Za posledních 7 let jsem z domácnosti vyřadila většinu úklidových prostředků. Samozřejmě to nebylo ze dne na den, ale postupně. Důvodů bylo hned několik – finanční úspora, nižší spotřeba odpadů a hlavním cílem bylo také ulehčit alespoň trochu životnímu prostředí.
Další věc je, že složení a počet varování na některých lahvích je více než děsivé. Chtěla jsem něco šetrnějšího i kvůli zdraví, které v té době bylo dost chatrné. Dýchací problémy, alergie… stálo to za starou bačkoru.
Postupně jsem se učila, zkoušela a hledala efektivní náhradu. Přeci jen ten výsledek očekáváte. Ve výsledku jsem zjistila, že to co teď používám je kolikrát efektivnější než to, co jsem používala dříve.
Tentokrát se zaměříme na vanu a umyvadlo. Jak je důkladně vyčistit, aby zářily zase jako nové?
Nejlepší čistič na světě – kyselina citrónová!
Umyvadlo bude jako nové a zářivě bílé.
- 1 lžíce kyseliny citrónové (15 gramů)
- 25 ml vody
Kyselinu smíchejte s vodou nebo stačí namočit stěny umyvadla, vzít si houbičku a na ní nasypat lžíci kyseliny citrónové a vydrhnout. Stejně tak můžete kyselinou posypat stěny umyvadla. Je tu více možností.
Na 2 umyvadla používám směs 20 gramů kyseliny a asi 10ml vody….samozřejmě to neměřím, ale dělám od oka.
Vodní kámen i nečistoty pustí okamžitě. Stačí vydrhnout a smýt. Kyselina citrónová povrch i krásně vybělí.
Stejně čistím i vanu nebo kuchyňský dřez z nerezu.
Vana před vyčištěním kyselinou citronovou:
Během pár minut směs kyseliny citronové a vody rozpustila všechen vodní kámen a rez. Tady je výsledek:
Výsledek:
Vodní kámen ani jiné usazené nečistoty nemají šanci. Samotnou mě překvapilo, jak je to účinné.
Vodovodní baterie se krásně lesknou (čistí a leští nerez), odtokový kanálek je čistý. Povrch je neuvěřitelně hladký a lesklý
Před:
Na baterie používám nejčastěji sprej z vody a kyseliny citronové..
PO vyčištění:
Další možnost je vyrobit si sprej na pravidelné čištění
- 250ml horké vody
- 2 a ½ lžičky kyseliny citrónové
- Sprejovka
Nasypte do lahve a nechte rozpustit. Ideální na pravidelné čištění, na slabší znečištění. Nastříkejte, nechte 15 minut působit a vydrhněte.
I na kohoutky u vany a umyvadla.
Skvělé i na vanu – nechat 15 minut (anebo opět pasta z kyseliny)
Kohoutky/baterie od vodního kamene/sprchová hlavice: Dají se také vyčistit octem. Na usazený vodní kámen na sítu pomůže toaletní papír namočený do octa, kterým obalíte kohoutek. Nechte působit (doba záleží na síle usazeného kamene). Opláchněte a případně opakujte do požadovaného výsledku.
Další čistič umyvadla/vany
Krásně čistí, je bílé, čistí i odpad.
18g jedlé sody a 6g octa (3 lžičky sody s 1 lžičkou octa). Smíchejte do pasty. Naneste na vlhkou houbičku a vydrhněte
Sprej z kyseliny (recept na jeho výrobu je o pár řádků níž) používám na baterie a okolí, povrch.
Na celou vanu, protože je velká používám buď mix perkarbonátu s horkou vodou anebo kyselinu citronovou s vodou. Střídám to dle potřeby a také dle míry znečištění.
Jen smíchám 1 lžíci kyseliny citronové a 2-3 lžíce vody. Vanu osprchuji, aby byly stěny mokré. Vezmu si houbičku a celou vydrhnu. Podle potřeby přidám více kyseliny.
Máme ve vaně sedátko, kde se neuvěřitelně usazuje voda a z ní vodní kámen. Zvládne to hravě. Stejně tak i nános kamene na vodopádu a kohoutku. Fotky máte o něco výš, tak se můžete podívat jak to funguje.
Sprej: 250ml vody, 2,5 lžičky kyseliny citrónové. Nechte 30 minut působit, opláchněte a vyleštěte. Stříkejte vždy na suchý povrch. Ideální na skvrny od vodního kamene, skla…
Perkarbonát na čištění vany/umyvadla:
asi 30 gramů perkarbonátu smíchejte s 12 ml horké vody (horkou vodou se aktivují čistící složky) a vydrhnout tím namočenou vanu. Smýt horkou vodou. Pokud je vana hodně špinavá, nechte 15 minut působit.
Je tu toho hodně, já vím. Jak jsem psala, střídám to dle potřeby. Vyzkoušejte a uvidíte, co vám bude vyhovovat anebo to třeba také budete střídat:-). Mimochodem levnou kyselinu citronovou mají na www.kutilov.cz . Když si v drogerii koupíte malý sáček, je to zbytečně drahé, tak ať zbytečně neplatíte víc:-).