolik toho doma sníte. Podle toho, kolik vás doma je, napište jídla. Ať pak máte dostatek surovin pro celou rodinu. To samé u knedlíku, pečiva, počtu jogurtů…zapřemýšlejte nad tím, jestli to bude stačit.
- Jídelníčky mají jednu velkou výhodu: nemusíte neustále přemýšlet nad tím, co uděláte k večeři.
- Přepsané recepty si schovávejte, budou se vám hodit na příště.
- Připravené jídelníčky si pak můžete schovávat a zase je opakovat. Dokonce je můžete sepsat do počítače a napsat k nim nákupu. Pak už si jen vytisknete nákup a máte hotovo.
Co dále přidat na nákupní seznam?
- Pitný režim: šťáva, limonáda, čaj, kafe…nebo nic, pokud pijete vodu z kohoutku
- Hygienické potřeby – toaletní papír, tampony/vložky, papírové kapesníčky
- Krmivo pro zvířata, stelivo, případně i nějaké pamlsky
- Drogerie: prací gel nebo cokoliv vám dochází a v následujících týdnech bude nutné koupit
- Pokud kouříte, přidejte i cigarety.
- Dále různé léky, desinfekce nebo desinfekční mýdlo, paralen, černé uhlí
- Něco trvanlivého, pokud byste kvůli nemoci nemohli vařit: tím myslím jídlo ne 1-3 dny, ne celé bedny jídla. Skvělá je například rýžová kaše, která vám vystačí hned na několik snídaní nebo svačin. Nebo jogurt, mražená pizza…prostě to, co jíte, když jste nemocní a nemůžete si uvařit.
Tak to byl nákupní seznam. Plánování jídelníčku beru jako nezbytnou. Jen tak se obchodu vyhnete na delší dobu.
Opravdu je to jen o zvyku. Momentálně je lepší do obchodu nechodit. Jen tak, že budete vědět, co další dny vařit, můžete udělat nákup na delší dobu. Hodně lidí vykoupilo mouku, mléko a jiné trvanlivé pečivo. Jenže doma pak zjistí, že vlastně nemají z čeho uvařit. To je právě ten problém, když člověk neplánuje. Jídla se dají mezi s sebou prohazovat, kdybyste na to zrovna neměli chuť.
Kde mohu nakoupit online?
- Rohlík: www.rohlik.cz. Rohlík je sice o něco dražší, ale zase vám to přiveze brzo. Termín je teď od 2 dnů výše. Některé potraviny jsou tam dražší.
- Tesco: www.itesco.cz . Dnes jsem kontrolovala Tesco a nemá skoro nic vyprodané. Je tam ale pár omezení. U některých potravin se smí objednat jen 6 kusů a u zbytku 12 kusů. Jde to ale obejít tak, že si koupíte třeba hladkou mouku od několika výrobců, za různé ceny. Maximální hmotnost nákupu je 80 kilo. Dodací termíny Tesca jsou momentálně docela dlouhé, myslím, že 2-3 týdny.
- Košík: www.kosik.cz
Online obchody mají minimální výši objednávky. Většinou je to mezi 500-700 korunami. Menší nákupy nejsou možné.
Momentálně není možné platit hotově ani při převzetí. Proto zkontrolujte, jestli máte na kartě dostatek peněz.
Ještě je tu pečivo, ovoce, zelenina a maso. Jak to udělat?
PEČIVO:
- Nejlepší je péct si vlastní pečivo: Z mouky, vody a sušeného droždí upečete v troubě skvělý chleba. Upéct si můžete housky, rohlíky…cokoliv máte rádi. Na jeden chleba budete potřebovat cca 500 gramů hladké mouky a 1 sáček sušeného droždí. Podle toho, kolik budete chtít pečiva, nakupte mouky a sušeného droždí. Protože je sušené droždí v obchodech často vyprodané, možná budete muset objednat na kosik.cz anebo rohlik.cz. Pokud možnost péct si pečivo nemáte, kupujte alespoň pečivo balené.
Upéct si můžete například:
Zamotaný špaldový chléb s čerstvým sýrem, Cibulový chléb, Klasický chléb, Celozrnný špaldový chléb, bagety, indický chléb naan – vynikající k polévce, hlavnímu jídlu i jen tak s máslem, celozrnný chléb,
Škvarkové placky, sýrové housky – když je uděláte bez sýra, jsou to vynikající měkké houstičky, které se vždycky povedou a jsou z mála surovin, pizza chléb,
Do obchodu jezdíme nejen pro klasické pečivo, ale také pro hamburgerové housky nebo tortily. Je velice jednoduché si toto pečivo upéct doma a také je to mnohem levnější: housky na hotdogy, hamburgerové housky, tortily
- Upečte si krekry: Nechce se vám obden péct chleba? Upečte si krekry. Krekry mají trvanlivost minimálně 1 měsíc. Upečte si několik plechů a pečivo na celý měsíc máte hotové. Dají se potřít sladkou či slanou pomazánkou. Ke svačině je můžete potřít žervé a posypat rajčátky nebo okurkou. Krekry můžete upéct i pokud jste nesehnali sušené droždí. Na většinu krekrů stačí mouka, voda a případně i nějaké semínka. Na výběr jsou například: Chia kolečka, bezlepkové cizrnové krekry, celozrnné krekry. Brzy přidám další druhy.
Zelenina a ovoce:
Nejčastěji se do obchodu jezdí pro pečivo, maso anebo zeleninu či ovoce. Jak to udělat se zeleninou a ovocem?
- Nakupte si čerstvé i trvanlivé ovoce. Čerstvé ovoce snězte první. Na potom nechte to, co vydrží.
- Nekupujte Bio: Pokud chcete, aby vám ovoce i zelenina vydržely co nejdéle, nekupujte bio. Bio se hodně rychle kazí, to snad bez něj vydržíte:-).
- Které ovoce a zelenina vydrží dlouho? Zelí, řepa, kedlubna, cibule, jablka, hrušky, česnek, zázvor, brambory, kokos, dýně, batáty…
- Avokádo: avokádo koupíte většinou nezralé. Zabalte ho do papíru a nechte ho při pokojové teplotě dozrát. Až dozraje, můžete ho dát zamrazit. Nezmění svoji chuť a bude stále stejně pevné.
- Banány: Část banánů můžete zamrazit. Nakrájejte je na kolečka, rozložte na plech vyložený pečícím papírem a dejte do mrazáku. Až banány zmrznout, přesypte je do sáčku. Tyto banány můžete použít do smoothie, palačinek, koláčů, smoothie bowl. Hnědé banány můžete použít do smooothie, palačinek, mufinů atd. Samotné k jídlu už se třeba nehodí, ale jinak se použít dají. Také je můžete zamrazit.
- Zamražte, co se rychle kazí: většinu ovoce nebo zeleniny můžete zamrazit. Banány, avokádo, květák, brokolici, mrkev…vše jde zamrazit.
- Jak se mrazí zelenina: Zeleninu vhoďte do vroucí vody a 3 minuty povařte. Poté vyndejte a ihned dejte do mísy se studenou vodou (ideálně i ledem) a nechte 3 minuty. Nechcete oschnout a zamrazte. Květák nebo brokolici vařte natrhaný na menší kousky, mrkev nakrájejte na kostky nebo kolečka. Zamrazit můžete i celer, petržel..
- Mražení bylinek: Pro zachování chuti a barvy čerstvých bylinek, bylinky zamrazte ve vodě nebo oleji. Nakrájejte je na menší kousky, dejte do formy na led (kostky) a zalijte vodou nebo olivovým olejem. U petržele, koriandru většinou jen vezmu svazek a dám ho do krabičky nebo sáčku. Podle potřeby si pak ze svazku odebírám. Další možnost je pak bylinky nasušit. Do polévky nebo omáček to úplně stačí.
- Nakupte si mraženou nebo konzervovanou zeleninu. Dávám přednost spíše té mražené než konzervě, ale něco v konzervě také kupuji například fazole v rajčatové omáčce. Kompoty jsou plné cukru. Lepší je ovoce si zamrazit, můžete ho pak ještě použít do dalších receptů (koláčů, koktejlů atd.)
- Pasírovaná rajčata=skvělá omáčka na těstoviny za pár korun. Rajčata kupuji v plechovce nejčastěji v Lidlu. Mají tam totiž Bio organická rajčata za 10-15 korun (záleží na tom, jestli jsou v akci). To je skvělá cena. Dokonce si i můžete vybrat, jestli chcete bez příchuti anebo s italskými bylinkami či pálivé. Stačí přidat sůl, pepř, trochu cukru, můžete přidat i bazalku, oregano nebo jiné bylinky a máte vynikající omáčku na špagety. Trvanlivost je velice dlouhá. Nezapomeňte si k nim koupit špagety nebo jiné těstoviny. Na 1 špagety počítejte 1-2 plechovky. Vždy jsem raději kupovala rajčata v plechovce, nejsou tak kyselé jako většina v papírovém obalu. Ještě se prodávají rajčata ve vlastní šťávě, pozor ať si to nespletete. Dají se také použít, ale museli byste je rozmačkat nebo rozmixovat.
- Z mražené se vám bude hodit špenát-k masu, mražený hrášek z mrkví-do polévky, mražený hrášek- na hrachovou polévka.
- Máte doma sušičku? Část ovoce si můžete nasušit. Třeba švestky, kiwi, jablka…co máte rádi. Budete mít zdravou svačinku, která už se vám rozhodně nezkazí.
Maso
- Abyste pro maso nemuseli každý den do obchodu, stačí maso zamrazit. Pro zamrazení je ideální maso, které je balené. Stačí ho vzít a strčit do mrazáku. Nezapomeňte dát maso den předem rozmrazit, až ho budete potřebovat.
- Velká balení masa nejdříve rozdělte na menší díly. Rozdělte je do sáčků nebo dóz a zamrazte. Pokud byste chtěli jen část masa, museli byste nechat celé balení rozmrazit a pak zbytek zase zamrazit.
- Koupit můžete i celé kuře, které stačí po rozmrazení hodit celé do trouby.
Co uvařit? Nápady na snídaně, svačiny, obědy i večeře
Snídaně/svačiny
- Míchaná vajíčka s pečivem nebo krekry.
- Omeleta: vajíčka rozšlehejte a nalijte na pánev. Až se trochu zpevní, otočte. Přidat můžete šunku, sýr, zeleninu a ještě omeletu vylepšit
- Smoothie: tady je na výběr obrovské množství receptů. Na mých stránkách najdete tyto recepty: Smoothie . Na smoothie vám často stačí trochu ovoce nebo zeleniny z mrazáku a k tomu voda, mléko nebo jogurt. Dá se udělat snad z čehokoliv. Když si zamrazíte banány a koupíte mléko nebo jogurt, hned budete vědět, co ke snídani.
- Chia puding: opět je tu velký výběr. Jednoduchý na přípravu a nic se nevaří. Jen smíchejte 150ml mléka s 25g chia semínek. Nechte 4 hodiny v lednici a je to. Tuto snídani nebo svačinu lze připravit až na 4 dny dopředu. Pár nápadů najdete tady: Chia pudingy.
- Snídaňové burrito: Výborná snídaně, kterou připravíte za pár minut. Opět můžete zvolit kupované tortily nebo domácí. Pro sýrové burrito použijte tavený plátkový sýr (je balený po jednom) anebo čedar: Snídaňové burrito
- Palačinky ze dvou surovin: Budete potřebovat jen banán a vajíčko. Palačinky
- Cereálie nebo musli s mlékem: Kupované anebo domácí? Vyzkoušejte například toto nepečené musli hotové za pár minut: Nepečené musli anebo tohle pečené arašídové Arašídové musli
- Krekry nebo pečivo se žervé a cherry rajčaty či okurkou
- Banánové špalíčky s musli a arašídovým máslem: Další výborná svačina nebo snídaně. Banánové špalíčky
- Jablečné kroužky: Tyto kroužky jsou hotové za minutku. Samotného jablka se moc nenajíte, ale když přidáte pár věcí, bude z toho zdravá a sytá svačinka. Jablečné kroužky
- Banán na špejli: další skvělá snídaně nebo svačina. Určitě s ní uděláte radost i dětem Banán na špejli
- Rýžová kaše: 15 gramů rýžové mouky smíchejte se 150ml studeného mléka nebo vody. Přiveďte k varu a za stálého míchání vařte 2 minuty.
- Krupicová kaše: 500ml mléka smíchejte z 50 gramy hrubé mouky nebo dětské krupičky. Přiveďte k varu a za stálého míchání vařte 2 minuty nebo do zhoustnutí. Krupicová kaše mě snad nikdy neomrzí. Dá se posypat skořicovým cukrem, máslem a kakaem, ghítelou, arašídovým máslem, mraženým lesním ovocem, nutelou…
- Rýžové chlebíčky s arašídovým máslem: Rýžové chlebíčky natřete arašídovým máslem a ozdobte plátky banánu. Dále je můžete potřít ghítelou, nutelou nebo džemem.
- Sladké sushi: Pšeničnou tortillu (domácí nebo kupovanou) potřete celou nutellou nebo arašídovým máslem. Ke kraji vložte celý banán a zatočte. Nyní nakrájejte na kolečka a podávejte. Tortila se v tomto případě neohřívá. Mimochodem levné tortily seženete v Lidlu, stojí okolo 30 korun a mají i celozrnné.
- Lassí: Smíchejte 100g bílého jogurtu a 100ml studené vody. Přidejte jeden banán a rozmixujte. Ještě můžete přidat špetku mletého kardamomu nebo lžíci arašídového másla.
- Datle: datle jsou skvělou sladkou svačinkou. Samotné, polité hořkou čokoládou nebo plněné mandlí. Datle je lepší zamrazit a nechat je povolit, až je budete potřebovat. Při delším skladování se do nich mohou pustit červíci.
- Vanilkový nebo kakaový Lipánek: Sladký tvaroh se dá jíst v kteroukoliv hodinu:-). Je vynikající. Tady najdete recept na kakaového, vanilkového i smetanového Lipánka: Lipánek
- Jogurty – ochucené, neochucené, také s rozmačkaným ovocem nebo džemem. Z jogurtu si také můžete připravit pohár: Pohár z jogurtu a vloček . Jogurt si lze doma i vyrobit. Budete potřebovat jogurtovač (stojí okolo 600 korun), trochu jogurtu se živou kulturou a mléko. Recept na domácí jogurt
- Lívance: tak to je klasika. Z pár surovin uděláte výborné jídlo. Lívance jdou i zamrazit, tak jich můžete udělat více. Americké lívance, Anebo chcete raději vafle? Tyhle vafle jsou z mouky, vody, trošky tuku a cukru. Přesto jsou vynikající! Vafle z odpalovaného těsta . K tomu omáčka z lesního ovoce, rozpuštěná čokoláda, javorový sirup, nutela, vyberte, co máte rádi. Nebo rozmixujte avokádo s trochou mléka a kakaa. Omáčka z avokáda
- Nepečená žemlovka: Žemlovka připravená za 10 minut? Přesně tak a bez pečení. Jablka, tvaroh, skořicový cukr. To je dobrota. Nepečená žemlovka
- Ořechy a sušené ovoce: rozinky, mandle, arašídy….můžete si udělat i mix, podle vlastní chuti.
- Tofu puding: vynikající puding z tofu a mléka. Dále lze přidat: arašídové máslo, karob, kakao, čerstvé ovoce, vanilkový extrakt. Odkaz: Tofu puding . Tento puding připravíte bez vaření a během pár minut.
- Džus: nemáte hlad, ale něco byste si dali? Udělejte si džus: jablečný, mrkvový. Pár nápadů najdete tady: Džusy
- Popcorn: popcorn je svačina po které rozhodně nepřiberete. Je to jen kukuřice:-). Popcorn se dá udělat v mikrovlnce nebo na sporáku. Pro přípravu na sporáku budete potřebovat semínka kukuřice určená k výrobě popcornu. Na pánvi zahřejete lžíci oleje. Zkuste jedno zrnko, jestli za chvilku praskne. Pokud ano, nasypte do pánve asi tak 1/4 hrnku zrnek. Rychle zakryjte poklicí a za občasného třepání pánví, smažte dokud nepřestane praskat. Ochutit ho můžete cukrem se skořicí, pro sýrovou chuť přidat nutriční kvasnice (mají sýrovou chuť), polít máslem, přidat chilli nebo italské bylinky. Koukněte na pinterest.com, najdete tam tisíce nápadů, jak popcron připravit.
- Rádi snídáte nebo svačíte tyčinky? Vyberte si a pusťte se do nich. Pokud nemáte lis na tyčinky, bude stačit i plech vyložený pečícím papírem. Těsto na tyčinky na něj vysypete, přehnete přes ně papír a zatížíte. Které jsou na výběr? Meruňkové tyčinky, Čokoládové tyčinky, Tyčinky z datlí a arašídů, Ovesné tyčinky s brusinkami, Datlovo arašídové, Arašídové tyčinky, Proteinové arašídové, Banánové tyčinky nebo pak slané Sýrové tyčinky, Tyčinky z listového těsta
Obědy/večeře
- Špagety s rajčatovou omáčkou, hotové za 15 minut: 1 balení špaget (nebo jiných těstovin), 1 plechovka pasírovaných rajčat. sůl, pepř, cukr, bylinky: oregano, bazalka, volitelně: eidam nebo jiný sýr. Špagety uvařte podle návodu. Mezitím si zahřejte pasírovaná rajčata. Přidat můžete větší špetku oregana a bazalky. Podle chuti osolte, opepřete a oslaďte. Obměny tohoto jídla: Boloňské: Když na pánvi nejdříve zahřejete olej, přidáte cibulku a 500g mletého masa, které opečete dohněda. Získáte boloňskou omáčku. Opečené maso zalijte 2 plechovkami pasírovaných rajčat. Omáčku oslaďte, přidejte 1 lžičky bazalky a 1 lžičku oregana. Na toto množství dejte 25-50 gramů cukru. Sýrové těstoviny: 1 plechovku pasírovaných rajčat zahřejte s 30g cukru, 1 lžičkou soli, špetkou oregana. Pro zahuštění přidejte 1/2 lžíce kukuřičného škrobu rozmíchaného v trošce vody. Až bude omáčka horká, odstavte. Poté vmíchejte 100 gramů plátkového taveného sýra. Jsou v něm balené plátky po jednom. Na výběr je bílý nebo žlutý. Do omáčky lze ještě přidat 30ml smetany ke šlehání nebo smetany.
- Fazole s domácím chlebem: RECEPT
- Pizza: Pizzu můžete udělat ze všeho, co máte doma. Na základní těsto budete potřebovat jen mouku, vodu a trochu sušeného droždí. Pokud droždí neseženete, vynechte ho. Recept na pizza těsto: Pizza těsto. Pár tipů: Pizza Mexicana, Mega pizza, Pizza kapsa, Vysoká pizza, Pikantní pizza, Pizza rakvičky. Když je zmešíte, uděláte mini pizzy anebo malé taštičky či fornetti. Dá se udělát i sladká: potřít nutelou a posypat banánem a moučkovým cukrem.
- Toasty: další věc, která se dá udělat na tisíc způsobů. Toastový chleba vám nějakou dobu vydrží, tak si ho můžete koupit klidně víc. Základ je šunka, sýr a kečup nebo hořčice. Možností je ale mnohem více: nutela a banán, toasty s dijonskou hořčicí, hawai toasy: šunka a kousky konzervovaného ananasu (z čerstvého to není ono) a to je jen pár případů. Použijte co máte v lednici
- Polévka z dýně Hokaidó: Výborná polévka, kterou připravíte z pár surovin. Vydrží vám v lednici několik dní.Dá se udělat se smetanou i bez ní. Polévka z hokaidó nebo Polévka bez laktózy i lepku (bez smetany). Polévka je dost sytá na to, aby nahradila oběd nebo večeři.
- Bramborová kaše Mukimo: Název je sice africký, ale skrývá se pod tím jen jídlo z brambor a mražené zeleniny. Vynikající, rychlé a vyrobené pouze z trvanlivých potravin. Kaše Mukimo
- Je libo sendvič? Sendviče s vaječnou pomazánkou: jako svačina nebo studená večeře Sendviče s vaječnou pomazánkou. Balkánské sendviče dále Avokádový sendvič , Sendvič McMuffin podle McDonalds nebo plněné kaiserky (použít můžete domácí housky: RECEPT namísto kaiserek), Žampionové chleby, Plněný bagel (opět lze použít domácí pečivo)
- Rizoto: klasické rizoto, čínské rizoto, pečené i nepečené. Stačí mít rýži, mraženou zeleninu a případně i kousek masa.
- Segedínský guláš: Guláš je jídlo, které vám 3-4 dny bez problému vydrží. Recept obsahuje i domácí houskový knedlík. Segedín
- Cibulové placky z cizrnové mouky: Když je vyprodaná hladká mouky, můžete použít třeba cizrnovou.
- Kuře pečené s bramborami a rozmarýnem: Další z jídel, na které si můžete nakoupit do předu. Kuře dejte den předem rozmrazit, rozmarýn je sušený, mrkev lze použít mraženou a brambory by měli bez problému vydržet. Pečené kuře s rozmarýnem
- Kuře na paprice: další z jídel, které vydrží několik dní. Nebudete tak muset každý den vařit. Pokud se teď na něj nechystáte, uložte maso do mrazáku. Knedlík si uvaříte čerstvý v den, kdy budete jídlo vařit. Kuře na paprice
- Párek zapečený v rohlíku: Rychlé a vynikající. K tomu kečup nebo hořčice a je to. Párek zapečený v rohlíku
- Papriky plněné kuskusem
- Francouzské brambory: Francouzské brambory, Zapečené batáty
- Kuřecí plátek se zeleninou a bramborovou kaší
- Maso se žampiony a americkým bramborem
- Celerové řízky: Když není maso, stačí celer. Jsou vynikající. Nejlépe chutnají s bramborovou kaší. Celerové řízky
- Bageta s grilovaným hermelínem a brusinkami
- Dýňová omáčka alá svíčková- Pořádný hrnec vynikající omáčky z dýně Hokaidó, která chutná jako svíčková. K tomu domácí knedlík a na pár dnů máte uvařeno. Dýňová omáčka
Čím nahradit mléko?
Došlo vám mléko nebo jste ho nesehnali? Nebojte, dá se nahradit. Vyberte si ze 49 druhů rostlinných mléka. Ovesné, rýžové, mandlové…výběr je obrovský. U některého stačí rozmixovat vodu a danou surovinu. Ořechy nebo semínka je nutné dát přes noc namočit.
Výhodou rostlinných mlék je cena. Například ovesné mléko uděláte už od 1 koruny za litr. Mezi nejlevnější patří rýžové, slunečnicové a ovesné mléko.
Na pití jsou nejchutnější ořechová mléka: mandlové, kešu, arašídové. Vynikající je také makové, které obsahuje více vápníku než mléko kravské.
Rostlinná mléka nezaberou tolik místa. Když si nakoupíte suroviny na jejich výrobu, zaberou minimálně několikrát méně místa než krabice mléka. Suroviny na výrobu rostlinných mlék se vám jen tak nezkazí. Pokud máte strach z molů, zavřete je do sklenice anebo dejte do mrazáku. Já vždycky kupuji sáček máku (celého), sáček strouhaného kokosu, mandlí, arašídů (klidně pražených a solených, stačí propláchnout) a 500g slunečnicových semínek. To mi na nějakou dobu vystačí.
Na pečení můžete použít mandlové, kešu, rýžové, konopné, kokosové…nemají tak výraznou chuť. Ořechová mléka jsou na pečení ideální. Na vaření se hodně používá mandlové mléko.
Tady je odkaz na všech 49 druhů rostlinných mléka, stačí si vybrat. Rostlinná mléka
Něco dobrého pro pejsky
Zapomněli jste koupit pamlsky? Můžete je upéct. Například Ovesné kostičky, Ovesné pamlsky , Jablečné pamlsky, Banánové tyčinky, Tuňákové pro psy a kočky
Jak si ušetřit cestu ven:
- Platby: pokud to jde, plaťte online. Telefon, nájem…zaplaťte přes internet.
- Úřady: zkuste vše vyřídit emailem nebo telefonem. Úřady se teď snaží počet lidí omezit a tak vám jistě vyjdou rádi vstříc.
- Chovatelské potřeby: krmivo, stelivo i pamlsky můžete nakoupit i v obchodě s potravinami (Billa, Tesco). Ušetříte si cestu do jednoho obchodu.
- Potraviny: Využijte online rozvážky, kterou nabízí Tesco, Rohlík nebo Košík.
- Upřednostňujte eshopy, tam se s žádnými lidmi nepotkáte.
- Co jde odložit, vynechte. Pokud to není nutné, nechoďte. Sice je stále ještě plno obchodů otevřeno, ale jestli můžete jejich návštěvu odložit, počkejte. Já jsem chtěla jet koupit hlínu na zahrádku do zahradnictví, tak to bez ní zatím přežiju.
- Sepište si vše, co potřebujete udělat a obejít. Ať na nic nezapomenete a pak se nemusíte vracet.
Tak snad jsem to shrnula všechno. Kdybyste se na něco chtěli zeptat, klidně napište a já co nejdříve odpovím.
Vím, že člověk často neví co uvařit a tak jsem raději sepsala levné, rychlé recepty. Na většinu z nich si lze nakoupit dopředu nebo použít věci z mrazáku. Zbytek receptů pak najdete na mých stránkách: domácí kosmetiku, úklidové prostředky, pečivo, jídlo, sladké…je toho více než 1500 receptů.
Věřím, že se dá vše brzy do pořádku. Když se všichni budeme vyskytovat venku co nejméně, půjde to rychleji. Hold na pár týdnů omezíme chození do obchodů a společenský život. To jsem zvědavá, kolik dětí se příští rok narodí:-).
U nás teď jedou karty, opékání buřtů, shlédnutí filmů, které jsme neviděli, společenské hry (Hobit, Mágové z hexanu atd.). Taky děláme velký úklid. Nejsem ráda, že jsem momentálně bez peněz i bez práce, to vůbec ne. Určitě ale nebudu jen sedět doma a nadávat na vzniklou situaci. Chci to nějak využít. Vlastně je to dar-byl nám darován čas být s našimi blízkými. Proto ho chci maximálně využít.
Přeji vám všem ať to přečkáte ve zdraví. Ať je to brzy za námi a vše se vrátí k normálnímu životu. Dávejte na sebe pozor a nevystavujte se zbytečnému riziku. Zdraví je to nejcennější, tak si ho chraňte.
Verča