Asijskou kuchyni mám moc ráda. Je plná zajímavých chutí a kombinací. Momentálně ujíždím na vietnamské polévce Pho (recept).
Vietnamská polévka Pho
Další nová závislost jsou knedlíčky. Napařované knedlíčky plněné vepřovým nebo kuřecím masem a zeleninou. Dělám k tomu pálivou, nepálivou anebo arašídovou omáčku a potom je do ní namáčím. Pokaždé je dělám trochu jinak – použiju různou zeleninu, koření, přidám chilli nebo je naopak udělám nepálivé…recept si můžete upravovat podle chuti nebo aktuálního stavu ledničky😊.
Recept je mnohem jednodušší, než vypadá. Jen připravíte náplň, naplníte knedlíčky a dáte napařit. Tyhle knedlíčky akorát s kuřecím masem jsem dělala i na Silvestra, akorát u nás byla Jardova babička. Je jí skoro 90 let a pořád je to čiperka. Sice to jídlo neznala, ale hrdinně ochutnala. Chutnaly jí tolik, že si ještě nechala zabalit další knedlíčky k obědu. Nedivím se, že jí chutnaly, vždyť jsou tam samé dobré věci – maso, cibule, kápie nebo jiná zelenina.
Suroviny:
- 500g vepřového masa (libové – kýta apod.) nebo kuřecí prsa
- 2 velké cibule
- 30g sójové omáčky
- 2 mrkve nebo 1 kápie
- 2 lžíce krupicového cukru (25 gramů) – lze vynechat, máme rádi sladší chuť, která se pak skvěle hodí k omáčce
- 1/2 lžíce oleje (použila jsem slunečnicový, ale jistě by byl skvělý i sezamový)
- 1 lžička soli (7 gramů)
- Volitelně: ¼ lžičky prášek z jalapeňo papriček od Chilli Doctor
+
- 3 balení těsta na knedlíčky
Těsto na knedlíčky
V pražské tržnici Sapa v obchodě Tamda food jsem za 35Kč sehnala připravené těsto na čínské knedlíčky. Mají ho tam v mrazáku. Jen ho necháte rozmrazit, rozložíte na vál a rovnou plníte. Dá se udělat i domácí, momentálně na těstě pracuju, tak až s ním budu spokojená, přidám recept.
Postup:
Cibuli nakrájejte na kostičky.
Já jsem si na pomoc vzala ruční sekáček, ráda si to brečení nad cibulí odpustím. Objevila jsem ho u Tescomy (odkaz).
Mrkev oloupejte a nakrájejte na mini kostičky.
Ve woku zahřejte trochu oleje, přidejte cibuli a mrkev. Opékejte 5 minut, až trochu zezlátnou.
Přidejte očištěné maso nakrájené na kostičky. Míchejte, dokud maso nebude hotové.
Nakonec přidejte sójovou omáčku, sůl, cukr a jalapeňo. Promíchejte a odstavte.
Nyní vše nakrájejte na co nejmenší kousky. Když to nepůjde, tak nevadí, ale je to lepší. Pomohla jsem si ručním sekáčkem, i když ten elektrický by na to byl asi lepší (musela jsem to dělat postupně, abych ho neztrhla). Zase to ale nemá být pyré, jen hodně malé kousky.
Těsto nechte rozmrazit. Rozložte ho na linku. Na tohle množství náplně to bude chtít 3 balení těsta.
Náplň rozložte doprostřed každého knedlíčku. Připravte si misku s vodou a mašlovačku. Poté potřete půlku těsta (jen okraje) a přehněte. Voda funguje jako lepidlo, díky tomu bude knedlíček držet pohromadě. Zjistila jsem, že je nejlepší potřít si 20,30 knedlíčků a pak se vrátit k tomu prvnímu. Přebytečná voda se mezitím vsákne a zbyde jen lepivé těsto. Vždy potírejte jen půlku, ať se to pěkně přilepí.
Okraje ještě můžete zmáčknout vidličkou, nutné to ale není. Zkoušela jsem je jen přehnout a úplně to stačilo. Další možnost je z knedlíčku udělat šáteček – přitisknout k sobě protilehlé kraje (na fotce uprostřed).
Knedlíčky dejte do parního hrnce, zapněte a napařujte 7 minut. Mám parní hrnec – má 3 patra. Knedlíčky jsem dělala na třikrát, aby se tam vešly.
Sladká omáčka ke knedlíčkům:
- 150g vody
- 70g krupicového cukru
- 20g sójové omáčky (použila jsem tmavou)
- 15g kukuřičného škrobu (2 lžičky)
- ¾ lžičky soli
Pálivá omáčka ke knedlíčkům
- 150g vody
- 60g krupicového cukru
- 20g sójové omáčky (použila jsem tmavou)
- 15g kukuřičného škrobu (2 lžičky)
- ¾ lžičky soli
- ½ lžičky jalapeňo prášku od Chilli doctor nebo jiného mletého chilli (každé je jinak silné, proto ho přidávejte postupně)
Příprava omáčky:
Dvě lžíce studené vody smíchejte s kukuřičným škrobem. Dobře rozmíchejte.
Zbytek vody přiveďte k varu. Přidejte sójovou omáčku, cukr, jalapeňo, sůl, a nakonec vmíchejte i škrob rozmíchaný ve vodě.
Za stálého míchání vařte 2 minuty nebo do zhoustnutí omáčky.
Knedlíčky podávejte s omáčkou. Uchopte je čínskými hůlkami, namočte do omáčky a můžete se do toho pustit😊.
Dobrou chuť!
Poznámky:
- Knedlíčky neskladujte na druhý den. Těsto se pěkně lepí a už je od sebe nebo od talíře neodlepíte bez roztrhnutí knedlíčků. Lepší je schovat si těsto i náplň na druhý den a připravit až před jídlem, aby byly čerstvé.
- Místo mrkve nebo kapie můžete použít i jinou zeleninu. Můžete ji i zcela vynechat. Už je tam cibule a to úplně stačí.