Dneska mám pro vás recept na celozrnný chléb. Základem je celozrnná špaldová mouka a tsampa. Pro ty, kteří z vás ještě o tsampě neslyšeli – všechno o tsampě najdete v tomto článku: Článek o tsampě? Ve zkratce se jedná o pražený mletý ječmen. Má skvělou oříškovou chuť a také vysoký obsah minerálních látek, vitaminů a vlákniny.
Dále v chlebíku najdete ovesné vločky a tři druhy semínek: chia, slunečnici a len. Jak vidíte na fotce, nejedná se o klasický chléb. Doma mu říkáme knackebrot nebo křupavý chléb.
Můj nejoblíbenější způsob, jak si ho vychutnat je se žervé a cherry rajčátky. Je to jednoduché a přitom taková dobrota! Když chlebík nakrájíte na menší čtverečky, potřete žervé, přidáte kousek šunky a nakonec rajčátko, budete mít hotovou svačinku pro návštěvy anebo na různé oslavy.
Chleba je nekynutý, o to je jeho příprava rychlejší. Navíc na něj nebudete potřebovat droždí.
Tak jdeme na to😊.
Suroviny:
- 230g studené vody
- 100g celozrnné špaldové mouky
- 50g tsampy
- 25g jemných ovesných vloček
- 20g slunečnicových semínek (loupaných)
- 10g mletých lněných semínek
- 10g/ 1 lžíce chia semínek
- Na ozdobu: ovesné vločky, černý sezam
Tsampa
Tsampa je prášek z namletého ječmene. Připravíte z ní kaši, lívance a mnoho dalších sladkých i slaných jídel. Více o tsampě najdete na: O tsampě.
Zadejte při objednávce tsampy z ProTibet kód VERONIKA15 a dostanete 15% slevu. Inspiraci na to, co z ní připravit najdete pod tímto receptem. Dá se z ní připravit kaše, kuličky a mnoho sladkých i sladkých pečených i nepečených jídel.
Článek, kde se dozvíte všechno o tsampě: https://www.zijemehomemade.cz/tsampa-tradicni-tibetsky-pokrm/
Celozrnná špaldová mouka
Mouku mám z Biosféry www.biosfera.cz. Mají tam obrovskou nabídku zdravých potravin. Mrkněte na to a uvidíte sami😊.
Mletá lněná semínka:
Mletá lněná semínka jsem objevila, stejně i jako plno dalších zajímavých potravin na www.biosfera.cz. Ideální do pečiva i k přípravě lněné náhrady za vajíčko. Fotka se mi bohužel ztratila, jestli se objeví, tak ji sem hned přidám:-).
Postup:
Všechny surovin smíchejte dohromady.
Velký plech vyložte pečícím papírem. Těsto na něj vylijte a rozetřete do stran.
Až bude těsto rovnoměrně rozetřené, posypte ho ovesnými vločkami a sezamem. Můžete přidat i další semínka.
Pečte v předehřáté troubě na středním roštu 30 minut. Poté celý plát chleba otočte. Nakrájejte ho na větší čtverce a pečte dalších 30 minut. Pokud je chleba ještě přilepený k papíru, pečte ho o 10 minut déle, teprve poté otočte.
Takto vypadal chléb před otočením. Ještě není tak křupavý, proto je ideální čas na nakrájení chleba. Po upečení už by to tak jednoduché nebylo:-).
Chléb nechte vychladnout a uložte do dózy.
Jak dlouho chléb vydrží? Záleží na tom, jak moc chléb upečete. Pokud ho necháte měkčí, bude trvanlivost o něco kratší, řekla bych tak týden? Pro jistotu ho můžete dát do lednice.
Když chleba upečete více, necháte ho zcela vychladnout na mřížce a pak ho dáte do uzavřené dózy, měl by vydržet asi měsíc. Na chlebu se nemá co zkazit, proto vydrží opravdu dlouho.