Tento týden jsem objevila další velice zajímavý nápoj. Je to tradiční vietnamská vajíčková káva (Ca phe trung). V angličtině je to egg coffee, nejsem si jistá, jak to přeložit. Vajíčková káva, káva se žloutkovou pěnou? Spíše říkám jen vietnamská káva. Jedná se o silnou kávu, na které je pěna vyšlehaná ze slazeného kondenzovaného mléka a žloutku. Viděla jsem i variantu, kdy se pěna šlehá s mlékem a cukrem namísto kondenzovaného mléka, tu zkusím příště. Nejsem úplně příznivec syrových vajíček, ale i tak jsem tuto kávu chtěla ochutnat.

Vietnamská káva

Do tohoto receptu tradičně patří vietnamská káva. Vietnamskou kávu kupuji na Sapě, v prodejně Tamda food. Má hodně jedinečnou chuť, od té, na co jsme zvyklí se liší. Říkala jsem si, že ne každý má možnost zajet do pražské Sapy, a tak jsem hledala i jinou kávu. Nakonec jsem použila kávu Costa Rica z kopiluwak.eu. Chuťově je té vietnamské hodně podobná a dosáhnete s ní téměř stejného výsledku.  Pro tento nápoj je ideální robusta, což sice Costa Rica není, ale chuťově je i tak velice podobná té vietnamské.

Jsem ráda, že jsem tuto kávu ochutnala. Miluju spojení protikladů, a to je přesně případ této kávy. Hustá sladká pěna na silné, tmavé kávě. To je přesně to, o čem mluvím. Mňam!

Vietnamská káva s vaječnou pěnou

Příprava kávy

  • 140g/ml vroucí vody
  • 15g nahrubo mleté vietnamské kávy nebo kávy Costa Rica Black diamonds
  • Phin filter

 

Pěna:

  • 60g slazeného kondenzovaného mléka
  • 1 žloutek
  • Elektrický šlehač nebo metlička

 

Z tohoto množství připravíte 1 velkou kávu anebo 2 menší.

 

Phin filtr

Tuto pomůcku pro přípravu překapané kávy. Používá se převážně na přípravu vietnamské kávy. Nejčastěji se překapává do hrnku se slazeným kondenzovaným mlékem. Filtr mám z www.kopiluwak.eu

 

 

Káva

Vietnamská káva

Do originálního receptu patří vietnamská káva. Kupuji ji v Tamda food v pražské tržnici Sapa. Stojí okolo 80 korun.

Costa Rica Black Diamonds

Tuto kávu mám z obchodu Kopi Luwak. Použila jsem ji, když mi došla ta vietnamská a překvapilo mě, že je výsledek velice podobný originálu.

 

Postup:

Pro přípravu ve phin filtru kávu namelte nahrubo. Je to důležité, jinak bude káva propadávat sítem. Kávu vždy umelte až před přípravou kávy.

Phin filtr dejte na hrneček. Nasypte do něj kávu a položte na něj závaží (snad se tomu tak říká),

Nejdříve kávu zalijte 20ml vroucí vody a chvilku počkejte. Poté zbytek vody, tedy 120ml pomalu nalijte do filtru. Zakryjte a nechte překapat. Trvá to několik minut, což je akorát na přípravu pěny.

Než se káva překape, dejte do misky žloutek a slazené kondenzované mléko. Šlehejte 3 minuty do husté pěny.

Sundejte phin filtr, kávu neslaďte, ať je pěkně hořká. Poté na kávu nalijte připravenou pěnu. Z tohoto množství můžete udělat 2 menší kávy anebo 1 větší. Doma jsme se o kávu podělili, udělala jsem tedy kávy dvě.

Kávu můžete pít rovnou anebo promíchat s pěnou.

Dobrou chuť

Poznámka:

Vždy používejte čerstvá vejce. U syrových vajec je čerstvost vajec velice důležitá.