SUROVINY
- 400g listového těsta – 1 balení (použila jsem mražené)
PŘÍPRAVA
Mražené listové těsto – těsto vyndejte z mrazáku a nechte ho v lednici nebo při pokojové teplotě zcela rozmrznout. Když vím, že budu péct druhý den, nechám ho přes noc rozmrznout v ledničce. Naopak když chci něco co nejrychleji upéct, dám těsto na kuchyňskou linku, kde je nejtepleji. Když už je trochu povolené, rozendám ho na 3 díly a zakryju, aby neoschlo. Rozdělené rozmrzává rychleji.
Těsto vyválejte na pomoučněném vále. Podle potřeby podsypávejte moukou.
Aby se těsto netrhalo, nedělejte ho moc tenké – minimálně čtvrt centimetru nebo klidně i vyšší. Nikdy jsem to neměřila, dělám ho tak vysoké jak mi to vyjde:-).
Těsto nakrájejte do požadovaného tvaru – většinou dělám čtverečky. Doprostřed dejte náplň, ale ne až k okraji. Je třeba nechat si místo na slepení. Pokud okraje omylem polijete náplní, setřete jí.
Před slepením okraje potřete namočeným prstem nebo mašlovačkou. Navlhčený těsto více lepí, nutné to ale není. Těsto přehněte přes náplň – získáte buď trojhránky anebo obdélníky, podle toho, jak těsto přehnete. Poté kraje ještě zmáčkněte, aby se nerozlepily Také můžete okraje promačkat vidličkou – jen lehce, abyste neprotrhli těsto. Pro šátečky k sobě přitiskněte protilehlé strany a ještě dobře zmáčkněte, aby se nerozlepily.
Nakonec potřete rozšlehaným vajíčkem. S vajíčkem bude povrch pěkně dozlatova upečený. Když nemám vajíčko, tento krok vynechám, jediné co se stane je, že budou fornetti světlejší:-).
Pečte v předehřáté troubě na 175 stupňů dozlatova 8-10 minut (záleží na troubě. Až pěkně zezlátnou vyndejte. Většinou ještě na poslední 2 minuty zapínám větráček s horním a dolním ohřevem (mám elektrickou troubu). S větráčkem budou mít fornetti ještě hezčí barvičku.
Ještě teplé fornetti posypte moučkovým cukrem.
Tip: Naposledy jsem dělala tvarohové fornetti a také fornetti s džemem z lesního ovoce. Na posypání jsem použila domácí práškový vanilkový cukr. Řeknu vám, že to bylo vynikající, lepší než když je sypu jen moučkovým cukrem. Recept kdyžtak najdete tady:
Takhle by to mělo vypadat. Pokud jste je nepotíraly vajíčkem, budou mnohem světlejší.
Náplně
Možností, čím fornetti naplnit je mnoho. Tady je pár tipů, co do nich můžete dát:-).
Nezapomeňte náplň nechat před plněním zcela vychladnout.
Borůvková náplň
Na tuto náplň je třeba použít malé české borůvky, nikoliv ty kanadské. Zkrátka ty co barví:-).
- 100g borůvek (čerstvé nebo mražené)
- 100ml vody
- 30g krupicového cukru
- 4 lžičky vanilkového pudingu – prášku
- 2 lžičky citronové šťávy
- 1 lžička vanilkového cukru
Borůvky, vodu, oba cukry a citrónovou šťávu přiveďte k varu. Borůvky rozmačkejte štouchadlem na brambory. Vanilkový puding rozmíchejte ve 2 lžících studené vody a přidejte do vroucí směsi. Puding náplň zahustí, takže nebude z fornetek vytékat. Vařte do zhoustnutí asi 2 minuty.
Borůvky také můžete na začátku společně s vodou rozmixovat a pak povařit se zbytkem surovin. Jestli doma nemáte štouchadlo na brambory, tak je to určitě rychlejší, než je mačkat vidličkou:-).
Jahodová náplň
- 150g jahod (čerstvé nebo mražené)*
- 60g krupicového cukru
- 50ml vody
- 4 lžičky vanilkového pudingu
- 1 lžička vanilkového cukru
*mražené jahody nechte předem povolit.
Jahody, vodu a oba cukry přiveďte k varu. Štouchadlem na brambory rozmačkejte jahody na pyré. Vanilkový puding rozmíchejte ve 2 lžících vody přidejte k jahodám. Vařte do zhoustnutí asi 2 minuty.
Povidlová náplň
- 150g povidel
- 30g krupicového cukru
- 1 lžíce rumu
- 1 lžička vanilkového cukru
- Špetka mleté skořice
Povidla utřete spolu s cukrem, vanilkovým cukrem a rumem. Přidejte i špetku skořice, povidla krásně okoření.
Samozřejmě můžete použít i samotná povidla, tohle je takové vylepšení. Pokud jsou povidla hodně sladká, klidně cukr vynechejte.
Nedávno jsem narazila na hodně tuhá povidla vyrobená pouze ze švestek, tedy bez cukru. Jelikož jsou hodně tuhá, nejsem si jistá, jestli se dají na tuto náplň použít. Tyto povidla bych spíše použila samotná, tak jak jsou.
Džem/marmeláda
- Ovocný džem nebo marmeláda
Tady není co řešit. Vyberte si oblíbený džem nebo marmeládu a fornetky s ní naplňte. Já nejvíce používám malinovou, jahodovou s kousky ovoce anebo lesní směs.
Skladování: v lednici nebo při pokojové teplotě v uzavřeném obalu
Trvanlivost: 3-4 dny, nejlepší jsou čerstvé.