Už je to tady, venku se pěkně ochladilo, na horách už je dokonce i sníh a spolu s tímhle sychravým počasím přichází i období chřipek. A bohužel je stále špatná situace i ohledně koronaviru.

Aktuální situace je opravdu velice špatná, doufám, že už se to brzy zlepší. Každopádně je dnes více než kdy jindy důležité imunitu podpořit, jak jen to je a pečovat o své zdraví.

Všechny následující tipy praktikuji protože věřím v jejich účinnost a také už jsem se mnohokrát přesvědčila o tom, že opravdu fungují (a nejen u mě). Proto bych se vámi o tyto tipy chtěla podělit. Samozřejmě nemusíte dělat všechno najednou, můžete si to vyzkoušet a sami si přijdete na to, co budete praktikovat a co ne. Každý jsme jiný a co jinému vyhovuje, to jinému vyhovovat nemusí. Já jsem za posledních 10 let hledala a zkoušela různé osvědčené tipy, ale vybrali si pouze ty, které fungují a hlavně mi vyhovují. Rady jako pití octa, pití cibulové šťávy nebo žvýkání česneku zkrátka nejsou pro mě.

Dříve jsem byla pořád nemocná, teď už je to tisíckrát lepší. Rodiče se se mnou něco nalítali k doktorům. Dokonce jsem se už narodila hodně nemocná a první roky strávila skoro celé v nemocnici. Moje imunita byla bohužel vždycky velice slabá. Jen pro představu – na základní škole jsem chyběla 60-70% školní docházky, což je hodně. Jednoho dne jsem si řekla dost a rozhodla, že jí prostě musím nějak pomoci. Nechtěla jsem si při každé nemoci jen říct, že mám slabou imunitu, a tak to hold je. Chtěla jsem to změnit. Teď po několika letech vidím, že i lidé se slabou imunitou mohou něco ovlivnit. Jde s tím něco dělat, jen to nechce vzdát a začít s tím něco dělat.

 

Pojďme se tedy na to podívat:

 

Kloktání: V puse se hromadí bakterie a ty se pak dostávají do celého těla. Kloktání proto považuji jako důležitou součást prevence. Dokonce jsem někde četla, že když si doma vykloktáte pusu slanou vodou, tak to zabraňuje přenášení virů na jiné. Nevím, jestli to opravdu funguje, ale pokud ano, tak je to o důvod víc, proč do toho jít. Kloktat můžete slanou vodu, kokosový olej nebo také odvar ze šalvěje. Na vše se podrobněji podíváme v následujících tipech.

 

Kloktání slané vody

Sůl je přírodním desinfekčním prostředkem. Stačí každé ráno a večer vykloktat hrnek slané vody. Ústní vodu můžete vynechat, tohle je účinnější a navíc je to za hubičku. Nejvíce bacilů je v puse ráno, přes noc se v puse pěkně nahromadí. Proto je nejvhodnější kloktat hned po probuzení.

 Slaná voda: V hrnku vlažné vody (250ml) rozmíchejte 1 lžičku mořské nebo himalájské soli. Promíchejte a postupně vše vykloktejte. Nezapomeňte zaklonit hlavu, ať se slaná voda dostane i na mandle a pěkně je pročistí. Vodu držte v puse asi 30 sekund, pak vyplivněte. Postupně vykloktejte všechnu vodu.

Kvůli současné situaci si kloktám i pokaždé, když přijdu domů z obchodu či pošty. Kdybych náhodou někde něco chytla, raději si vykloktám a tím pusu vydesinfikuju. Třeba to pomůže, a protože je kloktání slané vody dobré i na dásně a pro zuby, nic tím rozhodně nezkazíte.  Kloktání slané vody pomáhá předejít vzniku zubního plaku, zánětu dásní, ulevuje od bolesti zubů nebo bolesti v krku a má ještě mnoho dalších pozitivních účinků.

 

Kloktání kokosového oleje

Kromě slané vody ještě každé ráno kloktám kokosový olej (tzv. oil pulling). Hodně se zajímám o ajurvédu a ta kloktání olejem přímo doporučuje. Jeho kloktání prospívá zdraví – odstraňuje z úst bakterie i zubní plak. Při kloktání do sebe kokosový olej vše natáhne, proto olej nikdy nepolykejte, ale vyplivněte! Kloktání se doporučuje ráno, kdy je v puse bakterií nejvíce.

Jak na to: 1 lžíci kokosového oleje dejte do pusy a kloktejte po dobu 15-20 minut. Není to jako kloktání vody, jen olej pomalu převalujte v ústech. Poté vyplivněte a ještě si propláchněte pusu čistou vodou. Kloktání má trvat min. 15 minut, takže nikam nespěchejte, jinak vás z toho rozbolí pusa. Já u toho připravuju snídani nebo třeba uklízím.

  • Kloktat můžete klidně i 2-3x denně, v tom případě bude stačit pokaždé jen lžička oleje. Jako bonus budete mít bělejší úsměv a zdravější zoubky😊. Tato metoda se doporučuje i na odstranění zápachu z úst, při angíně nebo na odstranění zubního kamene.
  • Protože je to podobné jako kloktání slanou vodou, můžete si vybrat jedno či druhé anebo to kombinovat jako já.
  • Ke kloktání používám extra panenský kokosový olej z www.zdravizesrilanky.cz, kde kupuji i bylinné nápoje nebo moringu, které najdete v následujících tipech.

 

Proplach nosu konvičkou

Proplach nosních dutin je něco, na co nedám dopustit. Konvičku používám navečer a rovnou si vykloktám slanou vodou. Ať se všechno špatné pěkně vypláchne ven. Do konvičky se dá koupit speciální roztok (např. Vincentka) anebo si připravit roztok ze soli a vody.

Jak to funguje? Tato metoda je velice účinná při prevenci i léčbě zánětů horních cest dýchacích. Je to prevence proti bakteriálním a virovým onemocněním. Pravidelným používáním konvičky se zvyšuje imunita nosní sliznice a ta je pak odolnější vůči bakteriálním a virovým infekcím. 

Má zkušenost: Často jsem trpěla na záněty dutin, rýmy…hodně jsem si s tím užila. Už rok si každý den proplachuju noc solným roztokem a cítím, že mi to v mnohém pomohlo. Rýmu nemám tak často a když už, tak je rychle pryč. Používám to i místo nosních kapek. Klasické kapky se nesmí používat déle než týden, ale tohle můžete používat každý den. Většina nosních kapek vám do minuty uvolní nos, což není přirozené. Může to skončit i zánětem dutin, když rýmu nevysmrkáváte. Zažila jsem to, takže vím o čem mluvím.

Konvičku pravidelně používám protože chrání před onemocněním a jejím pravidelným používáním se zvyšuje imunita nosní sliznice. Je o tom napsáno mnoho zajímavých článku, zejména v oblasti ajuvédy. V ajurvédě se proplachování nosu konvičkou Neti doporučuje jako součást každodenní hygieny. Proplachování se má dělat denně kvůli pozitivním účinkům na dýchací i imunitní systém.

  • Konvičky existují plastové, kovové i keramické. Já jsem chtěla kovovou, ale než jsem si ji stihla koupit, dostala jsem jako dárek plastovou. Prodává jí Dr. Max v sadě s solným roztokem Vincentka. Roztok se dá doma i vyrobit rozmícháním vlažné vody (37 stupňů) s mořskou nebo himalájskou solí. Na 250ml vody dávám 2,5g soli. Používání je jednoduché. Jen nakloníte hlavu a konvičku přiložíte k nosní dírce. Druhou nosní dírkou vám začne vytékat roztok. V polovině zastavíte a zbytek roztoku nalijete do druhé nosní dírky. Blíže se tomu budu věnovat v samostatném článku, kde bude podrobnější návod.

 

Česnek

Zvyšuje odolnost imunitního systému. Česnek je sázka na jistotu. Jedly ho už naše babičky a věděly proč.

Nevím, jak vy, ale já nezvládám sníst ke snídani stroužek syrového česneku jako to dělají někteří lidé. Moje učitelka latiny jedla dokonce celou hlavičku česneku ráno ke snídani, a tak nikdo ze třídy nechtěl sedět v předních lavicích. Určitě je to účinné, ale můj žaludek tohle nedá. Raději si udělám česnekovou polévku, topinky s česnekem nebo nějaké indické jídlo.

 

Bylinné nápoje pro zdraví

Tento rok jsem objevila skvělé nápoje na www.zdravizesrilanky.cz. Používám nápoj Suwoda, Swastha Amurtha a Samahan. Jedná se o nápoje plné léčivých bylin.

  • Nápoj Samahan bojuje proti chřipce a nachlazení. Chuťově je opravdu vynikající, jsou v něm různé bylinky a koření – zlepšuje obranyschopnost imunitního systému, odplavuje škodlivé látky z těla ven, likviduje viry a bakterie. Navíc také tlumí bolest, má protizánětlivé účinky a posiluje dýchací soustavu.
  • Nápoj Swastha Amurtha je dobrý nejen na imunitu, ale také na zlepšení stavu pleti, bolesti kloubů a dalších zdravotních problémů. Brzy o těchto nápojích budu psát samostatný článek, protože si ho podle mě rozhodně zaslouží.
  • Nápoj Suwoda je bylinný nápoj na zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, rýmu, bolesti těla, a další příznaky související s nachlazením. Ten si nechávám hlavně pro případ nemoci.

Podrobné informace o těchto nápojích najdete v tomto článku: Bylinné nápoje  jako prevence proti chřipce.

 

Pitný režim

Člověk by měl denně vypít alespoň 2 litry vody (čisté vody, ne slazených nápojů). Voda pomáhá tělu v boji proti nemocem. Voda totiž odstraňuje toxiny a škodlivé látky z těla, takže se vaše imunita lépe ubrání nákaze. Jestli vám nechutná voda, zvolte neslazené bylinné čaje.

 

Horká voda po probuzení

Hrnek vody po probuzení piju už delší dobu. Vím, že je potřeba doplnit tekutiny po dlouhém spánku a zároveň to pěkně nastartuje organismus. Před měsícem jsem ale slyšela přednášku ze základů z ajuvédy, kde upřesnily, že se má jednat o vodu teplou. Začít na 1 hrnku a postupně vypít 2 hrnky teplé vody hned po probuzení. Důležité je, aby to byla čistá voda, bez medu nebo citrónu. Pití teplé vody je dobré pro náš organismus, zvyšuje imunitu a zlepšuje kondici. Místo studené už teď piju teplou. Pro maximální účinek by se mělo 30-45 minut nic nejíst a nepít.

 

Bylinné čaje

Bylinné čaje jsou skvělou volbou. Když sáhnete po správných bylinkách, podpoříte imunitu. Na rozdíl od sladkých limonád se do pitného režimu počítají, takže můžete namísto vody popíjet celý den bylinný čaje. Mají mnoho léčivých účinků a pomáhá i to, že jsou teplé. Je tolik bylinek, proti chřipce je nejúčinnější – echynacea, černý bez, lípa, šalvěj nebo ostropestřec mariánský. Další účinný čaj je i zázvorový čaj s citrónem.

Nejraději používám čaje z bylinných směsích. Protože věřím v sílu ajurvédy, piju čaj Tulsi z everest-ayuveda.cz. Je to čaj z bazalky svaté.

Čaj je určený jako prevence proti chřipce i k léčbě chřipky a nachlazení. Usnadňuje vykašlávání a urychluje léčbu. Jako prevenci piju 1 šálek denně, při nemoci 2-3 šálky horkého čaje. Ulevuje od zvýšené teploty, chřipkových příznacích, angíně, zánětu průdušek…Když někdo z rodiny onemocní, jde si uvařit tento čaj, protože víme, že nám pomůže (už jsem těmihle čaji nakazila celou rodinu, tak už je pijeme všichni:-)). Čaj chutná výborně, takže si ho vždycky vychutnám.

 

Kurkuma 

Kurkuma je nejsilnější přírodní antibiotikum, a proto v těchto tipech nesmí chybět. Je hned několik možností, jak kurkumu do těla dostat.

  • Kurkumové mléko: Toto mléko se nejčastěji nazývá jako mléko zlaté. Zlaté mléko se připravuje z 1 hrnku mléka, 1 lžičky mleté kurkumy, špetky mletého černého pepře, medu na oslazení a můžete přidat i kousek zázvoru a lžičku ghí. Vše kromě medu dejte do malého hrnce a přiveďte k varu, 5 minut povařte na nízkou teplotu, odstavte a podle chuti oslaďte medem. Mléko pijte horké.

  • Kurkumový čaj: 1 hrnek vroucí vody, 1 lžička mleté kurkumy, špetka mletého černého pepře a med na oslazení, můžete přidat i citrón. Kurkumu zalijte vroucí vodou, přidejte pepř a podle chuti přidejte i med. Kurkuma se rychle usadí na dno, proto čaj před pitím vždy promíchejte.
  • Syrová kurkuma: Syrovou kurkumu (vypadá jako zázvor) koupíte například v Lidlu. Po oloupání se dá přidat do polévky. Je docela hořká, proto jí nesmíte přidat moc.

Poznámka: Kurkumu si můžete doma jednoduše nasušit (kupuji v Lidlu, v organické kvalitě). Jen jí nakrájíte na plátky a dáte do sušičky na co nejnižší teplotu. Suší se 10-12 hodin – až při ohnutí praskne. Poté jí dáte do mlýnku na kávu nebo mixéru a rozmixujete na prášek. Tento prášek se dá použít k přípravě nápojů (zlaté mléko, kurkumový čaj), přidat do jídla, polévek anebo smíchat s medem a udělat si kurkumový med. 

  • Do polévek, omáček i sladkých pokrmů: Kurkuma se nejčastěji používá do indických pokrmů. Přidává se do polévek i omáček a dokonce i sladkých pokrmů. Vyzkoušet můžete například indickou polévku s červenou čočkou.  

 

Otužování

 Nikdy se mi do otužování nechtělo, protože nemám ráda studenou vodu, ale ono to opravdu funguje. Můžete začít kýblem se studenou vodou, do kterého si dáte na chvilku nohy, postupně vydržíte déle a pak můžete přidat i kostky ledu. Postupně se můžete propracovat k studeným až ledovým sprchám. Ke koupeli s ledem jsem se ještě nedostala a ani nevím, jestli někdy dostanu, zatím zůstanu u těch sprch.

Pravidelným sprchováním studenou vodou posilujete imunitní systém a taky vás to parádně probere (lepší než kafe). Prý je důležité sprchovat se poctivě každý den a nevynechávat, tak se snažím nevynechávat, aby to mělo požadovaný účinek. Všimla jsem si, že když jsem dříve prochladla (stačilo zmoknout), hned jsem byla nastydlá a se mi většinou nemoc přijde. Navíc to krásně probere a celý den jste plní energie (proto se sprchuju ráno a ne večer). Rozhodně v tom budu pokračovat.

Další level otužování je Wim Hof metod. Jedná se o kombinaci dýchaní a otužování. Pan Hof má na triku několik světových rekordů a dal dohromady tuto metodu. Teprve se k tomu dostávám, ale kdyby vás to zajímalo, můžete si stáhnout buď aplikaci do mobilu, která vám bude koučovat, přihlásit se do Facebookové skupiny, kouknout na net anebo se přihlásit i do jednodenního kurzu, kde vás všechno naučí – pořádá se i v ČR (tedy až to bude možné). Tato metoda prý neskutečně posílí imunitní systém a nemoci se vám budou vyhýbat obloukem. Už jsem toho o tom četla tolik, že to budu taky muset vyzkoušet. 

 

Citrusy

Citrusové plody mají vysoký obsah C, který je pro naši imunitu velmi důležitý. Každý den si k snídani dělám vlažnou vodu s čerstvě vymačkanou šťávou anebo si stačí dát pomeranč či grapefruit. Nebo si můžete udělat domácí grepové želé bonbony anebo ho použít do čaje:

  •  Grepové želé bonbony: 100g grepové šťávy, 60g vody, 10g želatiny a 1 lžička cukru nebo čekankového sirupu – grepovou šťávu, vodu a cukr nalijte do malého hrnce. Hladinu posypte želatinou a nechte 10 minut nabobtnat. Poté na střední teplotu zahřejte k varu. Nevařte, těsně pod bodem varu odstavte, to na rozpuštění želatiny stačí. Po celou dobu směs míchejte. Nalijte do silikonových formiček na pralinky apod, dejte do lednice a po ztuhnutí vyklopte. nebo 1 velké a pak želé rozkrájejte na kostky.

Želé je kyselejší, ale jinak moc dobré a plné vitaminu C😊.

  • Voda s citrónem: Vymačkejte šťávu z ½-1 citrónu, zalijte hrnek vlažné vody a vypijte.
  • Čaj s citrónem:  Například zázvorový nebo jakýkoliv jiný.

 

Víte, co má ještě více vitaminu C, než citrusy? Amalaki – to je takový nepálský angrešt. Dá se koupit jako sušené ovoce nebo jako prášek k přípravě nápoje. Já mám doma několik druhů nápoje. Sice je kyselejší, ale to mi nevadí. Z prášku si dělám nápoj – rozmíchám 1 lžičku v 1 hrnku horké vody a vypiju. Sušené amalaki je také vynikající.

Nápoj Amalaki

 

 

Škrabka na jazyk

Bacily se drží na povrchu jazyka. Proto by se měl podle zásad ajurvédy čistit každý den, stejně jako si každý den čistíte zuby. Slouží k tomu škrabka na jazyk, kterou koupíte ve speciálních obchodech (dnes už jí nabízí plno eshopu jako součást zubní hygieny). Hodně lidí si čistí jen zuby, ale i jazyk si zaslouží čištění. Škrabka je účinnější než zubní kartáček a k povrchu jazyka je velmi šetrná. Beru to jako součást čištění zubů, je to jen pár sekund navíc.

Kromě bacilů je to účinné i na odstranění zápachu z úst a jako prevence proti zubnímu kazu. Stačí po ránu škrabkou pomalu projet jazyk a vyplivnout. Zní to možná děsivě, ale zvládnou to i děti, nebojte😊.

 

Vitaminové šoty

Šoty na posílení imunity si můžete koupit anebo doma jednoduše vyrobit. Výhodou domácí výroby je podstatně nižší cena a také čerstvou surovin. Co je to vlastně ten šot? Je to malá lahvička/panáček nejčastěji ze zázvoru, citrónu, kurkumy a dalších účinných potravin na posílení imunity. Neředí se vodou, pijete se tak jak je. Sice je trochu pikantní, ale právě proto je to tak účinné.

  • Zázvorový šot: 250g pomerančové šťávy, 110g zázvoru, 50g citrónové šťávy + šnekový odšťavňovač – vše je měřeno po odšťavnění. Nedříve dejte do odšťavňovače zázvor, pak pomeranč a citrón. Pije se 1 panáček (60ml) denně. Je to dost pálivé, tak si to raději nevychutnávejte a hoďte to do sebe na ex. Někdy přidávám i trochu kurkumy. Je docela hořká, stačí 1/2-1 lžičky.
  • Grepový šot: 100g grepové šťávy, 50g zázvoru, 25g citrónové šťávy.

Poznámka: Nemáte odšťavňovač? Vše dejte do mixéru, rozmixujte a přepasírujte přes síto. Lžící vymačkejte co to jde.

 

Pálivá jídla

Tohle raději nezkoušejte, pokud máte problémy se žaludkem. Jinak si občas dopřejte pálivé jídlo, to s chřipkou nebo nachlazením umí pěkně zatočit. Zkuste třeba indickou kuchyni – kdo má odvahu může vyzkoušet kuře Vindaloo, varuji vás, to je docela masakr, ale zase to všechno vypálí. Anebo raději jen přidejte do jídla špetku mletého chilli či kajenského pepře.

 

Zázvor

To je další přírodní antibiotikum, které by vám pomůže ubránit se chřipce. Stejně jako u kurkumy je hned několik způsobů, jak ho používat. Já střídám tyto:

  • Zázvorový čaj: 1 lžičku nastrouhaného zázvoru se zalije vroucí vodou a nechá vylouhovat. Chutná skvěle s medem a citrónem.
  • Zázvorový med: Denně lžičku rovnou do pusy a je to. Chutná výborně. Stačí smíchat 100 gramů medu s 5 gramy sušeného zázvoru a promíchat. Nechte ho 1 týden odležet a je to. Dá se použít i do čaje nebo mléka, jen počkejte, až trochu vychladnout.

  • Plátek zázvoru: Tohle mě naučil strejda. Stačí si ukrojit kousek zázvoru (oloupaný) a dát si ho do pusy. Žvýkejte ho a polykejte šťávu, kterou pustí. Požvýkávejte ho 20-30 minut nebo dokud to půjde. Je to docela síla, ale vyžene to všechno z těla ven😊.

 

Méně stresu

Stres hraje v naší imunitě taky důležitou roli. Když se hodně stresujete, škodíte tím imunitnímu systému a celému tělu. Bohužel je to všechno propojené, a tak se to někde projeví například menší odolností proti chřipce. Já si pořád všechno dost beru, takže jsem skoro pořád ve stresu. Hodně mi ale pomohly bylinné čaje, jóga a procházky. Když cvičíte, nemáte čas myslet na něco jiného, stačí jakýkoliv druh pohybu nebo můžete něco namalovat, pustit si hudbu…cokoliv vám zlepší náladu.

Na stres mám vyzkoušený čaj Elixír harmonie od everest-ayurveda.cz. 1 lžičku čaje povařím 3 minuty a ještě horký vypiju. Za chvilku se začnete cítit tak nějak uvolněně a jste ve větší pohodě. Tenhle čaj piju pravidelně více než 2 roky a za mě tedy rozhodně funguje.

 

Spánek

Spánek je jednou z nejdůležitějších věcí. Během spánku se naše tělo regeneruje a nabírá sílu do nového dne. Aby vaše tělo fungovalo jak má a ubránilo se nemocem, musíte dobře spát. Nejlépe 8 hodin, pokud to jde. Nemůžete usnout? Vyzkoušejte kurkumové mléko, levandulový čaj anebo čaj s kozlíkem lékařským. Někdy stačí i jen procházka před spaním.

 

Ovoce a zelenina

V létě je všude plno ovoce a zeleniny, ale přijde mi, že na podzim to nějak utichne a lidé jí najednou přestanou skoro jíst. Ovoce a zelenina je plná důležitých vitaminů, a proto každý den nějaké to ovoce a zeleninu sním.

Ráda si dělám zelené džusy – ze špenátu, kadeřávku, citrónu…obsahují kyselinu listovou a další tělu prospěšné látky. I v zimě si můžete udělat džusy, ovocné či zeleninové saláty. Nebo si uvařte nějakou dobrou zeleninovou polévku.

 

Kloktání šalvěje

Kromě slané vody a kokosového oleje je další možnost kloktat vodu šalvějový čaj. Má výborné desinfekční a antiseptické účinky. Také ulevuje při bolesti v krku, například při angíně.

Kloktání by se mělo provádět 2-3x denně při nemoci, jako prevence stačí 1x. Šalvěj by se ale neměla používat dlouhodobě. Po 2 týdnech si dejte pauzu a pak zase můžete pokračovat.

Nálev ke kloktání připravíte takto: 2 lžičky sušené šalvěje zalijte 1 hrnkem vroucí vody a nechte vychladnout. Přeceďte a poté použijte ke kloktání.

 

Moringa

Moringa se řadí mezi superpotraviny. Kromě mnoha dalších pozitivních účinků na naše tělo pomáhá posílit naši obranyschopnost. Je to zelený prášek, který se dá použít do mnoha receptů. Dělám z ní kuličky, roládu i různé nápoje. Nebo jí jen můžete přidat do smoothie a je to. Nemá výraznou chuť, takže o ní v jídle nebudete ani vědět. Ona tam ale bude a všechny výhody s ní:-).

Proč moringu používám? Obsahuje 7x více vitaminu C než pomeranče, má antibakteriální účinky a posiluje imunitu.

 

 

Doufám, že jsem na nic nezapomněla. Jestli ano, tak to ještě doplním. Dávám si záležet, aby vše bylo přírodní, to je pro mě hodně důležité. Nechci polykat různé prášky na posílení imunity z lékárny. Raději se obrátím na přírodu, která toho na posílení imunity nabízí víc než dost a pro tělo je to mnohem lepší.

 

Pokud máte nějaké osvědčené tipy na posílení imunity, můžete se o ně podělit v komentářích. Všichni si to určitě rádi přečteme.