O víkendu jsem si uvědomila, že jsem už několik let nedělala palačinky. Lívance dělám často, ale do palačinek se mi ani nevím proč nechtělo. Tenhle víkend jsem na ně ale dostala takovou chuť, že už nešlo vycouvat. Řekla jsem totiž Jardovi, jestli by si je taky nedal a on byl úplně nadšený. Oba jsme se na ně těšily jako malé děti😊.

Nakonec jsem místo klasických udělala Galletes – francouzské pohankové palačinky. Měla jsem doma ještě zbytek pohanky a chtěla jsem ji už konečně spotřebovat. Tyto palačinky jsou velice tenké a můžete je naplnit slanou i sladkou náplní. Já jsem zvolila jahodovou omáčku, kterou mám do zásoby připravenou v mrazáku. Před měsícem jsme totiž byly na samosběru v Berry servisu (Břežany) a tak jsem z části udělala několik krabiček jahodové omáčky. Omáčka je skvělá na palačinky, lívance i na zmrzlinový pohár. Počítám, že je do měsíce pryč😊.

Na přípravu palačinek Gallettes budete potřebovat – Loupanou pohanku nebo pohankovou mouku, polohrubou mouku, mléko a vajíčko. Pohanku jsem použila loupanou a pomocí elektrického mlýnku jsem pohanku namlela na mouku. Alespoň nemusím mít doma pohankovou mouku i loupanou pohanku. Mám jen loupanou pohanku a podle toho, co potřebuju ji použiju celou anebo namelu.

Podrobný návod najdete v článku: Jak si udělat domácí pohankovou mouku

Teď se pojďme vrhnout na ty palačinky

 

Suroviny (10 velkých palačinek):

  • 430g mléka
  • 150g polohrubé mouky
  • 100g loupané pohanky nebo pohankové mouky
  • 1 vejce vel. M (50 gramů)
  • Pomůcky: palačinkovač (nebo nepřilnavá pánev)

 

Palačinkovač:

Pro přípravu tenkých palačinek, které jsou krásně měkké je nejlepší použít palačinkovač. Já jsem si ten svůj pořídila před 3 lety a stále funguje. Stojí 799Kč, je to značka Rohnson (mám ho z Mall.cz). Výhoda je, že není nutné používat tuk a k povrchu se nic nepřilepí. Další věc je, že k tomu dostanete dřevěnou pomůcku na tvorbu palačinek. Pomocí této pomůcky můžete těsto uhladit do tenka. Chce to trochu cviku, ale výsledek stojí za to.

Jedna palačinka je hotová během chvilky, je krásně tenká a navíc jde pokaždé sundat. Nic se nelepí. Jestli máte rádi palačinky, určitě se to vyplatí, protože rozléváním do stran nikdy tak tenkou palačinku neuděláte.

Podívejte se, jak jsou palačinky krásně tenké:

 

Postup:

Pro výrobu pohankové mouky z loupané pohanky stačí nasypat pohanku do mixéru nebo elektrického mlýnku na kávu a rozmixovat na prášek. Prosijte a to co vám zbylo v sítu znovu rozmixujte. Použijte pouze prosátou mouku, ať v ní nejsou kousky pohanky.

Do mísy dejte polohrubou mouku, pohankovou mouku a vajíčko. Metličkou důkladně promíchejte, ať se vše pěkně spojí.

Těsto můžete nechat 10 minut odstát, já to ale většinou nevydržím a používám ho rovnou.

 

Postup v palačinkovači

  1. Palačinkovač zahřejte na stupeň číslo 3-4 (3/4 výkonu). Poprvé ho můžete potřít olejem a pak ho setřít papírovou utěrkou, to by mělo stačit.
  2. Doprostřed nalijte ½ hrnku těsta. Množství si můžete upravit, může se lišit podle velikosti palačinkovače.
  3. Ihned krouživým pohybem roztírejte dřevěnou stěrkou. Chce to trochu cviku, ale pak už to jde. Je třeba na stěrku trochu tlačit, aby se těsto rozlilo až do stran. Jestli máte nikde díry, stačí tam kápnou trošku těsta a rozetřít.
  4. Až palačinka na povrchu oschne – nikde nebude nic tekutého, můžete otáček. Palačinku pečte cca 2 minuty z každé strany. Musí zůstat měkká, proto se nesmí péct na tuku a taky se peče kratší dobu.
  5. Palačinku sundejte a dejte dělat další. Před nalitím ještě těsto promíchejte.

 

Postup v nepřilnavé pánvi

  1. Pánev můžete napoprvé potřít olejem a setřít papírovou utěrkou. Dejte ji zahřát na ¾ výkonu. Uvidíte, jaká teplota bude ideální. Za chodu to ještě upravíte😊.
  2. Doprostřed nalijte ½ hrnku těsta a nakláněním pánve rozlijte do stran. Kdyby bylo těsto moc husté, přidejte do něj mléko. Když bude tekutější, bude palačinka tenčí. Do pánve nalévejte jen tolik těsta, aby byla palačinka pěkně tenká.
  3. Až palačinka na povrchu oschne – nikde nebude nic tekutého, můžete otáček. Palačinku pečte cca 2 minuty z každé strany. Musí zůstat měkká, proto se nesmí péct na tuku a taky se peče kratší dobu.
  4. Palačinku sundejte a dejte dělat další. Před nalitím ještě těsto promíchejte.

 

Palačinky potírám rovnou na palačinkovači, ale jde to i po upečení. Když je palačinka upečená z obou stran, rozliju na ní ¼ hrnku jahodové omáčky, rozetřu do stran a poté palačinku složím. Nedělám je kulaté. Dám k sobě dvě protější strany a poté ze strany začnu překládat. Získám tak palačinku složenou do obdélníku. Tenhle tvar mi vyhovuje více, protože z palačinky náplň tolik nevytéká ven. Taky se to lépe jí.

 

Palačinky Gallettes se jí pomocí příboru (náplň by vám v ruce vytekla) a nejlépe chutnají ještě horké.

 

Studené jsou ale také vynikající. Můžete je naplnit tvarohem s cukrem, džemem nebo jinou oblíbenou náplní.

 

Jahodová omáčka

Bohužel jsem si nenapsala přesný recept, ale pravda je, že to beztak vždycky dělám od oka. Jen do malého hrnce nasypu čerstvé nebo mražené jahody. Přidám trochu vody a 5 minut povařím.

Potom jahody rozmačkám. Přidám cukr podle chuti a někdy i citrónovou šťávu pro zvýraznění chuti.

Když je omáčka moc tekutá, smíchám trošku kukuřičného škrobu nebo vanilkového pudingu se studenou vodou. Začnu 1 lžičkou škrobu/pudingu s 1 lžící studené vody. Když je to málo, ještě přidám. Vařím 2 minuty a je to. Náplň dávám do těchto palačinek ještě horkou, palačinky pak vydrží déle teplé. Za mě je lepší omáčku zahustit, nebude pak z palačinek tolik vytékat.

 

Palačinky najdete na talíř a posypte moučkovým cukrem.

Dobrou chuť!