Tentokrát mám pro vás recept, který jsem si vymyslela okolo dvanáctých narozenin.  Je to tedy jeden z mých nejstarších receptů.

V tu dobu jsem prožívala vegetariánské období a bohužel jsem moc netušila, co jíst. Internet jsme platily od minuty, takže byl určen pouze pro nejnutnější případy. Nějaké hledání receptů po internetu tedy nepřipadalo v úvahu a v kuchařkách, které jsme měly doma nic moc nebylo. Nezbývalo mi tedy nic, než experimentovat. Rodiče často smažili řízky a když je jednou šel tatínek dělat řízky, zkusila jsem obalit v trojobalu vařený celer, co jsem vytáhla z mamčiny polévky (zeleninu dělá na velké kousky, takže to šlo). Strašně mi to zachutnalo, takže jsem poprosila rodiče, aby mi koupili celer pokaždé, když budou dělat řízky:-).

Vegetariánské období sice odeznělo, ale celerové řízky miluju pořád. Nejraději je mám s bramborovou kaší, ale určitě by k nim šly i hranolky nebo vařené brambory. Oproti masovým řízkům je cena nižší, takže se tento recept bude hodit i pokud hledáte nějaký levný recept. Podle mě jsou celerové řízky skvělý způsob, jak zařadit zeleninu dětem do jídla. Jen jim neříkejte, že je to celer, to by asi nedopadlo dobře:-D.

 

SUROVINY

  • 1 celer
  • 3 vejce
  • 1 lžíce mléka
  • Citronová šťáva na pokapání
  • Strouhanka na obalení
  • Hladká mouka na obalení
  • Sůl
  • Olej na smažení 

PŘÍPRAVA

  1. Celer oloupejte a nakrájejte na kolečka asi centimetr silná. Já je ještě přepůlím a nechám jen půlkolečka, ale záleží na vás, jak velké řízky chcete.
  2. Celer vložte do vroucí osolené vody a vařte asi 10 minut. Mě osobně chutnají řízky z uvařeného celeru, tedy když je už skoro měkký. Dají se ale udělat i křupavé. Zkuste a uvidíte, co vám bude více vyhovovat.
  3. Po uvaření celer vytáhněte z vody a nechte ho vychladnout. Před obalením celer z obou stran posolte. Nesušte ho, alespoň se na něj hladká mouka přilepí aniž byste celer museli namáčet do vajíčka.
  4. Stejně jako řízek obalte celer nejdříve v hladké mouce, pak ve vajíčku a nakonec ve strouhance. Do vajíčka přidávám lžíci mléka, aby bylo o něco tekutější a vydržel mi na více řízků.
  5. Obalený celer vkládejte do rozpáleného oleje a smažte dozlatova. Počítejte tak 2 minuty z každé strany. Na fotce už jsem celer opekla zbytečně moc. Když se pravidelně otáčí, je opečený pěkně dozlatova. Celer už je uvařený, nemusíte ho tedy smažit tak dlouho, jako maso.
  6. Opečené celerové řízky položte rovnou z pánve na papírovou utěrku, aby odstála přebytečný olej.

 

Podávejte s bramborovou kaší, bramborem nebo jinou oblíbenou přílohou 

 

Tip

Stejně jako u kuřecích řízků mi chutná celer pokapaný citrónem. Tím myslím čerstvě vymačkanou šťávou z citrónu ne tu v plastové lahvičce, to není ono.

 

Máte hodně celeru v lednici a chcete si udělat jídlo do zásoby?

Po obalení celeru dejte celer na plech vyložený pečícím papírem. Dejte ho do mrazáku a nechte zmrznout. Za pár hodin ho sundejte z plechu a přendejte do dózy nebo sáčku. Budete mít připravené jídlo, stačí ho jen nechat rozmrazit a osmažit v oleji.