Včera jsem stále u lednice a dlouho vymýšlela nad tím, co uvařím. Chtěla jsem něco rychlého, protože už bylo docela pozdě. Nakonec jsem v lednici objevila batáty – tedy přesněji řečeno 1 velkou batátu a dala dohromady suroviny na mexické zapečené batáty. Měla jsem se do toho šuplíku se zeleninou podívat hned, alespoň bych nemusela tak dlouho hypnotizovat ledničku:-D.
Nevím, jestli to o mě víte, ale já batáty zbožňuju. Dokázala bych je jíst každý den. Na blogu už plno batátových dobrot najdete, například:
Zapečené batáty jsou zdravá rychlovka, kterou dělám už po několikáté. Jsou toho akorát dvě porce. K tomu dip ze zakysané smetany (ten nesmí chybět), sýr a volské oko. Je to vlastně takový teplý batátový salát a je absolutně dokonalý😊!
Jen se podívejte na tu nádheru:
Suroviny:
- 500g batát (u mě to byla 1 sladká brambora)
- 250 g mražené kukuřice
- 3 lžíce olivového oleje
- 1 cibule
- 1 plechovka červených fazolí ve slaném nálevu
- 2 lžičky mleté sladké papriky
- 1 lžička mletého kmínu
- ¼ lžičky mletého černého pepře
- 1 lžička soli
- Na ozdobu: Jarní cibulka, strouhaný sýr (čedar)
Na podávání: 2 volská oka, dip ze zakysanky (recept níže) + já ještě přidala pivovarské kvasnice
Postup:
Batáty oloupejte a nakrájejte na kostky 1-2cm velké. Dejte je do velké mísy, přidejte mraženou kukuřici a cibuli nakrájenou na měsíčky.
Fazole propláchněte vodou a nechte okapat. Když je přidáte na začátku, budou sušší. Já jsem na to včera zapomněla, ale jinak je dávám až skoro nakonec.
V misce smíchejte olej, kmín, pepř a sůl. Promíchejte a nalijte do mísy ke zbytku surovin. Dobře promíchejte a nasypte na plech. Pro dvojitou porci zvolte velký plech a zdvojnásobte množství surovin.
Pečte ve středu trouby na 200 stupňů asi 30 minut. Po 20 minutách přidejte fazole – jen je rozsypte po celém plechu, nemíchejte. Až brambory změknou, můžete jídlo vytáhnout. Když jsem fazole přidala hned na začátku, byly moc suché a nechutnaly mi. Jde jen o to je ohřát, stačí je tedy přidat pár minut před koncem.
Plech:
Plech jsem použila nízký, směs vyplnila celý plech. Asi jste si všimli, že jsem nepoužila pečící papír. K Vánocům jsem si totiž koupila plech s antiadhezním nebo jak říkám já – nepřilnavým povrchem. Jídla jako jsou batáty, francouzské brambory a jiné se k němu vůbec nepřilepí. U některých jídel je třeba plech trochu potřít olejem a to úplně stačí.
Jsem ráda, že nemusím pořád kupovat pečící papír, takže z něj mám velkou radost.
Odkaz na plech: E-eshop Tescoma
Dip ze zakysané smetany
Tenhle dip nesmí chybět u žádného jídla z batát ani mexického jídla. Nevím proč, ale zakysaná smetana se k mexického jídlu neskutečně hodí. Zkuste to bez ní a pak s ní, je to něco úplně jiného. Čím více procent zakysanka má, tím lépe, ale samozřejmě můžete použít i tu méně tučnou.
- Zakysaná smetana
- Sůl, pepř podle chuti
- Mleté chilli – Chipotle nebo green Jalapeňo od Chilli doctor (pro nepálivý dresink vynechte)
Tentokrát jsem dělala jeden Jalapeňo a jeden Chipotle dresink. Někdy dělám i bez chilli, ale jelikož chilli miluju, tak je to spíš výjimka:-D.
Dip s chilli – Chilli miluju a proto jsem ho použila i o tohoto dipu. Pro chuť uzené papriky doporučuju Chipotle anebo pro lehce pálivý dip pak zelené Jalapeňo. Kdo má rád hodně pálivé, může sáhnou i po pálivější Habaněro a ti nejodvážnější pak po Carolina reaper, což je ta nepálivější paprička na světě:-). Osobně raději používám ty méně pálivé, aby chilli nepřebilo chuť jídla, ale jen ho vylepšilo.
Všechno chilli kupuji u Chilli doctora (web). Je to specialista na chilli a díky němu jsem objevila tolik druhů, že to ani nespočítám. Za ty roky už je ze mě pomalu expert na chilli:-D.
Smíchejte zakysanou smetanu, trochu soli a pepře. K tomu přidávám ½ lžičky Green Jalapeňo prášku nebo Chipotle na 100 gramu zakysané smetany. Z jednoho kelímku dělám většinou dva druhy – jeden s Jalapeňo a jeden s uzenou chutí Chipotle papriček.
Začněte menším množstvím chilli a uvidíte, kolik ho nakonec dáte. Počítejte s tím, že za chvilku ještě trochu nabyde na síle:-).
Kdo nemá rád pálivé, chilli vynechá. Bez zakysanky to není ono, takže jí určitě nevynechávejte.
Volská oka
Jelikož by v jídle neměla chybět bílkovina, aby bylo syté, dělám si k salátu volské oko. Vajíčko se k salátu skvěle hodí. Můžete udělat tekutý žloutek, vajíčko položit na salát a pak ho rozříznout, aby ho polil žloutek anebo ho upéct více a žloutek udělat pevný. Ne každý má rád tekuté vajíčko, takže to udělejte tak, aby to hlavně chutnalo vám (to je to nejdůlěžitější):-).
Udělejte 2 volská oka, zapečenou zeleninu posypte sýrem (ale nemusí být) a nandejte na talíř. Podávejte s dipem, volským okem a posypané jarní cibulkou nakrájenou na kolečka. Já jsem ještě přidala slunečnicová semínka, protože jsem na ně měla chuť.
Volská oka dělejte až jako poslední. Salát nechte mezi tím v lednici, aby nebyl studený – i když i jako studený je dobrý.
Poznámky:
Recept si můžete upravit podle chuti nebo aktuálního stavu surovin. Já někdy dávám celý pytel mražené kukuřice, někdy namísto 500 gramů batát dám 1 kilo, přidám utřený česnek, kostky kapie, vynechám vejce anebo sladkou papriku. Pokaždé trochu jinak😊.
Pořádná dávka vitaminu B – Salát jsem ještě posypala pivarskými kvasnicemi
Kulinářské pivovarské kvasnice mám z pangamin.cz. Chuťově jsou neutrální. Přidávám je proto, že je s nimi jídlo ještě zdravější.
Nápad
S Jardou nás napadlo, že by se tohle jídlo dalo rozmixovat a udělat z něj batátová pomazánka. Někdy to musím vyzkoušet:-).
Pro vegany
Stačí vynechat vajíčko a dip ze zakysanky, jinak je recept veganský. Mám dojem, že jsem už nějakou rostlinnou zakysanku viděla, tak ji můžete vyzkoušet:-).
Místo volského vajíčka by se daly udělat míchaná vajíčka z tofu. Existuje plno receptů na vajíčka ze silken tofu i z klasického tofu. Pro chuť vajec se nejčastěji přidává sůl Kala namak, která voní a chutná po vejcích. Receptů na internetu je hodně, stačí se po nich podívat. Já se na ně teprve chystám, takže pro vás žádný nemám…prozatím.