Buchtičky se šodó patřily mezi mé nejoblíbenější jídlo ve školní jídelně. To jsem si chodila i přidat, což jsem skoro nikdy nedělala. A když jsem byla hodně milá paní kuchařky, přidaly mi dokonce i dvakrát:-D. Z domova jsem tohle jídlo neznala, protože ho rodiče nedělali, poprvé jsem na to koukala jak puk. Buchtičky s teplou vanilkovou omáčkou? Co to je? Přitom je to tak dobré. Stačilo první sousto a já se do tohohle jídla zamilovala.

Všichni tomu říkají (včetně mě) buchtičky se šodó, ale to šodó je ve většině případů vanilková omáčka, a proto jsem i tento recept pojmenovala buchtičky s vanilkovou omáčkou. Na pravé šodó se teprve chystám. Zatím místo toho dělám (asi jako většina lidí) omáčku z vanilkového pudingu, másla a mléka. Jsem zvědavá, jaký je mezi těmito dvěma omáčkami rozdíl. Mám takový dojem, že jsem totiž pravé šodó ještě nikdy v životě neochutnala.

A co vy, máte rádi buchtičky se šodó/vanilkovou omáčkou, krupicovou kaši a další podobná sladká jídla? Já je miluju, jen je beru spíše jako dezert, a ne jako hlavní jídlo. Proto k tomu ještě vždycky vařím slané hlavní jídlo. Nevím proč, ale sladké jídlo si k obědu nebo večeři úplně nedovedu představit. Prostě tam vždycky musím mít ještě něco slaného. Zajímalo by mě, jestli jsem jediná anebo to máte někdo stejně😊.

 

 

Kynuté buchtičky

  • 500g hladké mouky
  • 300ml mléka
  • 135g změklé hery
  • 2 žloutky
  • 1 sušené droždí
  • máslo na potření

forma: vyšší pekáč 

 

Kynuté buchtičky

Vše smíchejte, vypracujte těsto a nechte hodinu kynout. Z těsta vyválejte hada (podle potřeby podsypávejte moukou) a nakrájejte na malé kousky.

Buchtičky rozložte na plech. Mašlovačkou je ze všech stran potřete rozpuštěným máslem, aby šly po upečení snadno oddělit. Počítejte s dvojnásobným objemem a podle toho je udělejte velké. Někdo dává buchtičky natěsno a buchtičky jsou pak hodně vysoké. Já mám raději nižší, takže dělám rozestupy, aby nešly tolik do výšky.

Pečte na 175 stupňů 15-20 minut do nazlátlé barvy ve středu trouby. Když je upečete do hnědé barvy, jsou už dost tvrdé, lepší jsou tedy světlejší ( i když ne vždycky to člověk uhlídá:-).

Na pečení používám je vyšší pekáč. Já konkrétně používám silikonovou formu s vysokými okraji. Je to poloviční velikost. Na velký plech bych použila dvojnásobné množství.

 

Poznámka: Když chci buchtičky extra měkké, klidně je peču do světlé barvy. Uvnitř jsou stejné jako ty pečené déle, ale na povrchu jsou světlejší a krásně měkké. I takto tedy mohou buchtičky vypadat:

 

Vanilková omáčka

  • 300ml plnotučného mléka
  • 45g krupicového cukru
  • 15g vanilkového pudingu
  • 2 lžíce másla pro zjemnění omáčky
  • 1 vanilkový cukr*

*Pokud vynecháváte, přidejte ještě trochu cukru

Množství omáčky – vystačilo mi to na 2 porce. Podle toho, kolik chcete porcí, upravte množství omáčky.

 

Vanilková omáčka

Omáčka se připravuje stejně jako klasický puding. Z mléka odeberte třetinu a zbytek přiveďte k varu v malém hrnci.

Než se mléko začne vařit, smíchejte odebranou třetinu s pudingovým práškem a oběma cukry.

Za stálého míchání vlijte do vroucího mléka. Míchejte po dobu 2 minut, přidejte 2 lžíce másla a odstavte.

Omáčku nalijte na talíř, přidejte buchtičky a můžete podávat.

 

Obměny receptu

  • Malinové buchtičky: Buchtičky nandejte na talíř, přidejte vanilkovou omáčku a nakonec posypte malinami. Použila jsem mražené maliny, které se dají krásně rozdrobit. Kombinace malin a vanilky je vynikající. Příště bych chtěla zkusit použít mléko 1:1 se smetanou na vaření, aby byla omáčka smetanovější.
  • Pravá vanilka: Místo vanilkového cukru můžete použít i pravý vanilkový lusk. Na výše uvedené množství bych použila 1 lusk, ale půlka bude také stačit. Lusk rozřízněte nožem a špičkou nože vyškrábněte semínka. Semínka a také lusk vhoďte do mléka a dále postupuje podle návodu. Před podáváním nezapomeňte vyndat lusk.
  • Různé pudingy: Místo vanilkového můžete použít i čokoládový, karamelový nebo jiný puding. Do čokoládového bych ještě přidala trošku hořkého kakaa nebo pár kostek čokolády.
  • Ovoce: Omáčku posypte malinami, borůvkami nebo jiným ovocem, tím nic nezkazíte. Naopak, jídlo pak bude takové svěžejší.

 

 

Proč se puding vaří 2 minut?

Škrob má svoji typickou chuť. 2 minuty jsou doba za kterou ztratí svoji škrobovou chuť a ani o něm v omáčce nebudete vědět.

TIP

Nechce se vám péct s buchtičkami? V Tescu, Bille a dalších obchodech koupíte kolem 30 korun balík upečených buchtiček.  Omáčku máte hotovou hned, stačí jen přidat buchtičky a pustit se do jídla. Pokud máte takový lazy den, nechce se vám nic dělat, tak to neřešte a kupte si je.