Chtěli byste do jídelníčku zařadit tofu, ale netušíte, jak ho upravit? Vyzkoušejte tento rychlý recept. Hodně lidí se tofu vyhýbá pro jeho nevýraznou chuť. Já naopak v té nevýraznosti vidím velkou výhodu – jak tofu ochutíte, tak bude chutnat, a to znamená tisíce možností. Já si z tofu například dělám sladký proteinový puding a je naprosto vynikající.

I v případě, že vám tofu nechutná věřím, že vás tento recept mile překvapí. Přítelovi tofu vůbec nechutnalo, a proto jsem začala zkoušet různé úpravy. Tohle je zatím můj největší favorit. Chuťově je to velmi zajímavé jídlo – je sladké, slané, kyselé, pálivé…prostě Asie, jak má být. Právě to mě na té asijské kuchyni nejvíce baví, spojení různých chutí.

 

Suroviny

  • 2 kostky neochuceného tofu (360 gramů)
  • 2 lžičky rýžového octa
  • 2 lžičky sójové omáčky light Pearl river (Billa)
  • 2 lžičky sezamového oleje (stačí i slunečnicový)
  • 35g kukuřičného škrobu (5 lžic)
  • 2 lžičky slunečnicového oleje

Dále

  • 70g sójové omáčky light Pearl river (Billa)
  • 70g medu
  • 1 lžíce strouhaného zázvoru (15g)
  • 2 lžičky sezamového oleje
  • 2 stroužky česneku
  • 2 lžičky kukuřičného škrobu (10 gramů) a 2 lžičky studené vody
  • 1 lžičky mletého sečuánského pepře (já jsem použila červený kampotský, protože jsem ho neměla)
  • 1 BOK Choy -v balení byly 2 kousky(já jsem použila Pak choy, které měly v Bille)
  • + já jsem ještě použila Jalapeno prášek Chilli doctor, protože milujeme pálivé:-)

Pomůcky: pánev WOK (ten můj je z denishenry.cz)

 

Bok choy/Pak choy – přiznám se, že jsem tenhle druh zeleniny používala poprvé v životě a vlastně ani pořádně netuším, jestli je to salát, zelí či co:-D. Do receptu lze použít bok i pak choy. Já jsem to koupila v Bille v balení po 2 kusech, co z toho to je ale netuším:-D.

Takhle to vypadá. Dole se odkrojí ta tvrdá část, jinak se jí celé – bílá i zelená část.

Nápad: Zkusila jsem odkrojenou část postavit do vody. Denně budu měnit vodu. Nechávám si takhle dorůst jarní cibulku a různé saláty, tak to třeba půjde i tady: Můžete to taky zkusit:-).

 

Tentokrát jsem si trochu vyhrála a udělal jsem hned několik jídel – kromě tofu po sečuánsku bylo i vietnamské kuře a sezamové kuře.

 

Postup

Tofu nakrájejte na kostky. Já jsem je asi udělala moc malé, ale ono na tom asi tolik nezáleží. Kostky dejte do síta a přelijte vroucí vodou. Nechte okapat.

Kostky tofu rozložte na utěrku a osušte. Tento krok je důležitý, tofu by nemělo být mokré, aby na něm držel škrob, který se bude přidávat v následujícím kroku.

Do mísy dejte 2 lžičky sójovky, 2 lžičky rýžového octa a 2 lžičky sezamového oleje nebo slunečnicového, pokud ho nemáte. Promíchejte a přidejte tofu. Opět promíchejte. Nyní začněte přidávat jednu lžíci kukuřičného škrobu po druhé. Stále míchejte.

Během míchání si už rozpalte Wok. Dejte do něj lžíci slunečnicového oleje. Přidejte tofu a míchejte, dokud se neopeče ze všech stran. Já jsem sklokeramiku měla na stupeň 8 z 9.

Když je tofu pěkně dozlatova usmažené (trvá to 3-5 minut), sundejte ho z pánve a dejte okapat na papírovou utěrku.

Pánev otřete do sucha.

Příprava omáčky – V misce smíchejte 70g sójové omáčky, 70g tekutého medu, 15g strouhaného zázvoru, 2 utřené stroužky česneku, 2 lžičky sezamového nebo slunečnicového oleje a 1 lžičku mletého sečuánského pepře (nebo čerstvě namletého červeného pepře). Použít lze i celý černý pepř, který čerstvě namelete. V menší misce rozmíchejte 2 lžičky kukuřičného škrobu (to je 10 gramů) s 2 lžičkami studené vody. Promíchejte a vlijte do misky s omáčkou Nyní je omáčka připravená.

Bok choy nakrájejte na silnější plátky a 2-3 minutky opékejte na suché pánvi.

Připravenou omáčku promíchejte a vlijte do pánve a tofu. Vařte 2-3 minuty do zhoustnutí omáčky. Tentokrát stačí na střední teplotu (při vysoké se omáčka snadno připálí a také se rychle vypařuje).

Je omáčka moc tekutá? Rozmíchejte si škrob s vodou a po kapkách přidávejte. Když se omáčka dostatečně vaří je otázka pár sekund, než uvidíte výsledek zahuštění. Pokračujte, dokud vám konzistence nebude vyhovovat. Omáčka má být akorát hustá – ani moc ani úplně tekutá😊.

Je omáčka moc hustá? Přidejte trochu vody nebo zeleninového vývaru.

 

Podávejte s rýží. S vaječnými nebo rýžovými nudlemi by to ale jistě bylo také skvělé. Tofu je díky sójové omáčce slanější, proto bych rýži nechala nesolenou.

 

Suroviny:

  • Rýžový ocet: Sehnala jsem ho v Bille
  • Sójová omáčka light Pearl river – Každá omáčka je jiná, proto jsem se naučila, že budu vždy psát typ😊. Koukněte tedy po sójovce s nápisem light. Nedávno jsem koupila nějakou „sójovku“ a chutnalo to jako klasické Maggi (mám dojem, že to bylo od společnosti Vitana, ale nevím jistě).
  • Jestli chcete nakoupit kvalitní sójové omáčky za super cenu vyražte do pražské tržnice Sapa. Je tam Tamda foods, což je takové asijské Makro. Mají tam klasické věci a pak také tisíce druhů rýže, nudlí i omáček. Výhodou jsou velká balení omáček, které se vyplatí.
  • Nový objev: V Bille jsem objevila tofu ochucené chilli a limetou. Použila jsem jedno neochucené a jedno tohle. Ono to ale asi moc cenu nemělo, jak se to přelévá horkou vodou apod. V omáčce se ta chuť asi ztratila (nerozeznala jsem rozdíl mezi ochuceným a neochuceným). Nicméně samotné, jen tak opečené, co jsem ochutnala je absolutně fantastické. Musím si ho tam zase zajet koupit. Ted ho měli v akci za dvacet korun. Stačí opéct plátky tofu na sucho na pánvi, přidat rýži, nějakou dušenou zeleninku a máte během pár minut skvělou večeři.
  • Kukuřičný škrob: Jelikož škrob používám dost (na výrobu kosmetiky i vaření) kupuji velké balení. Jestli už vás nebaví kupovat malé balení, mrkněte na Kutilov.cz. Kupuji velký kýbl a vystačí mi to na celý rok.

 

 

Tip na příště:

Mongolské kuře (čína)

Sesamové kuře (čína)

Vietnamské kuře