Tentokrát jsem testovala Hario V60 – filtr pro přípravu filtrované kávy. Baví mě si s kávou hrát, měnit kávovary podle toho, na jakou kávu mám zrovna chuť a střídat různé druhy káv. Příprava filtrované kávy má jednu velkou výhodu. Výslednou chuť nápoje navíc můžete ovlivnit upravením doby zalévání kávy, hrubosti mletí nebo teplotou. To by v elektrickém kávovaru, kde jen zmáčknete tlačítko nešlo.

Někomu může možná připadat použití filtru jako návrat ke starým časům, jako že to není moderní. Přitom filtrovaná káva se začíná těšit čím dál tím větší oblibě. Je vidět, že lidé si s kávou rádi vyhrají a nevadí jim, že to trvá o pár minut déle.

Filtr se dá na internetu sehnat hned v několika provedeních – plast, sklo, měď a porcelán. Já jsem ráda za plast, protože se jen tak nerozbije.

Než se podíváme na hodnocení filtru a přípravu kávy, mám pro vás takovou zajímavost. Víte, co znamená to označení V60? Mě to vrtalo hlavou, a tak jsem si to našla. Znamená to, že stěny filtru svírají úhel 60 stupňů a tím vytvoří tvar písmene V. Tvar je zvolený tak, aby filtr fungoval co nejlépe.

 

Filtr Hario V60

Materiál: plast

Balení: Hario filtr a odměrka

Velikost: 10 cm

Váha: 87 gramů

Cena: 179Kč

Prodejce: Tento je z www.kopiluwak.eu

 

Zajímavost:

Hario filtr vznikl v roce 2005,

 

Příprava v Hario filtru:

Pro přípravu budete potřebovat Hario filtr, horkou vodu, papírový filtr a váhu.

 

Výhody:

  • Nízká cena
  • Filtr zabere málo místa
  • Jednoduchá příprava
  • Snadná údržba (stačí propláchnout)
  • Odolný materiál – nerozbije se tak snadno jako porcelánové nebo skleněné filtry
  • Jemná chuť kávy
  • Je lehký (87 gramů)
  • Vhodný na cesty
  • Možnost ovlivnit chuť nápoje upravením teploty vody, hrubosti mletí, dobou extrakce…

 

Nevýhody:

  • Musí se dokupovat papírové filtry – později jsem ale zjistila, že se dají koupit eko bavlněné filtry, které se používají stále do kola:-)
  • Větší spotřeba kávy (ale to je u přípravy filtrované kávy běžné)

K nevýhodám bych jen řekla, že to pro mě vlastně ani nevýhody nejsou. S větší spotřebou kávy u přípravy filtrované kávy počítám a to, že si mám dokoupit papírové filtry mi taky nevadí:-).

 

Příprava kávy

Budete potřebovat:

  • 24 – 36 gramů středně mleté kávy
  • Vodu o teplotě 95 stupňů: na 24 gramů kávy 240ml vody a na 36 gramů kávy použijte 360 ml vody
  • Filtr Hario V60
  • Papírový filtr

Kávu namelte na střední hrubost. Měla by vypadat zhruba jako kuchyňská sůl.

 

Postup

  1. Papírový filtr přeložte cca 1cm v místě skladu a vložte ho do Hario filtru.
  2. Postavte ho na hrnek, do které bude káva překapávat. Nejdříve ale papírový filtr polijte horkou vodou a vodu nechte okapat. Filtr pak lépe přilne ke stranám filtr a bude držet.
  3. Do filtru nasypte kávu. Dlaní poklepejte na filtr, ať kávu zarovnáte.
  4. Hrnek s filtrem postavte na váhu. Nejdříve kávu spařte 40 gramy vody.
  5. Poté pomalu krouživými pohyby kávu zalijte 200 gramy vody. Extrakce má trvat 1-2 minuty.
  6. Vodu nalévejte vždy na kávu, ne na papírový filtr.

 

Video návod:

Hodnocení:

Chuť kávy připravené v Hario filtru mě překvapila svou jemností. Určitě bych neporovnávala kávu s espressem, je to zkrátka něco jiného. Pokud mám chuť na espresso, použiju Cafflano Kompresso. Tohle beru jako kávu na takové to pohodové pití. Taky mě baví pít kávu pomalu a sledovat, jak chladnutím mění chuť. Postupně v kávě objevujete skryté chutě – čokolády, oříšků, ovoce. apod.

Příprava filtrované kávy je zábava. Stisknout čudlík na kávovaru a vybrat si jaký nápoj chcete, to je nuda. Možná i proto mi káva připravená mnou osobně chutná více. Asi je tam cítit ta péče, kterou si s tím člověk dá. Stejně jako u Aeropressu se mi líbí, že si svůj šálek kávy můžete pěkně vypiplat – použít různé teploty vody, upravit dobu extrakce, použít různé kávy i mletí. Brzy začnu taky vypiplávat a uvidíme, jak to dopadne:-D.

Kdyby někoho zajímalo, jestli je v kávě cítit chuť papírového filtru, tak není cítit ani trochu:-),

Pro zalití používám klasickou rychlovarnou konvici a jde to také. Určitě by o něco lepší byla konvice s dlouhou hubičkou, která umožňuje přesné a pomalu nalévání. Ovšem člověk nemůže mít všechno hned (ale jednou bych si ji samozřejmě ráda pořídila):-).

 

Cena: Plastový filtr je o něco levnější než porcelán. Je na každém, co si zvolí a co mu vyhovuje. Já bych s mým štěstím porcelánový filtr hned rozbila, proto bych si ho nevybrala. Hario filtr není drahá záležitost.  Připravíte s ním skvělou kávu a protože se na něm nemá prakticky co rozbít, tak vám určitě dlouho vydrží.

Vzhled: Vzhledově se z mého pohledu nejedná o nějaký designový kousek, ale o to tu přeci ani nejde. I když vypadá prostě, umí připravit vynikající kávu (což neumí mnoho dražších kávovarů). A chuť je vždycky na prvním místě!

 

TIP: Nejvýraznější chuť kávy vnímáme při zchladnutí na 57 stupňů. Počkejte, až káva trochu zchladne, ochutnejte a můžete v ní cítit různé tóny ovoce, čokoládu nebo třeba karamel.