Použití pohanky ve sladké kuchyni je pro mě nové. Zatím jsem ji použila jen párkrát, vždy ale do slaných receptů. Když mi přišla před týdnem zásilka zdravých potravin z Biosféry, chtěla jsem vyzkoušet něco nového. Z pohanky jsem udělala hned několik skvělých sladkých receptů a mám velkou radost, že se tak povedly. Pohanka je totiž bez lepku a tam se má vždy co pokazit.

První recept je tvarohový koláč. Těsto, tvarohová náplň a nakonec pohanková drobenka. Druhý den jsem ke koláči udělala rybízovou omáčku a to bylo také moc dobré. Hodila by se k tomu i borůvková, malinová nebo ostružinová omáčka. Omáčka je vlastně jen rozvařené ovoce s cukrem a troškou vanilkového pudingu na zahuštění.

Máte doma pohanku lámanku a nevíte, co s ní? Upečte z ní tento koláč a pochutná si celá rodina. Koláč lze udělat i v bezlepkové verzi. Jediné, v čem je lepek jsou ovesné vločky, které jsem použila v drobence. Ty ale můžete vynechat nebo nahradit bezlepkovými vločkami.

 

Těsto na koláč:

  • 170g pohanky lámanky nebo pohankové mouky (více v receptu)
  • 75g acidofilního mléka (lze nahradit jogurtem nebo kysaným podmáslím)
  • 40g třtinového cukru
  • 35g ghí
  • 1 vejce vel. M
  • ½ sáčku kypřicího prášku do pečiva (8 gramů)

Použila jsem bezfosfátový kypřicí prášek z Biosféry www.biosfera.cz

Náplň:

  • 250g tvarohu ve vaničce
  • 20g třtinového cukru
  • 1 vanilkový cukr

Drobenka:

  • 40g pohankové mouky 
  • 25g ghí nebo másla
  • 20g třtinového cukru
  • 20g ovesných vloček nebo bezlepkový vloček pro bezlepkovou dietu

 

Pohanková mouka:

Nejdříve si vyrobíme pohankovou mouku.

Loupanou bio pohanku mám z Biosféry, www.biosfera.cz. Dá se použít do polévky, udělat z ní placičky anebo ji rozmixovat na pohankovou mouku. 

 

Pohanku dejte do mixéru, choppera nebo mlýnku na kávu a rozmixujte na prášek. Prosijte a odvažte potřebné množství. Já jsem použila mlýnek na kávu, takže jsem mouku musela dělat na dvakrát. Použít lze i pohanku loupanou anebo rovnou pohankovou mouku.

 

Těsto:

Vše smíchejte v míse a vypracujte těsto.

Připravte si velký plech vyložený pečícím papírem. Těsto vyklopte doprostřed a rozválejte do stran. Pokud se těsto lepí, posypte ho moukou anebo vyválejte přes druhý pečící papír.

Náplň:

Tvaroh smíchejte s cukrem a vanilkovým cukrem. Nalijte na koláč a rozetřete. Pro vyšší tvarohovou náplň můžete udělat dvojitou dávku tvarohové náplně. Také lze do ní přidat různé ovoce. Jen pozor na mražené ovoce, mohlo by pustit vodu a tím náplně pokazit.

 

 

Drobenka:

Jako poslední si uděláme drobenku. Pohankovu mouku smíchejte s ghíčkem nebo máslem, cukrem a vločkami. Rozdrolte mezi prsty. Kdyby se nedrolila, přidejte trochu vloček a mouky.

 

Nakonec koláč posypte drobenkou.

Pečte v předehřáté troubě na 180 stupňů. Pekla jsem ho 35 minut, ale záleží na tom, jakou máte troubu. Tvarohová náplň musí být pevná a nelepit se na špejli.

Koláč nechte vychladnout a pak teprve nakrájejte.

 

Podávejte s čerstvým ovocem, vanilkovým pudingem, zmrzlinou nebo omáčkou z lesního ovoce

 

Omáčka:

Omáčku jsem dělala ze zbytků rybízu, které jsem našla v mrazáku.

Svařila jsem 50g rybízu s 100ml vody, 50g cukru. Přidala jsem i vanilkový puding (1 lžičku) rozmíchaný ve lžíci vody. Na nejnižší teplotu jsem povařila rybíz 5 minut. Nejdřív jsem ho ale rozmačkala šťouchadlem na brambory. Nakonec jsem vmíchala chia semínka a nechala 1 minut odstát. Příště bych vynechala vanilkový puding. Chia semínka omáčku zahustí, jen je třeba počkat, až zvětší svůj objem. Druhý den byla krásně hustá, ještě jsem jí musela trochu naředit.

Pro výraznější chuť ovoce přidejte trochu citrónové šťávy. Používám to i u borůvek nebo jahod. Zvýrazní chuť ovoce a to se hodí, pokud je omáčka mdlá.

 

 

Ghíčko jsou použila toto. Je to ghí od firmy České ghíčko (web). Prodávají i moji oblíbenou ghítelu.