Když jsem byla v pořadu Sama doma, ptala se mě moderátorka na to, co znamená název Žijeme homemade. Uvědomila jsem si, že jsem vám vlastně tento název nikdy pořádně nevysvětlila. Znamená to, že se s Jardou snažíme žít co nejvíce homemade – tedy domácí výrobou. Homemade kosmetika, úklidové prostředky, suroviny na vaření, domácí kuchyně…tedy prakticky vše. Dokonce jsme si vyráběly i sádrové lišty na podlahu, kovové obložky na dveře, parapety a plno dalších věcí. Ty poslední věci přesněji řečeno vyrábí Jarda, je to klempíř, ale kromě komínů toho umí vyrobit mnohem více. Jako dárky jsem od něj dostala různé formy na pečení, kovová brčka a další vychytávky do kuchyně. Oba nás to baví a proto jsme se vydali touto cestou. Není to ovšem jen o zábavě, také se sněžíme snížit množství odpadů – nekupovat, co není nutné.
Tento blog je vlastně takový deníček. Sdílím s vámi mé nové recepty a cesta, jak postupně kupované nahrazuji za doma vyrobené. Vyrábím si i různé úklidové prostředky a dnes mám pro vás recept na čistič koupelen.
Na co tento čistič použít:
- Umyvadlo, vana
- Dlaždičky
- Koupelové skříňky
- Prakticky na celou koupelnu:-)
- Vyčistí usazenou mastnotu a špínu.
- Ocet povrch desinfikuje, naleští a odstraní i nepříjemné pachy.
Když přidáte i citronovou silici, bude mít čistič bělící účinky. Neznamená to ale, že by vám šedé dlaždičky vybledly jako po Savu, nebojte. Jen to pomůžete umyvadlu a vaně získat bělejší barvu:-). Kromě toho bude vaše koupelna krásně vonět po citrónech.
SUROVINY
- 200g kvasného lihového octa
- 100g Jaru na nádobí
- Obal – používat starý obal po sprchovém gelu
*nebo jiný prostředek na nádobí. Pro eko čistič použijte nějaký ekologický prostředek na nádobí. Pravda je, že Jar na špínu a mastnotu opravdu vynikající a proto ho ráda používám.
Volitelně:
- 10-30 kapek citrónové silice – pro bělící účinky a vůni citronu (prodává například www.ekokoza.cz)
Obměny
Postup
- Jar a ocet nalijte do misky a pomalu promíchejte. Nejlepší je lžíce nebo vařečka (metlička jar akorát napění). Já jsem tentokrát použila Jar s granátovým jablkem, takže má čistič růžovou barvu. Předtím jsem používala Jelena na nádobí a ten je zase bez barvy.
- Když máte promícháno, přelijte prostředek do čisté lahve. Jako obal jsou skvělé obaly od sprchového gelu nebo šamponu. Mají ve víčku díru, kterou se čistič dobře dávkuje. Na sprejovku je obal moc hustý. Použít se dá i sklenice (zavařovačka nebo na klip), jen se to hůř nalévá na houbičku – ideální je nějaká odměrka.
Použití:
- Čistič koupelen naneste na houbičku a naneste na to, co chcete umýt. Abyste nemusely prostředku používat tolik, je lepší povrch předem navlhčit. Já nejdříve vanu osprchuji a pak teprve nanáším, umyvadlo poliju vodou.
- Nově používám kartáč od firmy Tierra Verde. Povrch navlhčím, pokapu čističem a poté vydrhnu kartáček.
- Povrch důkladně vydrhněte a v případě většího znečištění nechte i působit. Čistič je výborný na umyvadla, vanu, koupelnové skříňky, sprchový kout, kachličky, ale i kuchyňský dřez nebo linku. Zkrátka vše co potřebujete umýt. Pak už jen opláchněte vodou nebo otřete vlhkým hadříkem.
- Koupelnové skříňky myju navlhčeným hadříkem s troškou čističe. Vydrhnu je a pak suchým hadříkem vyleštím do sucha.
- Používám i na umytí pračky (zvenku). Kromě toho je skvělý i na kuchyňský dřez, kuchyňskou linku a další povrchy.
Skladování: při pokojové teplotě
Trvanlivost: několik měsíců. Měl by vydržet i rok. Při prvních známkách plísně nebo zápachu prostředek vyhoďte (může se to stát při vniknutí vody do prostředku).