Boloňské špagety jsou sázka na jistotu. Nikdy nezklamou a není na nich co zkazit.. Dělám je asi po sté a proto mám recept vypiplaný, jak jen to jde. Vše jsem si zapsala a tak vám mohu předat recept, kde je vše přesně popsané a odvážené. Pokaždé tak dosáhnete stejného výsledku.
Oproti tradičním boloňským špagetám se můj recept liší tím, že neobsahují červené víno. Za to se velice omlouvám. Doma víno nepijeme a je mi líto kupovat víno jen do špaget a zbytek vylít. Víno nepiju od té doby, co jsem k 18 narozeninám dostala krabicáka a skoro celého ho vypila. To víno chutnalo jako tetrapak, prostě jako ten obal na víno/mléko…ne, už nikdy! Věřte mi ale, že je omáčka vynikající i když víno neobsahuje. No a kdyby vám tam náhodou chybělo přidejte 200ml červeného vína společně s rajčaty a redukujte do zahuštění omáčky:-).
Doufám, že vám špagety budou chutnat stejně jako chutnají nám. Ještě jsem chtěla zmínit, že je recept bezlepkový. Když použijete bezlepkové špagety nebo jiné bezlepkové těstoviny, je vhodný i při bezlepkové dietě.
Omáčka:
- 700g pasírovaných rajčat (sehnala jsem je ve skle, byla to přesně jedna lahev)*
- 600g mletého hovězího masa (nebo pokud neseženete, stačí i mix hovězího s vepřovým)**
- 200g žluté cibule (2 velké)
- 150g mrkve (2 střední mrkve)
- 40g krupicového cukru
- 25g mořské soli (3-4 lžičky)
- 1 lžíce olivového oleje
- 2 stroužky česneku
- 1 lžička sušené bazalky
- 1 lžička sušeného oregana
- ½ lžičky sušeného rozmarýnu
- ¼ lžičky mletého černého pepře
Tato omáčka vám vystačí na 2 balení špaget po 500 gramech.
- Sýr na ozdobu (parmezán, eidam…)
*použila jsem rajčata ve skleněné lahvi z Billy, značka Alnature (mají je hned u ovoce v oddělení zdravých potravin)
**použijte kvalitní mleté maso. Celé roky kupuji maso buď v Lidlu anebo přímo u řezníka. Jednou jsem koupila nějaké levné maso v Albertu. Místo aby maso pustilo trochu vody, pustilo samý olej a maso nezbylo skoro žádné. Chutnalo příšerně a není divu, když jsem si přečetla na etiketě jak málo masa obsahuje.
Máte bezlepkovou dietu?
Použijte kukuřičné špagety (prodává například Billa) nebo jiné bezlepkové těstoviny. Omáčka samotná lepek neobsahuje. Přiznám se, že u sýra si nejsem jistá, protože při hledání mi to u některých sýrů našlo, že jako alergen obsahuje lepek. Raději tedy u sýru zkontrolujte etiketu.
Postup:
Cibuli a mrkev oloupejte a nakrájejte na kostičky.
Já jsem si práci u cibule trochu urychlila. Jen jsem jí rozkrojila na čtvrtky a hodila do sekáčku. Je to rychlejší a hlavně si ušetřím slzení.
Ve velké pánvi (používám WOK) anebo hrnci zahřejte olej. Dejte na něj nakrájenou cibuli a mrkev. Za stálého míchání opečte až zelenina zezlátne. Trvá to asi 5 minut.
Přidejte mleté maso a utřený česnek. Míchejte po dobu 5 minut, nebo dokud maso nezhnědne.
Nyní přidejte zbytek surovin: pasírovaná rajčata, koření a cukr. Sůl si nechávám nakonec, až když je omáčka zredukovaná.
Omáčku zakryjte pokličkou a vařte na střední teplotu 60 minut. Poté osolte, ochutnejte a případně ještě dochuťte. Sůl přidávejte postupně, dokud nebudete s chutí spokojení. Já dávám 3 lžičky a pak uvidím.
Podávejte se špagetami nebo jinými těstovinami a ozdobte nastrouhaným sýrem.
Poznámka:
- Omáčku vařím v pánvi WOK. Vařím v ní skoro všechna jídla. Výhoda je, že se vám v ní jen tak něco nepřipálí. U kovových hrnců mě vždycky štvalo, že se mi hned cibulka nebo maso přichytilo k hrnci a během minuty se připálily. U woku nebo nepřilnavé pánve se vám to nestane. Možná jsem divná, ale já prostě všechny omáčky a polévky vařím v pánvi:-). Má to ještě jednu výhodu – ušetříte si mytí, protože pánev jen opláchnete a je čistá.
- K této omáčce se skvěle hodí sýry Grana padano, Gran moravia, parmezán nebo 30% eidam. Eidamu dávám hodně, ale těch tvrdších sýrů stačí mnohem méně, protože jsou chuťově velmi intenzivní.
- Skvělá pasírovaný rajčata prodává také Lidl. Kupuji u nich organická pasírovaný rajčata v konzervě a ty jsou chuťově vynikající. Do tohoto receptu budete potřebovat 2 plechovky, je to sice o 100 gramů více, ale to nevadí (vyzkoušeno).
- Sůl odměřuji pomocí odměrek. Mám sadu, kde je lžička, lžíce, 1/2 hrnku, hrnek…proto se moje lžička soli může od té vaší lišit. Raději jsem tedy uvedla i gramy. Samozřejmě každý solíme jinak a tak se můžeme rozcházet. Já to dělám tak, že si vždy píšu, kolik soli jsem do receptu dala a napíšu si to na příště. Tedy já si to přímo vážím, abych to nejen pro sebe, ale i pro vás měla na gram přesně:-).