Na podzim se stane dýně pravidelnou součástí jídelníčku. Některé si pěstujeme a hokaidó nám zase vozí jeden známý ze svého pole. Už mi docházely recepty na to, co z dýně udělat, tak jsem vyzkoušela něco nového. Nedělala jsem ani dýňovou polévku, omáčku nebo sušenky – tentokrát jsem pekla dýňový páj.

Dýňový páj je koláč s lineckým korpusem a náplní z dýňového pyré, třtinového cukru, skořice a koření. Jako koření jsem použila skořici, hřebíček a zázvor. Kdo chce, může použít i již namíchané dýňové koření. Koláč jsem si zamilovala po prvním kousku. Rozhodně na něj dejte čerstvě našlehanou šlehačku, protože s ní je ještě lepší.

Chtěla jsem koláč ozdobit, schovala jsem si trochu těsta a udělala z něj lístečky. Upekla jsem je zvlášť a koláč s nimi ozdobila. Jsou příjemně sladké a společně se šlehačkou koláč pěkně doladí. Tenhle koláč nejen svým vzhledem, ale i chutí perfektně doladí podzimní atmosféru. Už chybí jen hrnek horkého čaje v ruce, svařáku či horké čokolády.

 

 

Náplň

  • 440g pyré z dýně hokaido
  • 185g smetany ke šlehání*
  • 165g třtinového cukru
  • 1 a ½ lžičky mleté skořice
  • ½ lžičky soli (zvýrazní chuť)
  • ½ lžičky mletého zázvoru
  • ¼ lžičky mletého hřebíčku

(Slevový kód VERONIKA15 na všechno koření z www.korenikralu.cz )

*Kdo nemá šlehačku může použít 160ml 12% smetany a 25g rozpuštěného másla, funguje to stejně

 

Korpus

  • 325g hladké mouky
  • 230g studeného másla
  • 30g studené vody (4 lžíce)
  • 1 lžíce krupicového cukru (15 gramů)
  • ¼ lžičky soli

 

Forma: kulatá s vlnitým okrajem (moje je z Pepca za 59Kč nebo tak nějak)

 

Suroviny

Pár informací k surovinám, které jsem použila.

 

Třtinový cukr

Podle mě se do dýňových receptů hodí nejvíc cukr třtinový. Má takovou karamelovou chuť, a to mě na něm strašně chutná. Samozřejmě je i zdravější než bílý rafinovaný, to je příjemné plus.

Cukr jsem použila bio  ve Fair trade kvalitě z Fair trade centrum (web)

 

Koření

  • Mletý skořice: Použila jsem cejlonskou skořici, kterou jsem objevila na Koření králů. Je to jiný druh, než ta, co se prodává v obchodě. Podle mě je taková výraznější, chutná mi😊.

(Slevový kód VERONIKA15 na vše z www.korenikralu.cz )

  • Mletý zázvor: Momentálně používám většinu koření od firmy Koření králů. Pak už si kupuje jen chilli od Chillli Doctora. Koření mě totiž zaujalo příjemnou cenou, balením a kvalitou. Zaprvé si můžete vybrat, jestli chcete sáček nebo dózu a za druhé na každou dózu se dá dokoupit za 35Kč mlýnek. Každé koření v dóze tedy můžete proměnit na mlýnek. Zázvor mě překvapil výraznější a pikantnější chutí i vůní oproti tomu, co jsem dosud kupovala. Znamená to, že je sušený na nižší teplotu – je to vidět i na jeho světlejší barvě. Zatím nejkvalitnější zázvor, který chutná jako zázvor! Ty z obchodu jsou spíše hořké, a to není ono.
  • Mletý hřebíček: Pokud máte jen hřebíček vcelku, dejte celý sáček do elektrického mlýnku na kafe a namelte. Menší množství mu moc nejde, chcete to použít alespoň půlku sáčku. Možná to jde i v hmoždíři, s tím bohužel nemám zkušenost.
  • Dýňové koření: Namísto zázvoru a skořice můžete použít i dýňové koření. Na tohle množství bych použila 2 lžičky.

 

 

Příprava náplně

Recept na dýňové pyré najdete tady: Dýňové pyré

Koření dejte do hmoždíře a utlučte na prášek.

Vše na náplň smíchejte. Jestli se vám dýňové pyré nepovedlo úplně hladké, je lepší náplň rozmixovat.

 

Příprava korpusu

Máslo nakrájejte na kostky. Do kuchyňského robota nasypte mouku, cukr a sůl. Přidejte kostky másla a míchejte. Po chvilce přidejte po troškách vodu. Každá mouka saje trochu jinak, proto je možné, že budete vody potřebovat o trochu více.

Až se vše pěkně spojí, vyklopte těsto do mísy a dejte na hodinu do lednice ztuhnout. Teď by se vám s těstem špatně pracovalo, protože není tak tuhé.

Po hodině těsto vyklopte z mísy na pomoučněný vál. Vyválejte na velikost kulaté formy a připočítejte i okraje. Nejdřív si ale z těsta odeberte 50 gramů na lístky, které si pak uděláme.

Těsto opatrně přeneste do vymazané a vysypané kulaté formy. Pokud to nevyšlo, vymačkejte těsto až nahoru okrajů. Náplň se nemá dotýkat stěn a pouze těst, proto je to důležité.

Těsto párkrát propíchněte párátkem a dejte péct do středu předehřáté trouby na 175 stupňů Pečte 12 minut.

Vyndejte a nalijte do něj celou náplň.

Vraťte do trouby a pečte na 210 stupňů 15 minut a poté na 160 stupňů 35-40 minut.

Mezitím si z odebraného těsta vytvarujte lístky. Nemám na to vykrajovátko, tak jsem jen těsto vyválela a vykrájela nožem. Poté jsem dodělala čárky na listech. Listy jsem opatrně přenesla na plech vyložený pečícím papírem a potřela je rozšlehaným vajíčkem. Díky vajíčku budou mít pěknou barvičku.

Pekla jsem je dozlatova. Těsto mi vyšlo na 25 lístků. Dělala jsem různé velikosti.

Koláč jsem po vychladnutí dala ztuhnout do lednice na 2 hodiny.

Pak jsem ušlehala šlehačku a koláč s ní ozdobila. Přidala jsem i upečené lístky. Šlehačku ve spreji nepoužívejte, to není ono a navíc se za chvilku rozteče.

Tak tady je fešák:

Teď už ho stačí jen nakrájet

 

 

Poznámky k receptu

  • Korpus jsem uhladila pomocí navlhčené lžičky. Chtěla jsem, aby byl pěkně hladký a všude bylo stejně těsta. Stačí ponořit lžičku do vody a projet těsta. Po několika opakováních je krásně hladké. Musíte trochu tlačit, ale zase ne moc.

 

Dýňové pyré