Vaření je má velká láska – miluju trávení času v kuchyni a zkoušení nových receptů. O mytí nádobí už bych tak nadšeně nemluvila, ale ani nejde říct, že by mi vadilo. Mytí nádobí k vaření zkrátka patří. Jestli mě něco doopravdy nebavilo, tak je to skládání nádobí do myčky a jeho vyndávání. Ručně mě to vlastně docela i baví (vím, že jsem asi jediná:-)).
Proč vlastně nemám myčku, když tolik vařím? Před několika lety nám odešla myčka a já jsem se rozhodla, že už si novou nekoupíme. Zkrátka jsem necítila potřebu si koupit novou. Od té doby myju nádobí ručně.
Jak už jste si mohli všimnout na těchto stránkách, snažím se zbavit plastových věcí. Nejde ale jen o plast, snažím se i snížit množství odpadu – vyhazovat toho co nejméně a zbavit se jednorázových věcí. Na mytí nádobí jsem dříve používala plastový kartáč, takže jsem hledala čím ho mám nahradit. Plastový kartáč jsem nahradila bambusovým, ale ani u toho jsem neskončila. Zjistila jsem, že existuje mnohem více možností a rozhodla se je vyzkoušet a zjistit, co mi bude vyhovovat nejvíce.
Nedávno jsem projížděla eshop Zkokosu.cz, odkud mám konjakovou houbičku na obličej a další věci. Objevila jsem tam různé pomůcky na mytí nádobí – látkové houbičky, kartáč, přírodní drátěnky… Nevěděla jsem, že už je takový výběr. Nemohla jsem se rozhodnout, tak jsem zkusila všechny. Už jsem tyto novinky vyzkoušela a ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti.
Zkokosu byly tak hodní, že mi pro vás dali slevový kód. Stačí napsat kód VERONIKA10 a dostanete 10% slevu na celou objednávku. Jen to naplatí na již zlevněné zboží. Nevím, jak dlouho bude kód platit, takže jestli budete chtít houbičky vyzkoušet, využijte ho raději co nejdříve.
Budete koukat, čím se dá taková jednorázová houbička na nádobí nebo drátěnka nahradit. Pojďme se na to podívat:
Látkové houbičky na nádobí
Jednorázové houbičky jsem nikdy neměla ráda. Používat jednu houbičku, která nejde pořádně umýt stále dokola se mi nelíbilo. Houbička se rychle zničí a brzy putuje do koše, což dá za několik let dohromady pořádnou hromadu odpadu. Skvělou náhradou za plastové houbičky jsou houbičky látkové. Tyto houbičky jsou totiž pratelné, takže je můžete používat opakovaně. Mytí s nimi je stejné jako s těmi plastovými, akorát je místo do koše hodíte do pračky. Kdo je zvyklý na mytí nádobí používat houbičky, je spokojený a nechce je vyměnit za něco jiného, bude spokojený. Vlastně jen vyměníte jednu houbičku za druhou a spokojení budete vy i příroda:-).
Doporučuji si koupit více houbiček, abyste měli co používat, než se vám ostatní vyperou.
Na výběr jsou různé motivy houbiček, stačí si vybrat motiv, který se vám líbí nebo ladí s kuchyní. Já jsem si vybrala motiv louky a motiv orient (ten byl jasná volba). Velikost je o něco větší, než jsou klasické houbičky.
Houbičky Zkokosu jsou ručně šité u nás v České republice.
Má zkušenost: První, co mě napadlo, když jsem poprvé myla nádobí touto houbičkou je, že je velice příjemná na dotek. Rodiče používají ty plastové, co mají na každé straně jiný povrch. Vždycky mi vadila ta hrubá strana, protože mi bylo nepříjemné se jí dotýkat. Tyhle houbičky mají na jedné straně bavlnu a jemnou síťku a na straně druhé froté bavlnu. Jsou tedy velice příjemné na dotek.
Houbička je měkká, skvěle se s ní pracuje. Je také vysoce savá, udrží v sobě více vody než ty plastové. Po každém použití ji dobře vyždímám a pak položím na děrovanou podložku, aby mohla dobře uschnout. Houbičku peru po 2-3 dnech používání, někdy i dříve, pokud je to třeba.
Výhody látkových houbiček
Jsou pratelné
Lze je používat opakovaně
Vysoká savost
Méně odpadu – vydá za mnoho jednorázových houbiček
Šetrné k životnímu prostředí
Nedrolí se
Houbička z juty
Nevěděla jsem, jestli tuto houbičku zařadit do houbiček anebo k drátěnkám. Jedna strana je totiž látková houbička a druhá drátěnka z juty. Tahle houbička je tedy rovnou 2v1. Na fotce je to ta vlevo. Vpravo je drátěnka uháčkovaná z juty, k té se za chvilku také dostaneme:-).
Moje zkušenosti: Vyhovuje mi, že je na jedné straně houbička a na druhé straně drátěnka. Strany střídám podle potřeby. I když vypadá stejně jako látkové houbičky, které jsou vidět výše, je trochu jiná. Kromě strany s jutou má i jinou výplň. Tato houbička je plněná recyklovanou bavlnou.
Drátěnky
Na odolnou špínu se neobejdete bez drátěnky. Klasika je kovová drátěnka, ale i jako molitanové houbičky dlouho nevydrží a poputuje do koše. Stejně jako u houbiček existuje hned několik alternativ, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Tyto drátěnky vytvořila sama příroda, k tomu není co dodat!
Lufa
Lufa žínku používám už několik let a to na mytí těla. Je to ten nejlepší peeling a zároveň pokožku pěkně promasíruje (skvělé na celulitidu). To, že se dá lufa použít na mytí nádobí jsem se ale dozvěděla až před pár měsíci. Někdo si koupí celou lufa žínku a postupně si z ní odkrajuje. Mě se víc líbí ta Zkokosu – je to malá lufa na nádobí. Velikostně odpovídá houbičkám na nádobí, tedy akorát do ruky.
Víte co je to ta lufa? Hodně lidí (včetně mě kdysi) používá spojení lufa houba a díky tomu se může zdát, že se jedná o mořskou houbu. Koneckonců se mořské houby opravdu na mytí používají. Není to tak. Lufa houba je pnoucí rostlina – tykev. Po nasušení se sloupne kůra a uvnitř je lufa jak ji znáte. Je to neuvěřitelné, co umí vytvořit příroda, že?
Lufa je skvělá nejen na mytí nádobí, ale také na mytí povrchů nebo zeleniny, kterou chcete zbavit nečistot. Je to alternativa k plastovým houbičkám i drátěnce. Po namočení se okamžitě zvětší a změkne. Na první pohled se může zdát hrubá, ve skutečnosti je ale velice šetrná a nepoškrábe. Můžete ji použít i tam, kde byste kovovou drátěnku použít nemohli.
Použití: Po použití lufu dobře propláchněte vodou a nechte uschnout. Na lufě je přišité poutko, vždy jí za něj pověsím, aby mohla rychle uschnout. Lufa vydrží až 3 měsíce používání. Na rozdíl od látkových houbiček není pratelná, jen se omývá vodou.
Má zkušenost: Lufa si skvěle poradí s připálenými zbytky jídla. Neberu jí jako houbičku, ale jako drátěnku. Někdy je třeba více přitlačit. Houbička se nedá ždímat, proto je na ní poutko na které lufu zavěsíte, aby z ní vytekla všechna voda. Trochu jsem se bála, že se z ní nebudou dát vymýt zbytky jídla. Nakonec jsem zjistila, že se právě díky její struktuře vše snadno vymyje a je zase jako nová.
Lufa po namočení zvětší objem, nezůstane takto tenká, ale bude vysoká asi jako klasická houbička. Když jsem myla talíře od jídla houbičkou, někdy bylo třeba talíře odmočit ve vodě. Lufa toho vezme více, je účinnější, ale zase ne tak agresivní jako kovová drátěnka. Většinou jí namáčím jen do vody, ale když je třeba, přidám i prostředek na mytí nádobí.
Drátěnka z juty
Kompostovatelná drátěnka na nádobí vyrobená z juty. Drátěnka je ručně uháčkovaná. Po použití jí můžete hodit na kompost, kde se rozloží.
Jelikož se jedná o přírodní produkt, je tedy třeba o drátěnku správně pečovat. Stačí jen dodržet pár jednoduchých zásad:
Po každém použití drátěnku vyždímejte a uložte do sucha
Alespoň 1x týdně pak drátěnku vyperte (do 60 stupňů)
Na čištění nepoužívejte chemii, bělení nebo cokoliv podobného
Nenechávejte drátěnku položenou ve vodě
Moje zkušenost: Stejně jako lufu lze i drátěnku z juty použít na všechny druhy povrchů aniž byste se museli bát, že je poškrábe. Výhodou je možnost zavěsit drátěnku za přišité ouško. Po každém použití ji důkladně promyju, aby byla úplně čistá, vyždímám a pověsím.
Dřevěný kartáč na nádobí
Kartáč na nádobí s dlouhou rukojetí. Rukojeť je vyrobená ze dřeva a štětiny z jsou z vláken agáve. Vlákna jsou velice odolná.
Moje zkušenost: Kartáč na nádobí používám už několik let a jsem s ním spokojená. Od firmy Zkokosu ho mám poprvé. Vlákna z agáve fungují jako drátěnka, ale šetrná, která nádobí nepoškrábe. Dá se použít na všechny povrchy. Při mytí nádobí nemusíte namáčet ruce, což je prima. Kartáč má kovové ouško na zavěšení a za toho ho po použití vždycky pověsím, aby mohl co nejrychleji uschnout. Jelikož se jedná o dřevo, není dobré kartáč nechávat ležet ve vodě.
Kartáčem myju hlavně hrnce, pánve, plechy a jiné větší plochy. Za chvilku mám umyto:-). Používám ho i na hrnky nebo sklenice, jen nesmí být moc úzké, aby se do nich vešel. Na cedníky, síta a vidličky jedině kartáč. Na vidličky, děrované lžíce a podobné záhyby či otvory je kartáč také nejlepší. Dostane se tam, kam houbička.
Tak to už byly všechny. Kdybych měla vybrat svého favorita, bude to asi dřevěný kartáč. To ale neznamená, že zůstanu pouze u něj. Každá věc z výše uvedených mi vyhovovala a proto je mezi sebou kombinuji. Na talíře a mísy používám houbičky, na špinavější nádobí, cedníky, vidličky a jiné dřevěný kartáč. Tam, kde de je třeba trochu hrubé síly drátěnku z lufy nebo juty. Takhle kombinace mi vyhovuje, protože s ní obsáhnu běžné mytí i pořádně připálené hrnce. Ráda věci střídám podle potřeby a tak není výjimkou ani mytí nádobí:-D.
Doufám, že se vám tyto tipy na mytí nádobí budou hodit. Určitě nejsou poslední, protože každý den umyju pořádnou horu nádobí, takže ho řeším dost často:-). Napište mi schválně do komentářů, jestli vám mytí nádobí baví anebo ne. Máte nějaké triky, jak co umýt? Sem s nimi, budu za ně moc ráda.
Mějte se krásně a opatrujte se
Verča
Já jsem taky ta, kterou baví mýt nádobí ;-)… Díky za tipy, určitě si pořídím ten dřevěný kartáč!
Zdravím
Tak to jsem ráda, že nejsem sama:-D.
Jsem ráda, že se tipy líbily. Dřevěný kartáč je můj favorit, určitě doporučuju:-).
Krásný den
Verča
Hmmm, zajímavé alternativy ♥ Mě zatím funguje lufa místo drátěnky doplněná hadříky, které peru:)
Zdravím
Vidíte, látkové hadříky mě nenapadly. Určitě vyzkouším. Mockrát děkuji za tip:-). Lufu mám také moc ráda.
Krásný den
Verča