Vyrobit si vlastní bujón do polévky toužím už dlouho. Už jsem to mnohokrát zkoušela, ale výsledek nedopadl dobře. Kdo si počká, ten se dočká a já tak jsem se konečně dočkala…

V létě se mi konečně povedlo namíchat bujón, který mě i celé rodině chutná. Když nemáte zeleninový nebo jiný vývar, stačí použít vodu a přidat domácí bujón. Polévka je vynikající, zeleninová. Hodně lidí používá bujón v kostce, ale ten neobsahuje nic dobrého. Já se těmhle kostkám snažím vyhýbat, co to jde. Nejlepší je samozřejmě poctivý domácí vývar, ale ne vždy ho má člověk po ruce (není zelenina, zjistíte, že už žádný v mrazáku nemáte, nechce se vám s ním vařit…). Pak se vám tento bujón bude určitě hodit.

Základem tohoto bujónu jsou pivovarské kvasnice. Objevila jsem je u pangamin.cz. Pivovarské kvasnice mají chuť jako nutriční droždí, a to se do bujónu ve většině případů používá. Není to to samé, ale chuť to má hodně podobnou. Jsem si jistá, že s nutričním droždím dostáhnete stejně dobrého výsledku.

Jak vlastně chutnají pivovarské kvasnice? Mají takovou zeleninovou chuť, výraznou, právě tato suroviny je klíčem k úspěchu a dodá polévce její chuť. Dále jsem přidala sušenou cibuli, česnek, papriku, kurkumu, tymián, libeček a třtinový cukru (zvýrazňuje chuť). Kvasnice tam musí být určitě a se zeleninou i bylinkami si už můžete vyhrát. Určitě se dá udělat na tisíce variant, například houbový – tam bych dala prášek ze sušených hub, česnek a kmín. Postupně budu zkoušet další, tak uvidíme, jak se mi to povede. Hlavní je, že už mám konečně ten vymodlený bujón a i když nemám po ruce vývar, mohu si uvařit vynikající polévku. Je podzim a ten se bez polévky zkrátka neobejde.

 

Suroviny:

  • 60g pivovarských kvasnice*
  • 30g třtinového cukru
  • 8g sušené cibule – prášek (2 lžičky)
  • 5g libečkového prášku (4 lžičky)
  • 5g sladké papriky (2 lžičky)
  • 4g sušený česnek – prášek (3 lžičky)
  • ½ lžičky mleté kurkumy
  • ½ lžičky sušeného tymiánu

 

*Nutriční droždí je pivovarským kvasnicím chuťově velice podobné. Dá se koupit v prodejnách se zdravou výživou. Až mi bujón dojde, také to zkusím. Možná bude jiné dávkování, ale to lze upravit.

 

Do receptu budete potřebovat cibulový, česnekový a libečkový prášek. Stačí plátky cibule a česneku rozložit do sušičky a sušit na 50 stupňů po dobu 12 hodin. To samé platí pro libeček. Vše odděleně rozmixujte a uložte nejen do toho receptu, ale i do dalších. 

Libečkový prášek

 

Určitě jste si všimli toho krásného prkénka  z bukového dřeva. Nechala jsem si ho udělat s logem této stránky. Kdybyste taky chtěli takové prkénko s vlastním motivem pro vás nebo někoho z rodiny, mrkněte na www.benoble.cz.

Když zadáte kód zijemehomemade, dostanete 15%. Sleva platí na celý sortiment dárků ze dřeva:-).

 

Postup:

Všechny suroviny dejte do misky a dobře promíchejte. Přesypte do zavírací sklenice.

 

Dávkování: 10g bujónu na 1 litr vody. Ochutnejte a případně upravte podle chuti. Bujón přidávám na začátku a dobře promíchám.

Polévka po přidání domácího bujónu není průhledná, ale to na chuti nic nemění.

 

Poznámky:

  • Pivovarské kvasnice by se správně neměly vařit, protože jsou velice zdravé a stejně jako u medu tím ničíte prospěšné látky. V některých receptech se ale kvasnice používají kvůli jejich chuti a vaří se, to je i tento případ. Pokud chcete zachovat maximum prospěšných látek v pivovarských kvasnicích, můžete ho přidat až po odstavení z plotny.
  • Kdyby vám vadila forma vloček, můžete bujón rozmixovat na prášek.