Jak vyčistit záchod bez použití kupovaného prostředku na Wc? Je hned několik způsobů. Prostředky na mytí Wc jsem už nekoupila více než 10 let. Střídám je podle toho, co mám doma, protože vždy mám všechny potřebné suroviny.

První způsob je umýt toaletu pomocí octa a jedlé sody. Návod najdete TADY

Další je pomocí kyseliny citrónové, na ten se podíváme příště

Dnes se podíváme na to, jak umýt záchod pomocí perkarbonátu sodného. Perkarbonát je bílý prášek, který najdete ve většině bělících pracích prostředků. Dá se použít i na mytí umyvadla, vany anebo toalety.

 

 

 Kde perkarbonát koupit?

Perkarbonát kupuji na www.kutilov.cz anebo na eshopu Tierra Verde, kde ho najdete pod názvem Puer. První varianta je levnější, ta druhá je zase o něco ekologičtější. Tierra totiž perkarbonát prodává v papírovém obalu a ne plastovém.

 

Budete potřebovat:

  • 70g perkarbonátu sodného

 

Postup:

Perkarbonát dejte do misky nebo jiné nádoby a zalijte horkou vodou. Teplota vody by měla být minimálně 40 stupňů, jinak se perkarbonát nerozpustí. Dávám tu nejteplejší z kohoutku anebo vodu uvařenou v konvici.

Vodu s perkarbonátem dobře promíchejte.

Nechte 10 minut odstát, aby se perkarbonát rozpustil. Někdy se rozpustí všechen, někdy tam trochu na dně zůstane. To ale nevadí, protože kousky perkarbonátu pěkně vydrhnout špínu, jako písek.

Před nalitím čističe ještě většinou mísu vydrhnu, čištění je pak účinnější.

Připravený čistič pomalu nalijte do toalety.

Nechte 15-30 minut působit. Vydrhněte. Podívejte se, jestli je záchod čistý. Spláchněte anebo pokud to nestačí, nechte ještě působit.

 

Tohle je záchod v dílně, kde pracuje Jarda. Firma je jeho maminky a ta mě požádal, jestli bych ty záchody zkusila umýt. Je tam tvrdá voda a dlouho se jí záchod nedařilo vyčistit. Zkoušela různé prostředky na WC i Savo.

Z výsledku byla nadšená. Není to špatné, co říkáte?:-)

Perkarbonát můžete dát působit i na několik hodin nebo přes noc. Záleží na tom, jak moc je toaleta špinavá. Jako takovéto běžné čištění by ale mělo 15-30 minut stačit.

 

A co prkénko?

I na tohle je perkarbonát přeborník. Upozorňuji, že ho používám na bílé prkénko. Nevím, jestli je vhodné na barevné nebo dřevěné. Mám obyčejné bílé plastové prkénko. Předtím jsem ho myla nějakým kupovaným čističem a postupně pěkně zažloutlo. Už jsem chtěla kupovat nové, protože jsem se za něj styděla. Pak jsem ale vyzkoušela perkarbonát a ono je zase bílé jako když bylo nové. Ještě si ho tedy nějakou dobu nechám😊.

 

Jak prkénko vyčistit?

Vezměte 2 lžíce perkarbonátu a 2-4 lžíce studené vody. Voda musí být studené, aby se kuličky nerozpustily.

Nasaďte si rukavice, Vezměte si do ruky navlhčenou houbičku a neberte si trochu perkarbonátu. Prkénko vydrhněte (spodní i horní část). Nechte chvilku působit a opět vydrhněte. Mokrým hadříkem omyjte a poté vysušte papírovou utěrkou.

Kdyby bylo třeba, postup opakujte. Mě to zabralo napoprvé. Prkénko takto myju každý týden. Teď už používám jen 1 lžíci perkarbonátu a stačí to.