Návod, jak si vyrobit domácí prostředek na mytí oken. Bydlíme u silnice (bohužel) a tak mohu mýt okna každý druhý den. To samozřejmě nedělám, protože je to beztak marné. Myju je tak jednou za týden, takže jsou pěkně špinavá. Hledala jsem nějaký eko čistič na okna, který by nezatěžoval životní prostředí. Nakonec jsem si vyrobila vlastní. Samozřejmě to chvilku trvalo, než jsem si čistič vychytala, ale stálo to za to. Výhoda domácího čističe (nejen toho na okna) je, že máte jednu sprejovku, kterou můžete neustále doplňovat. To je za ty roky používání hodně ušetřených lahví. Nebo pokud netrváte na sprejovce, můžete čistič vyrobit do skleněné lahve a nanášet ho hadříkem.

S tím, jak myje okna jsem spokojená, proto ho používám už více než 5 let.

Na výrobu domácího prostředku na mytí oken budete potřebovat: vodu, ocet a Jar na nádobí. Nejvíce se mi osvědčil právě Jar, okno je pak krásně lesklé. Vtipné je, že ho na nádobí doma nepoužívám, na to mám Jelena na nádobí. Pro Jar si tedy chodím dolů Jardově mamince, která ho používá. Jestli máte jiný prostředek na nádobí, můžete ho vyzkoušejte a kdyby výsledek nebyl podle vašich představ, kupte Jar, vydrží vám do tohoto receptu celé roky. Nově jsem do tohoto prostředku začala přidávat vůni – různé silice, esenciální vůně… Mám ráda, když čističe voní, tak mi to chybělo. Alespoň je ten úklid příjemnější a domácnost pak krásně voní.

 

Cena

Vím, že jsou eko úklidové prostředky většinou drahé. Domácí prostředek vás ale vyjde na přibližně korun, což je pecka.  Navíc ho můžete použít i na mytí skleněných povrchů – stolů, zarámovaných fotek apod. Vlastně s ním můžete uklidit skoro celý byt. Myju s ním i kuchyňskou linku – jak desku, tak dvířka a přihrádky. Dvířka máme z lesklého materiálu a tenhle prostředek je krásně vyleští.

 

Výhody

  1. Rychlá výroba
  2. Minimální náklady – 1 láhev vyjde na 1 korunu
  3. Šetříte plasty – stačí vám 1 obal, který budete používat stále dokola
  4. Můžete si vybrat, jak bude váš prostředek vonět
  5. Lze použít na všechny skleněné povrchy
  6. Šetrný k životnímu prostředí
  7. Je doplnitelný – až vám dojde, za minutu vyrobíte nový
  8. Skvělý výsledek – krásně čistá okna beze čmouh
  9. Dá se použít i na skleněné povrchy, zrcadla, stoly. Ale také na kuchyňskou desku, dvířka nebo přihrádky.

 

Budete potřebovat:

  • 500ml vody
  • 60ml octa (běžný kvasný lihový ocet)
  • 2 lžičky Jaru na nádobí
  • Pro vůni: 5 kapek esenciálního oleje – střídám Ylang ylang, levanduli, anglickou růži…
  • Obal: sprejovka (koupíte např. na kutilov.cz)

 

Postup

  1. Vodu přiveďte k varu a nechte zcela vychladnout. Převařená voda má delší trvanlivost. Pokud máte doma tvrdou vodu, můžete použít vodu destilovanou.
  2. Převařenou vodu přelijte do sprejovky, přidejte ocet a jar. Dále můžete přidat esenciální olej nebo vůní do kosmetiky. Výběr je obrovský (mrkněte na ekokoza.cz, mydlovysvet.cz nebo kutilov.cz). Já mám ráda levanduli, ylang ylang, jasmín nebo anglickou růži. Nebo je můžete různě mezi sebou namixovat. Přidejte 5 kapek, zavřete a láhve protřepejte. Pokud je vůně slabá, ještě přidejte.

 

Použití

Prostředek nastříkejte na okno. Umyjte hadříkem, novinami, stěrkou…jak jste zvyklí.

U hodně zašpiněných oken bude možná nutné postup opakovat dvakrát. Pokud někde zůstaly fleky stříkněte tam trochu čističe oken a rozleštěte. Rám okna otřete hadříkem a utřete dosucha.

 

Poznámka: Já to dělám tak, že posprejuji okna, vydrhnu okno kartáčkem, aby pustila i odolnější špína a pak ho přejedu stěrkou. Nakonec ho doleštím hadříkem z mikrovlákna. Navlhčeným hadříkem pak umyju i rámy oken a parapety. 

 

Skladování: při pokojové teplotě

 

 

Trvanlivost: několik měsíců

 

 Další tipy na úklid:

Jak vyčistit odpad

Vůně do bytu s růží a jasmínem

 

Jak vyčistit potravinového dózy