Používáte rostlinná mléka? Jestli jste to ještě nezkoušeli, tak si je doma můžete i vyrobit. Já jsem je tedy dřív kupovala, ale pak jsem zjistila, že je to vlastně zbytečné. Výroba rostlinného mléka je ve skutečnosti strašně jednoduchá a má hned několik výhod:

 

Proč si začít vyrábět rostlinná mléka?

1. Výroba je levnější, často je rozdíl dost velký
2. Víte, co mléko obsahuje…žádné přidané látky, konzervanty apod.
3. Skvělá náhrada za kravské mléko, ideální pro alergiky. I pokud alergii na laktózu nemáte, je to příjemná změna. Existuje totiž mnoho druhů rostlinných mlék, a tak se vám otevře široké spektrum chutí.
4. Můžete ovlivnit množství cukru. Osladíte mléko nebo ne? Použijete bílý cukr anebo raději něco jiného? Opět si vše můžete upravit, to u toho kupovaného nejde.
5. Šetříte obaly. Na mléko vám bude stačit klidně stará dobrá zavařovačka

Jako první je dobré oříšky namočit. Usnadní to jejich mixování a také jsou pak lépe stravitelné. Jen je dejte do sklenice, zalijte vodou a dejte na min. 4 hodiny do lednice.
Namočené ořechy slijte a propláchněte.
Vodu (čistou) nalijte do mixéru a přidejte kešu ořechy. Mixujte, dokud se voda nepromění v sytě bílé mléko. Mám dost silný mixér a trvá to asi minutu. U slabších mixérů to ale může trvat o něco déle.
Podle chuti jsem přidala ještě vanilkovou pastu a agáve sirup. Pokud ale mléko mám na pečení nebo třeba do ovesné kaše, tak ho vůbec nesladím.

Cezení není úplně nutné, ale je to lepší. Mléko tedy přeceďte přes sáček na přípravu rostlinného mléka anebo jemný cedník. Zbytky oříšků přidejte třeba do smoothie nebo kaše.

 

Mléko přelijte do čisté nádoby.
Trvanlivost je 3-4 dny. Před použitím mléko protřepejte, může se trochu oddělit.

Použití: Na pečení, do kaší, smoothie, jen tak k pití atd.