Vrátili jste se z lesa s košíkem hub a teď přemýšlíte nad tím, co z nich udělat? Naložte je do sladkokyselého nálevu, je to lahůdka. Takto naložené houby se dají použít do polévek a omáček. Chutnají stále jako čerstvé, na rozdíl od těch sušených, a tak byste si určitě měli pár skleniček udělat do zásoby.

Já je asi nejvíc používám do kulajdy a podobných polévek. Dodají jí lehce kyselou chuť a tak už do ní není nutné přidávat ocet. Polévky nebo omáčky s houbami vařím pořád, takže tyhle nakládané houby nesmí u nás ve spíži rozhodně chybět😊. Hlavně ale chutnají jako čerstvé, i když už je třeba leden a houby venku nerostou. To je na tom to nejlepší.

 

Pod receptem pak najdete i další tipy, jak zpracovat houby – jak je zamrazit, nasušit nebo jak si udělat houbový prášek jako koření do polévky.

 

Suroviny:

  • 500g hříbků
  • 175ml vody
  • 80g octa (kvasného)
  • 8g krupicového cukru (1 lžička)
  • 12g soli (1/2 lžíce)
  • 5 kuliček černého pepře
  • 4 kuličky nového koření
  • 2 bobkové listy
  • Zavařovací sklenice s víčkem

 

Postup:

  1. Očištěné houby nakrájejte na plátky nebo kousky. Vhodnější jsou menší houby, nejčastěji používám malé hříbky, když se mi je povede nasbírat. Nechávám je vcelku. Menší houby si totiž zachovají křupavost, a proto mi chutnají nejvíce. Samozřejmě můžete naložit i velké houby nakrájené na kousky, ty jsou zase skvělé do polévky.
  2. Začnete s přípravou nálevu. Vše kromě hub dejte do hrnce a přiveďte k varu. Nálev 5 minut povařte.
  3. Houby dejte do osolené vody a také 5 minut povařte. Poté je sceďte a nechte okapat.
  4. Houby s nálevem plňte do sklenic. 1-1,5cm pod okrajem nechte místo. Okraje otřete čistou utěrkou a poté sklenice pevně uzavřete.
  5. Sklenice vložte vody o 100 stupních a nechte 30 minut sterilovat. Vyndejte a nechte vychladnout.

 

Poznámka: Mě tato dávka vystačila na 2 skleničky o objemu 300ml.

 

Použití:

Do polévek (například kulajdy), omáček…Můžete je sníst i jen tak, jako když jíte kyselou okurku, protože na ni máte jen chuť😊.

 

 

Skladování: v chladu a temnu

Trvanlivost: 1 rok

 

Poznámky:

  • Používejte pouze čisté a suché sklenice. Ideální je sklenice vyvařit ve vroucí době po dobu 5 minut a to včetně víček. Poté sklenice nechte uschnout. 
  • Stará víčka mohou zreznout nebo být nějak poškozená, raději kupte nové 
  • Nikdy nepoužívejte plesnivé nebo od pohledu zkažené houby. Byla by škoda, kdybyste se s houbami nakládaly a pak se vám to kvůli jedné špatné zkazilo.

Jaké jsou další způsoby zpracování hub?

Další tipy, jak zpracovat houby. Já si vždycky vybírám podle toho, kolik hub jsem nasbírala. Když jich je pár, tak je naložím nebo zamrazím. U většího množství vyrobím od každého trochu. Rozhodně nesmí chybět naložené houby, protože těch máme obrovskou spotřebu. Miluju polévky jako je kulajda, houbové rizoto, omáčku…to chce hodně skleniček:-).

 

Houby v soli

Další možnost, jak uchovat houby čerstvé po velmi dlouhou dobu. Nakládání v soli se obejde bez zavařování, je tedy velice rychlé. RECEPT

 

Mražené houby

Další způsob je houby zamrazit. Houby se ale musí zamrazit správně, vše najdete v tomto návodu. RECEPT

 

Houbový prášek

Základem houbové prášku jsem právě sušené houby. Pokud máte nasušeno, mrkněte na tenhle recept. Houbový prášek je skvělý jako koření do polévky. Dodá omáčce nebo polévce skvělou houbovou chuť a ze všech metod zpracování hub zabere nejméně místa. RECEPT

 

Houbová sůl

Houbovou sůl oceníte nejen do polévek a omáček, ale také na steak. Je to vynikající věc, která by vám mezi kořením neměla chybět. RECEPT

 

Houbové koření

Další věc, která by vám mezi kořením neměla chybět. Domácí houbové koření neobsahuje glutamát, konzervanty ani sůl. Pouze houby a koření. Stačí ho přidat velmi málo pro dodání houbové chuti pokrmu. RECEPT

 

Sušené houby

Návod, jak nasušit houby v sušičce, troubě nebo při pokojové teplotě. Sušené houby nesmí do zásoby chybět. Uděláte z nich skvělou bramboračku nebo je můžete použít do omáčky. Také se z nich dá vyrobit houbový prášek, koření, které vašim jídlům dodá skvělou houbovou chuť. RECEPT