Už je to pár let, co jsem si začala mýt vlasy No Poo metodou – tedy bez šamponu. Nepoužívám šampon, tedy klasický šampon v tubě, který pění. Ani kondicionér, lak na vlasy, gel, žehličky, fén…prostě nic. Měla jsem hodně slabé vlasy a nakonec to dopadlo tak, že jsem šla dohola. A když říkám dohola, myslím tím na 1mm. Říkala jsem si, že začnu od nuly:-). Ostříhala jsem se (sama, strojkem) a dala vlasům novou šanci.

 

Tady už mi to trochu dorostlo, ale i tak jsem tu ještě měla velmi krátké vlasy.

 

Přiznám se, že jsem nějak špatně pochopila název této metody mytí vlasů – tedy No Poo. Správně to znamená – Bez šamponu, tedy zkratka slova šampon – No Shampoo. Já jsem to samozřejmě pochopila špatně a myslela jsem, že Poo znamená… zkrátka Poo – v překladu hovínko. Přeložila jsem si to jako Bezsračkovou metodu:-DD (nechtěla jsem mluvit sprostě, ale přesně tak jsem to pochopila). No, sice jsem to špatně pochopila a přeložila, ale vlastně to tak je. Opravdu nic špatného na vlasy nepoužíváte. Pro mě to už ale na vždycky bude znamenat metodu bez srač.k:-D. Pro ostatní No Poo = Bez šamponu:-).

 

Čím si umýt vlasy bez šamponu?

Těch možností je mnoho, postupně se na ně všechny podíváme. O každé vyjde samostatný článek, protože si to každá metoda zaslouží. Vlasy se dají jedlou sodou, práškovými šampony a dokonce i moukou. Ano, i pohanková nebo cizrnová mouka funguje skvěle. Místo kondicionéru se pak dá použít jablečný ocet smíchaný s vodou. Ještě je tu jedna možnost a to mýt si vlasy pouze vodou. Když víte jak na to, opravdu to jde.

Různé masky či pečují séra nahrazuji přírodními maskami z avokáda, jogurtu, vajíček, ibišku, bylinek a jiných. Na konečky a vlasovou pokožku používám jojobový olej, ajurvédský olejíček z různých bylinek nebo kokosový olej. Občas si udělám masku z horkého kokosového oleje. Zabalím si hlavu ručníkem a nechám ho působit (klidně i přes noc).

 

Poslední měsíce jsem si oblíbila tento ajurvédský olejíček z obchodu www.zdravizesrilanky.cz:

  • Sunilya Hair Oil – olej na vlasy 100 ml (odkaz), Stojí 89Kč, je to 100ml

Stačí pár kapek vmasírovat do vlhkých nebo suchých vlasů a vlasy pročesat. Masáž tímto olejem pomáhá i při bolestech hlavy a očí. Když mě bolí hlava, dám si kapku na spánky a chvilku masíruju.

Olejíček je plný bylinek, krásně voní. Dokonce se dá použít i jako vlasová maska. Stačí si do suchých vlasů nanést dostatečné množství olejíčku, promasírovat, zakrýt ručníkem a nechat působit. Já si to nechávám přes noc, ale stačí i hodinku nebo dvě. Ráno si pak umyju vlasy šamponem. Možná si budete vlasy muset umýt vícekrát, abyste olejíček v vlasů umyli.

 

Ajurvédský bylinný šampon v prášku

Tento základ pro výrobu šamponu jsem objevila na www.ekokoza.cz. Má zelenou barvu a voní skoro jako henna (ale příjemně, ne tak výrazně). Šampon je rostlinného původu, obsahuje 6 ajuvédských bylin jako je Shikakai nebo Amla. Je velice jemný šampon, vhodný i pro citlivou a problematickou pokožku.

  • Kromě vody pro přípravu šamponu do něj můžete přidat i oleje, esenciální oleje apod.
  • Šampon je 100% organický. Neobsahuje parabeny, ftaláty…pouze bylinky
  • Cena: 250 gramů stojí 210Kč (odkaz na šampon)

 

Použití:

Záleží na délce vlasů, já mám středně dlouhé. Množství šamponu si můžete upravit. Pokud máte delší vlasy nebo jich máte hodně, můžete zdvojnásobit množství.

Množství si můžete upravit i pokud budete mít pocit, že nejsou vlasy umyté tak, jak byste chtěli. Nejste spokojení? Použijte dvojnásobné množství vody i prášku.

 

Suroviny:

  • 40g teplé vody
  • 15g šamponu v prášku
  • Metlička nebo vidlička
  • Miska

 

Postup:

  1. Teplou vodu smíchejte s práškem a dobře rozmíchejte.
  2. Vlasy důkladně rozčesejte. Ideální je hřeben bez kovových nebo plastových vláken. Já například používám hřeben se štetinami z divočáka, mám ho z drogerie Teta. Při česání roztáhnete mastnotu na pokožce do celých vlasů. Když to neuděláte, mohly by vlasy zůstat u kořínků mastné. Doporučuje se i vlasy pořádně prodrbat nehty, aby se mastnota i nečistoty uvolnily.
  3. Poté vlasy namočte. Přebytečnou vodu vytlačte, ať vám šampon nestéká. Stačí když budou vlhké.
  4. Pastu postupně nanášejte prsty do vlasů. Začněte u kořínků a postupujte dál. Vlasy i pokožku promasírujte, ať se šampon dostane do všech vlasů.
  5. Nechte 5 minut působit, poté důkladně opláchněte.

 

Nikdy nečesejte suché vlasy, tím je akorát polámete. Ručníkem je vysušte pouhým mačkáním, ne drhnutím. Mokré vlasy jsou velice křehké. Ideální je, když necháte vlasy volné uschnout, bez použití fénu.

Po uschnutí vlasy rozčesejte.

TIP

Pro hydrataci můžete do vlasů vmasírovat pár kapek oleje – jojobového, kokosového, olivového. Stačí pár kapek, které rozetřete ve dlani a pak vmasírujete do vlasů. Olej nedávejte ke kořínkům, pokud nechcete ztratit objem.

 

Detoxikace – Přechod z klasického šamponů na No Poo metodu:

Pokud na metodu No Poo teprve přecházíte, počítejte s fází, kdy se budou vlasy detoxikovat a zvykat si na novou metodu. Ze začátku mohou být mastné, i když je umyjete a nebudou vypadat zrovna dobře (celou dobu jsem nosila culík, protože neměly žádný objem). Postupně se to ale začne zlepšovat. Tato fáze může trvat i několik měsíců, ovšem stojí to za to, protože chcete pro vlasy něco lepšího. Chcete se zbavit chemie a to je pro vlasy mnohem lepší volba. Uvidíte, že se po této fázi bude kvalita a vzhled vlasů postupně už jen zlepšovat.

Používat můžete práškový šampon anebo střídat různé metody No Poo mytí. Každého vyhovuje něco jiného. Klidně zkoušejte a uvidíte, co vám bude vyhovovat.