Na těchto čokoládových vaflích si zaručeně pochutnáte! Jsem ráda, že se mi konečně povedly tak, aby vypadaly jako z obchodu. Tedy chuťově byla většina předešlých vaflí lepších než z obchodu, ale vzhledově to nebylo ono. Teď jsem na to konečně přišla! Zaprvé mi přijde, že pomohlo našlehání bílku a také jsem je ve vaflovači nechala o něco déle. Předtím jsem je vyndávala hned, jak bylo těsto pevné. Jenže tentokrát jsem na vafle zapomněla a věnovala se vaření. To je vždycky problém, když děláte více věcí současně. Nakonec to zapomenutí mělo za výsledek ty nejlepší vafle, který jsem kdy měla. Byly krásně upečené, na povrchu křupavé a uvnitř měkké. Příště už vím, že je nemám hned vyndávat.

A teď ještě zbývá to nejdůležitější, než se pustíte do pečení vaflí. S čím si vafle dáte?

Já jsem se nemohla rozhodnout, tak jsem každou vafli ozdobila jinak: domácí cheesecake zmrzlinou, malinovou omáčkou, arašídovým máslem a domácí nutelou. Skvělá je i šlehačka, rozpuštěná čokoláda nebo vanilková zmrzlina s malinovou omáčkou.

 

Suroviny na 8 vaflí:

  • 240g plnotučného mléka
  • 150g hladké mouky
  • 40g krupicového cukru
  • 25g hořkého kakaa
  • 1 vejce vel. M
  • 1 lžička instantní kávy
  • 1 lžička kypřicího prášku do pečiva (2 gramy)
  • ½ lžičky jedlé sody
  • ¼ lžičky soli (zvýrazní chuť čokolády)

Pomůcky: vaflovač*

 

Kypřicí prášek používám bezfosfátový. Sehnala jsem ho na www.biosfera.cz

 

Nemáte vaflovač? Další možnost je použít silikonové formy na vafle. Sehnala jsem je v Lidlu. V sadě jsou 2 formy na 4 vafle. Jen do nich těsto nalijete a dáte je péct do trouby. Cenu si přesně nepamatuju, ale určitě to bylo do 200 korun.

 

Postup:

Nejdříve oddělte žloutek od bílku. Bílek vyšlehejte do tuha, budeme potřebovat pevný sníh. Poznáte to tak, že když vytvoříte špičku, neohne se. Nebo si můžete dát misku nad hlavu a zkusit ji otočit, ale raději bych to nezkoušela:-D. Jednou jsem to totiž zkusila (ze srandy) a zapomněla jsem, že je miska silikonová. K tomu se nic nepřilepí, a tak mi sníh přistál na hlavě. Stane se no…

V misce smíchejte mouku, hořké kakao, kypřicí prášek, jedlou sodu, sůl a kafe, tedy vše suché. Promíchejte a přidejte žloutek a mléko. Těsto promíchejte, ať v něm nejsou hrudky a pak teprve vmíchejte sníh z bílku.

Vaflovač zapněte a nechte zahřát. Před první vaflí vždy vaflovač potřu málem nebo oleje, jen pro jistotu. Pak už to nebylo nutné. Doprostřed nalijte těsto a zavřete. Já jsem doprostřed dala 2 polévkové lžíce těsta a bylo to akorát. Někdy vafle roztírám do stran stěrkou, ale zjistila jsem, že to většinou není nutné. Stačí těsto zmáčknou a ono už se samo rozlije do stran.

Vafle pečte, dokud nebudou vypadat jako na obrázku. Každý vaflovač peče asi trochu jinak. U mě to bylo tak 3-4 minuty strana? Vyndejte vafli, nechte a uvidíte, jestli jí tam ještě máte vrátit. Příště to musím změřit. Vafle během pečení otáčím, přijde mi, že jsou pak upečené lépe.

Opakujte, do spotřebování těsta.

 

 

Tohle nádherné prkénko z buku vyrobila firma Benoble: www.benoble.cz.

Když nyní zadáte do objednávky kód ZIJEMEHOMEMADE, dostanete 15% slevu. Vybrat si můžete prkénka s vlastním motivem, jménem anebo s celé nabídky osobních dřevěných dárků.

 

Tady je vidět rozdíl mezi vaflí pečenou více a vaflí pečenou méně. Nalevo je pečená déle, vypadá nádherně. Napravo je pečená méně, hned jak bylo těsto pevné, tak jsem ho vyndala. To je rozdíl, co? I taková blbost jako pár minut navíc může takto ovlivnit výsledek.

Vlevo: vafle pečená déle                              Vpravo: vafle pečená kratší dobu

 

Vafle podávejte se zmrzlinou, omáčkou z lesního ovoce, šlehačkou, rozpuštěnou čokoládu, domácí nutellou, arašídovým máslem…

Vafle s domácí zmrzlinou

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: 3 dny. Když jsou vafle déle uložené v lednici, nejsou už tak dobré. Proto je dávám rozehřát do trouby nebo zpátky do vaflovače.