Linecké sušenky a bez vajec? Ano, jde to. Dneska mám pro vás recept na tradiční linecké cukroví, ale tentokrát bez vajíček.

Ne každý vajíčka může, ale když vajíčka vynecháte sušenky se drobí a nedrží pohromadě. Ještě že jsou tu má milovaná chia semínka, která se i když se to na první pohled vůbec nezdá podobají vajíčkům. Po jejich namletí a smíchání s vodou získáte gel, který se chová stejně jako vajíčko. Říkám tomu chia vajíčko:-). Drží těsto pohromadě, s těstem se dobře pracuje a výsledek je perfektní. Stačí tedy použít chia semínka namísto vajec a výsledkem jsou stejně dobré linecké sušenky jako ty s vajíčkem. Jsou jen o něco tmavší kvůli semínkům, ale to už je jen detail a na chuti to nic nemění.

Chia semínka se už dnes dají sehnat velice levně a tak mnohdy vyjdou levněji než vajíčka. Ochutnejte je a napište mi do komentáře jak vám tyto bezvaječné sušenky chutnaly. Za mě jsou vynikající a chutnají stejně dobře jako původní recept(

 

SUROVINY

  • 210g hladké mouky
  • 140g  máslo nebo rostlinné máslo (Alsan nebo jiná značka)*
  • 70g moučkového cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 20g chia semínek (2 a ½ lžíce)
  • 4 lžíce studené vody
  • ½ lžičky citrónové šťávy
  • +marmeláda na slepení

*seženete v prodejně se zdravou výživou, ale také v Globusu. Rostlinné máslo použijte pokud jste vegan anebo nesmíte laktózu.

 

Pomůcky: váleček, pečící papír, vykrajovátka

 

Postup

  1. Chia semínka rozmixujte na prášek. Ideální je si připravit větší množství, které využijete do dalších receptů, protože je to na mixování dost málo. Malé množství melu v elektrickém mlýnku na kávu, v tom to jde perfektní.
  2. Mouku, prosátý cukr, máslo, citrónovou šťávu a vanilkový cukr dejte do mísy.
  3. Mletá chia semínka smíchejte s vodou, promíchejte a ihned přidejte do mísy k ostatním surovinám. Když budete čekat, gel moc zhoustne a bude se s ním hůře pracovat. Vše dobře promíchejte a když už těsto tolik nelepí propracujte i rukama. Nebo použijte kuchyňského robota.
  4. Těsto zabalte do fólie a nechte přes noc odležet v lednici (minimálně 4 hodiny).
  5. Druhý den těsto vyválejte na pomoučněném vále. Sušenky nedělejte moc tenké, aby se nelámaly. Vykrájejte kolečka nebo jiné tvary a přendejte je na plech vyložený pečícím papírem. Pro klasické linecké nezapomeňte polovině sušenek udělat dírku. Doma jsme to vždycky dělaly kovovým náprstkem, teď používám kovové brčko od Jardy.
  6. Pečte v předehřáté troubě na 170 stupňů na středním roštu 10 minut. Hned jak uvidíte první známky tmavnutí okrajů vyndejte. To je přesně ta správná chvíle na vytažení.
  7. Opakujte postup do spotřebování celého těsta.
  8. Sušenky po vychladnutí namažte džemem nebo náplní a slepte dohromady.

 

Tipy na linecké cukroví:

  • Těsto by mělo být co nejstudenější, aby byly sušenky krásně křehké. Proto ho vyndejte z lednice, rovnou vyválejte a co nejrychleji upečte. Dlouhé hnětení by těsto jen zbytečně ohřálo. 
  • Vrchní část sušenek nejdříve pocukrujte a pak teprve slepte džemem. Džem zůstane krásně lesklý a ne kalný. 
  • Sušenky pečte na 170 stupňů nebo klidně o něco déle na 160. Při vyšší teplotě budou sušenky tužší. 

 

Skladování: v chladu (spíž nebo jiné chladné místo). Balkón se mi moc neosvědčil kvůli vlhkosti, která se dostane i do krabiček. V lednici sušenky nebudou měknout, jsou výborné hned první den, ale pro změknutí potřebují být nějakou dobu při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 měsíc (možná i déle)