Recept na super rychlé velikonoční pralinky. Na jejich přípravu budete potřebovat pouze 2 suroviny: tsampu a ghítelu. Tsampa je na prášek namletý pražený ječmen. V České republice jí vyrábí a prodává ProTibet, odkud ji také mám. Jak už název napovídá, má tsampa původ v Tibetu. Je to jejich tradiční jídlo, které se nejčastěji podává ve formě kaše nebo jako husté těsto zvané „Pa“.

Tsampa má oříškovou chuť, vysoký obsah vlákniny a také obsahuje důležité vitamíny a minerály. Výhoda tsampy je to, že jí nemusíte tepelně upravovat. Již tepelně upravená je, ječmen je totiž pražený. Proto z ní můžete udělat i nepečené tyčinky, kaši bez nutnosti jí vařit anebo tyhle velikonoční pralinky.

Vzhledem k tomu, že už je po Velikonocích, můžete sáhnout i po jiném motivu. Skvělé jsou silikonové formy na pralinky. Pralinky z nich vyklopíte bez problému, nic se nepřilepí. Kdo chce, může ještě pralinky polít čokoládou. Ke kešu pralinkám bych dala bílou a k lískooříškovým hořkou. Bohužel jsem je stihla sníst dříve, než jsem rozpustila čokoládu😊. Do pralinek jsem použila ghítelu od firmy České ghíčko. Je vynikající, a dokonce vám přijde i se lžičkou, abyste se do ní rovnou mohli pustit. Měla jsem kešu a lískooříškovou ghítelu, tak jsem použila obě dvě. Vznikly tedy 2 druhy pralinek. Ghíteli je ale ještě více druhů, například arašídové. Použít můžete všechny a vytvořit další druhy pralinek.

Myslím, že už vím, co udělám o Vánocích za cukroví:-).

 

Lískooříškové pralinky (6 kusů):

 

Kešu pralinky (6 kusů):

 

Tsampa

 

Tsampu vyrábí a prodává ProTibet. Mám velkou radost, že jsem pro vás dostala slevový kód, který můžete využít. Stačí v objednávce zadat VERONIKA15 a dostanete 15% slevu.

Na co dalšího tsampu využít? Na konci stránky najdete odkaz na další recepty anebo do vyhledávání zadejte slovo tsampa. Mám tu recept na bramboráčky, kuličky, kaše, nápoje nebo sušenky. Vyzkoušejte ji a dejte mi vědět, jak vám chutnala:-).

 

Tady je ukázka, co vše můžete z tsampy připravit:

 

Postup:

Pro oba druhy platí stejný postup. Ghítelu nechte povolit na pokojovou teplotu. Tsampu, ghítelu i med smíchejte v misce a míchejte, dokud se vše nespojí. Med musí být tekutý. Pokud je zcukernatělý, je potřeba ho zahřát. Vím, že se teplem ničí účinné látky, ale když ho nezahřejete, budou vám kousky cukru křupat mezi zuby.

Návod, jak med šetrně rozpustit najdete v tomto článku: Jak vrátit zkrystalizovaný med do původního stavu.

Těsto na pralinky můžete upravit přidáním ghíteli nebo tsampy. Mají pěkně držet tvar a nedrobit se. Pralinky jsou sladké tak akorát. Kdybyste ještě přidávali med, přidejte i tsampu, ať těsto nelepí. Líbí se mi, že tsampa funguje jako mouka i bez nutnosti tepelné úpravy. Ječmen je pražený a tak už žádná další úprava nutná není. Dlouho jsem hledala něco, čím nepečené recepty zahustit. Tsampa je na to perfektní a navíc je zdravá na rozdíl třeba od piškotů.

Poté těsto dejte do formy na pralinky. Dobře ho upěchujte a dejte ztuhnout do lednice nebo mrazáku.

Vyklopte a máte hotovo:-).

 

Skladování: v lednici nebo mrazáku

Trvanlivost: 1 měsíc? Nejsem si jistá, ale není v nich nic, co by se mohlo zkazit. Můžete je ale dát do mrazáku, tam vydrží několik měsíců.