Tento recept sem dávám s obrovskou pýchou. Povedlo se mi totiž vychytat butter chicken tak, aby chutnalo jako z mé oblíbené restaurace a možná i o něco lepší😊. Znáte to, když si něco uvaříte doma, je tam něco navíc, co nejde popsat, a to je to, proč vám to chutná více i kdybyste použili stejné suroviny jako restaurace nebo jaké použila vaše kamarádka, když jste u ní byla na večeři. Je to asi ta radost, že jste jídlo uvařili a že se povedlo…něco tam prostě je.
Butter chicken jsem objevila teprve před půl rokem a mrzí mě, že jsem ho objevila až tak pozdě. Je to jedno z nejlepších jídel, které jsem kdy v životě jedla a ne, to nepřeháním. Krémová hustá omáčka, velké kousky kuře a k tomu čerstvé upečený chléb naan nebo parathy. Jak už název jídla napovídá, je omáčka zjemněná máslem a možná právě to jí dává tu dokonalou chuť. Dále v omáčce najdete pasírovaná rajčata a zázvor. Zajímavou chuť dodává jídlu skořice, kardamom a koření garam masala. Nechybí ani chilli, lze vynechat, ale já mám ráda pálivé, takže ho tam dávám.
Zajímává vás indická kuchyně? Chcete ochutnat něco nového nebo jen máte doma kuřecí maso a nevíte co z něj udělat? Vyzkoušejte jedno z nejznámějších indických jídel Butter chicken v překladu máslové kuře. Je to vynikající, a navíc se jedná o velmi jednoduchý a rychlý recept.
Proč je i sůl v gramech?
Jelikož chci tento vynikající recept pokaždé zopakovat stejně a že ho budu opakovat hodně často, vše jsem si poctivě navážila. Přeci jen ty gramy jsou přesnější a výsledek je pokaždé stejně dobrý jako minule. Kuchyňskou váhu beru jako nutnost, tedy alespoň v mém případě. Stačí dát toho či onoho méně a výsledek je úplně jiný. Jestli tedy máte váhu, určitě doporučuju následovat můj recept v gramech. Třeba si nakonec recept upravíte, ale opět si to, co přidáte/změníte navažte a recept opravte. Vytvoříte si ideální recept právě pro vás a nebudete muset pokaždé půl hodiny strávit dochucováním, abyste dosáhli stejné chuti jako minule nebo protože zachraňujete pokažený recept, když dáte něčeho moc.
Často se v receptech uvádí lžičky. Ale lžičky máme každý trochu jiné, jinak je plníme, pokud použijete lžičky, nemusí být výsledek úplně přesný. Jedině, že si koupíte odměrky, ty jsou dobré – je to sada kde je 1 lžička, 1 lžíce, ½ hrnku apod. Koupila jsme to v Tescu, ale mají to i jinde. Já jsem je použila, takže pokud je použijete také, měl by být výsledek stejný. Jestli si pořizovat váhu, odměrky jsou také dobré řešení.
Suroviny:
- 500g kuřecích prsou (můžete použít i více)
- 500g pasírovaných rajčat
- 120g žluté cibule
- 75g másla
- 20g krupicového cukru (5 lžiček)
- 15g kukuřičného škrobu + 30g studené vody
- 13g soli (2 lžičky)
- 11g strouhaného zázvoru (3 lžičky)
- 10g koření Garam masala (4 lžičky)
- 2 lžíce másla na osmažení cibule
- 1 a ½ stroužku česneku (15 gramů)
- 1 lžička mleté skořice
- ¾ lžičky chilli – používám Ancho chilli (prodává Chilli doctor)
- ¼ lžičky mletého kardamomu
Příloha: Naan, parathy nebo rýže
Jaké chilli použít?
Těch možností je mnoho, protože je na výběr tolik druhů chilli. Já nejčastěji používám Ancho chilli, skvěle se do tohoto jídla hodí. Když chci jídlo ještě pálivější použiju prášek z Habanero papriček, to je silnější. Příště bych zase chtěla zkusit chipotle – ta uzená chuť by se do jídla podle mě hodila. Množství samozřejmě záleží na vás. Klidně chilli přidejte až na konci a uvidíte, kolik ho nakonec dáte.
Minule jsem zase použila kajenský pepř. Baví mě, jak je každé chilli jiné a ovlivní chuť jídla. Můžete zkoušet pokaždé jiné.
Různé druhy chilli prášků prodává: Chilli doctor (web)
Postup
Na pánvi zahřejte trochu ghí nebo oleje (používám Wok). Přidejte kuřecí maso nakrájené na velké kostky. V Indii se maso krájí jedině na velké kostky, aby byly v jídle pěkně vidět. Míchejte a opékejte, dokud maso nebude zcela hotové. Poté maso vyndejte a dejte ho někam bokem na talíř, abyste si v pánvi mohly udělat omáčku. Dejte ho do hrnce a zakryjte pokličkou, aby mezitím moc nevychladlo.
Cibuli nakrájejte nadrobno. V pánvi nyní zahřejte 2 lžíce másla a cibulku na něm 3 minuty opékejte.
Dále přidejte utřený česnek, koření Garam masala, utřený zázvor, skořici, mletý kardamom, chilli a míchejte necelou minutu. Koření se pěkně rozvoní. Po minutě přidejte i pasírovaná rajčata, cukr a sůl.
Omáčku nyní rozmixujte tyčovým mixérem anebo v mixéru. Měla by být krásně hladká, bez kousků.
Rozmixovanou omáčku nalijte zpátky na pánev a přiveďte k varu. Mezitím si v malé misce rozmíchejte 15 gramů kukuřičného škrobu s 30g studené vody. Dobře rozmíchejte a za stálého míchání vlijte do vroucí omáčky. Omáčka začne okamžitě houstnout. Povařte jí 2 minuty, přidejte maso, a ještě krátce zahřejte.
Podávejte v misce položené na talíři s naanem nebo parathami. Rýže je taky chutná příloha, ale za mě vyhrává na celé čáře naan nebo parathy.
Zajímavost
V Indii se příbor nepoužívá. Jen si utrhnete kousek naanu nebo parathy a naberete jím maso a omáčku. Troška cviku a zvládnete to i bez toho, aniž byste si zašpinili ruce😊. V Indii to samozřejmě neřeší, tam se jí rukama i rýže.
Další věc je, že se maso do těchto jídel krájí na velké kousky, a ne na menší kostky jako u většiny našich jídel. Zase je tak maso v omáčce pěkně vidět.
Omáčku dejte do misky, položte jí na velký talíř a na něj položte naan. K tomu misku okurkové raity a čaj masala. Je to vynikající večeře.
Kromě naanu jsem ještě dělala cibulové bhaji jako předkrm. Jsou to placky z cibule a cizrnové mouky. Nenlépe chutnají ještě teplé a ideálně i s okurkovou raitou.
Bylo to výborné! 👍Moc děkuji za recept 😊
Tak to mám obrovskou radost! Jsem moc ráda, že vám chutnalo:-)
Krásný den
Verča